Jak wziąć kredyt hipoteczny? Poradnik krok po kroku

Poradnik kredytobiorcy11 grudnia, 2023
kredyt hipoteczny poradnik

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na kilkanaście, a często nawet na kilkadziesiąt lat. To powoduje, że decyzji o wzięciu kredytu nie należy podejmować pochopnie. Sama procedura również nie odbywa się z dnia na dzień, a jest rozłożona w czasie.  Sprawdź, jak wziąć kredyt hipoteczny i jak odbywa się cały ten proces krok po kroku.

Kredyt hipoteczny krok po kroku – od czego zacząć?

Decyzja zapadła: chcesz kupić mieszkanie lub dom, ale nie dysponujesz odpowiednią ilością pieniędzy. W tym przypadku, kredyt hipoteczny to konieczność.  Od czego powinieneś zacząć?

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

1. Sprawdź swoją zdolność kredytową

Procedurę ubiegania się o kredyt hipoteczny, najlepiej rozpocząć od oceny zdolności kredytowej. Nawet, jeśli uważasz, że Twoja sytuacja finansowa jest dobra, nie wiadomo, jak będzie zapatrywał się na nią bank. Zdolność kredytową możesz łatwo sprawdzić za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej. Wystarczy, że wpiszesz tam podstawowe dane, takie jak: dochód netto, miesięczne zobowiązania, wiek, liczba osób w gospodarstwie domowym, okres kredytowania. System, na podstawie wprowadzonych danych oszacuje maksymalną wysokość kredytu, jaki będziesz mógł uzyskać.

2. Upewnij się, że masz środki na wkład własny

Do zaciągnięcia kredytu hipotecznego niezbędny jest wkład własny. Tego typu zobowiązania najczęściej są udzielane z co najmniej 20% wkładem własnym. Przykładowo: jeśli chcesz wziąć kredyt w wysokości 200 000 zł, musisz dysponować wkładem własnym na poziomie 40 000 zł. Sprawdź, ile masz środków na wkład własny i na tej podstawie oblicz, czy możesz wziąć kredyt w kwocie, która najbardziej Cię interesuje. Weź również pod uwagę swoją zdolność kredytową.

3. Wybierz nieruchomość

Znasz już swoje możliwości kredytowe, więc możesz zacząć przeglądać oferty nieruchomości. Rozważ kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, zastanów się, czy nieruchomość ma być z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Rozważ, jaka lokalizacja najbardziej Ci odpowiada. Weź również pod uwagę stan techniczny mieszkania, czy chcesz kupić lokal do wprowadzenia, czy masz dodatkowe środki na remont.

Jak wziąć kredyt hipoteczny? O tym musisz pamiętać

Kiedy znajdziesz już swoją wymarzoną nieruchomość, czas na złożenie wniosku kredytowego. Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

4. Porównaj oferty banków

Zanim wybierzesz konkretną propozycję, porównaj oferty różnych banków. Możesz to zrobić, używając do tego celu kalkulatora kredytu hipotecznego. Jak to zrobić? Wystarczy, że wpiszesz kilka danych: wartość nieruchomości, wpłatę własną, kwotę kredytu i okres kredytowania. Na tej podstawie kalkulator zaproponuje Ci oferty kredytowe różnych banków. Porównaj je i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

5. Skompletuj wymagane dokumenty

Zanim złożysz wniosek, skompletuj wszystkie wymagane dokumenty. Zwykle potrzebne są:

W zależności od banku, spis wymaganych dokumentów może się różnić.

6. Złóż wniosek

Wypełnij wniosek kredytowy. Pamiętaj, żeby skrupulatnie wpisać wszystkie dane. Jeśli we wniosku zabraknie jakiejś informacji, bank może cofnąć Twój wniosek, co spowoduje, że cała procedura się przedłuży. Pamiętaj również o dołączeniu do wniosku wymaganych dokumentów. W wypełnieniu dokumentów może pomóc Ci ekspert kredytowy.

7. Uruchomienie kredytu hipotecznego

Kiedy złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, bank musi go rozpatrzeć. Może to trwać kilka dni, ale równie dobrze może się wydłużyć do kilku tygodni. Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, otrzymasz promesę kredytową. To potwierdzenie od banku, że zgodził się przyznać Ci kredyt. Taka promesa może się przydać np. do podpisania umowy przedwstępnej zakupu mieszkania. Co dalej?

8. Podpisz umowę kredytową

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji od banku, dostaniesz projekt umowy. Przed podpisaniem, dokładnie się z nią zapoznaj. Jeśli masz jakieś wątpliwości, koniecznie skonsultuj je z doradcą kredytowym lub pracownikiem banku.

9. Odwiedź notariusza

Kolejny krok to przeniesienie własności nieruchomości. W tym celu, musisz odwiedzić notariusza, który w Twoim imieniu złoży wniosek do sądu, o wpisanie nowego właściciela do księgi wieczystej.

10. Zgłoś potrzebę uruchomienia kredytu

Po wpisaniu nowego właściciela do księgi wieczystej, musisz ponownie zgłosić się do banku, w celu uruchomienia kredytu. Wtedy bank wypłaci przyznaną kwotę, a Ty rozpoczynasz spłatę zobowiązania.

Cała procedura uruchomienia kredytu hipotecznego może wydawać się skomplikowana. Warto dobrze się do niej przygotować. Wtedy, cały proces ubiegania się o kredyt hipoteczny krok po kroku, będzie przebiegał sprawnie.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.