Kredyt hipoteczny na 400 tysięcy złotych – jaką ratę zapłacisz?

Poradnik kredytobiorcy4 grudnia, 2023
kredyt hipoteczny 400 tys

Kredyt hipoteczny to naprawdę ważne zobowiązanie finansowe. Jeśli chcesz kupić własną nieruchomość za pieniądze z kredytu, musisz rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim sprawdź, ile wyniesie miesięczna rata. Dzięki temu dowiesz się, czy jej spłata nie obciąży za bardzo Twojego budżetu. Planujesz wziąć kredyt na 400 tys.? Jaką ratę będziesz musiał spłacać? Podpowiadamy, jak to obliczyć.

Jak obliczyć ratę kredytu na 400 tysięcy zł?

Żeby obliczyć ratę kredytu hipotecznego, trzeba znać jego kwotę. W tym artykule omawiamy zobowiązanie w wysokości 400 000 złotych. Ta kwota powinna być mniejsza niż wartość nieruchomości ze względu na wymóg wniesienia wkładu własnego. W większości przypadków musi on wynosić minimum 20% wartości mieszkania, domu lub działki. Można jednak znaleźć oferty, w których bank wymaga 10% wkładu. Kwota kredytu to podstawa do wszelkiego rodzaju obliczeń.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Czego jeszcze potrzebujesz, by określić, jaka będzie rata? Najważniejsze czynniki to:

·        Oprocentowanie kredytu

Banki oferują zróżnicowane stawki oprocentowania. Co więcej, oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Co to znaczy? W pierwszym przypadku wysokość raty w kredycie na 400 tysięcy zł będzie taka sama przez cały okres spłaty, niezależnie od zmiany stóp procentowych. W drugim przypadku wysokość raty będzie zależna od zmian stóp procentowych. Może to poskutkować zarówno obniżeniem, jak i podniesieniem kosztów zobowiązania.

·        Okres kredytowania

Miesięczna kwota do spłaty kredytu na 400 tys. złotych zależy również od tego, na jaki okres zaciągniesz ten kredyt. Możesz rozłożyć swoje zobowiązanie hipoteczne na czas od 10 do nawet 35 lat. Im więcej rat, tym mniej zapłacisz w każdym miesiącu. Jednocześnie pamiętaj, że im dłuższy jest okres kredytowania, tym większy może być całkowity koszt kredytu.

·        Rodzaj raty

Na zakup wymarzonej nieruchomości potrzebujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na 400 tysięcy złotych. Jaka rata będzie w tym przypadku najlepsza? Możesz wybrać jeden z dwóch rodzajów. Rata malejąca to taka, która jest wysoka na początku i coraz niższa wraz z upływem czasu. Z kolei rata stała oznacza jedną określoną kwotę do zapłacenia co miesiąc przez cały okres kredytowania. Dobierz rodzaj rat do swojej sytuacji finansowej i preferencji.

Oprócz tego musisz wziąć pod uwagę również naliczane przez bank opłaty i prowizję. Do tego dochodzi także ubezpieczenie kredytu i opłaty notarialne.

Różne okresy kredytowania dla 400 000 zł – jaka będzie rata?

Zastanawiasz się, ile wyniesie rata kredytu na 400 tysięcy złotych w różnych okresach kredytowania? Sprawdziliśmy to dla Ciebie w naszym kalkulatorze kredytu hipotecznego. Poniżej znajdują się szacunkowe wyniki obliczeń.

Jaki będzie miesięczny koszt zobowiązania na 400 000 zł w zależności od okresu spłaty?

Musisz przy tym pamiętać, że to poglądowe wartości, a ostateczna wysokość raty kredytu na 400 000 złotych zależeć będzie od wybranego banku, wkładu własnego, wieku kredytobiorcy i kilku innych czynników.

Jak wybrać najlepszy kredyt na 400 000 zł?

Zobowiązanie finansowe na 400 tysięcy złotych to ważna życiowa decyzja. Przede wszystkim ma ona wpływ na Twoją przyszłość i stabilność finansową przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Kwota kredytu, oprocentowanie, okres spłaty i rodzaj rat to ważne czynniki, które wpłyną na Twój miesięczny budżet.

Z kalkulatorem kredytu hipotecznego PoliczKredyt możesz wyszukać korzystne oferty, które spełnią Twoje oczekiwania. Przeanalizuj dokładnie swoją sytuację finansową i zdecyduj, który bank ma najlepsze dla Ciebie warunki. Dzięki temu rata kredytu na 400 tys. złotych nie będzie dla Ciebie zbyt wielkim ciężarem, zwłaszcza gdy możesz cieszyć się wymarzoną nieruchomością.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.