Program „Mieszkanie na start”

Poradnik kredytobiorcy1 lutego, 2024
mieszkanie na start

Rząd zapowiada powstanie nowego programu „Mieszkanie na start”, który zastąpi „Bezpieczny Kredyt 2%” . Program ruszy prawdopodobnie w połowie 2024 roku. Na ten moment szczegóły programu są jeszcze wypracowywane, natomiast wstępne założenia są już znane.

Kiedy rusza program „Mieszkanie na start”?

Ministerstwo Rozwoju przewiduje, że program „Mieszkanie na start” ruszy w drugiej połowie 2024 roku. Rząd wciąż pracuje nad tym projektem i ustala jego szczegóły. Początkowe założenia prawdopodobnie się zmienią, dlatego warto śledzić kolejne etapy powstawania ustawy. „Mieszkanie na start” ma zastąpić program „Bezpieczny Kredyt 2%”, który osiągnął limit dopłat już w grudniu 2023 roku.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Planowane limity dochodowe programu „Mieszkanie na start” 2024

W momencie składania wniosku o kredyt hipoteczny ważne będą Twoje zarobki z ostatnich 6 miesięcy. Co ważne, widełki mają być ustalone nie na jedną osobę, a na całe gospodarstwo domowe.

Miesięczne limity dochodowe w programie „Mieszkanie na start” mają wynosić:

Nie martw się, jeśli Twoje zarobki nieznacznie przekraczają podane progi. Zakłada się, że w takiej sytuacji Twój wniosek nie zostanie z automatu odrzucony, ale możesz otrzymać odpowiednio zmniejszoną kwotę pomocy. W przypadku gospodarstw 1-osobowych dopłata wyniesie o 50 groszy mniej za każdą złotówkę powyżej limitu, a w przypadku gospodarstw 2-osobowych – o 25 groszy mniej.

Program „Mieszkanie na start” 2024 – limit wiekowy

„Mieszkanie na start” ma być programem skierowanym do młodych osób przed 35. rokiem życia. Ograniczenie nie dotyczy jednak 5-osobowych gospodarstw domowych. Oznacza to, że osoby po 35. roku życia z trojgiem lub czworgiem dzieci mogą dowolnie przekraczać wyznaczone limity.

Co ważne, program „Mieszkanie na start” jest przeznaczony dla singli, małżeństw oraz osób w związkach nieformalnych.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny bez ślubu – czy to możliwe?

Kwoty dopłat w programie „Mieszkanie na start” dla singli, par i rodzin z dziećmi

Kwoty dopłat nie są jeszcze ustalone, jednak Minister Rozwoju podał przewidywane sumy pomocy w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

To odpowiednio:

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym dopłata wzrośnie o 100 000 złotych. Możesz też liczyć na zwiększenie dopłaty o 10%. To możliwe, jeśli starasz się o kredyt hipoteczny na mieszkanie w dużym mieście, gdzie cena metra kwadratowego znacznie przekracza średnią. Pamiętaj jednak, że prace nad ustawą nadal trwają i przewidywane kwoty mogą się zmienić.

Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny na 400 tysięcy złotych – jaką ratę zapłacisz?

Kto otrzyma kredyt 0% w programie „Mieszkanie na start”?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w programie „Mieszkanie na start” również prawdopodobnie będzie zależeć od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Jego wysokość ma wynieść:

Warto wiedzieć, że niskie oprocentowanie ma dotyczyć tylko części kredytu hipotecznego. Pozostała kwota będzie oprocentowana zgodnie z ofertą banku.

To Ci się przyda: Jak wziąć kredyt hipoteczny? Poradnik krok po kroku

Gdzie szukać eksperta finansowego?

Zakup mieszkania, nawet z rządową dopłatą, należy do najważniejszych decyzji w życiu pod względem finansowym. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata, dlatego warto rozważyć ewentualne problemy, jakie mogą pojawić się w przyszłości.

Zastanawiasz się, czy złożyć wniosek o kredyt w programie „Mieszkanie na start”? Na stronie PoliczKredyt.pl skonsultujesz się z ekspertem finansowym. Specjalista pomoże Ci określić szanse i zagrożenia związanie z kredytem, oszacuje ryzyko i wskaże rozwiązania dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji.

Możesz też na własną rękę obliczyć swoją zdolność kredytową w naszym kalkulatorze kredytu hipotecznego.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.