Kredyt hipoteczny bez ślubu – czy to możliwe?

Poradnik kredytobiorcy17 sierpnia, 2023
kredyt bez ślubu

Czy uzyskanie kredytu hipotecznego wspólnie z partnerem jest możliwe bez ślubu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w tym obszarze.

Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje

Kredytem hipotecznym nazywamy długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Podstawowym celem, dla którego kredytobiorcy decydują się na zobowiązanie, jest zakup mieszkania lub domu, bądź budowa nieruchomości. Kredytu hipotecznego udziela się zazwyczaj z wkładem własnym o wysokości przynajmniej 20% wartości nieruchomości, choć niektóre banki umożliwiają uzyskanie kredytu także z wkładem 10-procentowym.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Wkład własny to część zapłaty za nieruchomość i suma, jaką należy posiadać, żeby kredyt został przyznany. Kredyt hipoteczny zaciąga się w walucie krajowej lub zagranicznej – takiej, która jest obrana przez klienta i oferowana przez konkretny bank. Wiąże się on ze stosunkowo długim okresem spłacania – nawet kilkudziesięcioletnim. Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty zobowiązania w określonym terminie, a informacje o wysokości kwoty i czasie spłaty znajdują się w tzw. harmonogramie kredytu.

Kredyt hipoteczny bez ślubu – czy można go uzyskać?

Osoby w związkach partnerskich stanowią znaczną część kredytobiorców w Polsce. Nie muszą wcale pozostawać w związku małżeńskim – partnerzy bez ślubu jak najbardziej mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania. Nie obowiązują bowiem w tej kwestii żadne regulacje prawne, które zabraniałyby jego udzielania osobom bez ślubu. Kredyt hipoteczny mają prawo zaciągnąć partnerzy, rodzeństwo, a nawet znajomi z pracy – ważne, aby były to osoby zaufane. Znaczenie mają bowiem nie więzy krwi, a to, czy kredytobiorcy:

Ubieganie się o kredyt we dwójkę bardzo często zwiększa szansę na jego uzyskanie – warto jednak mieć na uwadze, że uzyskanie kredytu przez parę bez ślubu może być nieco trudniejsze niż w przypadku małżeństw – a w związku ze zwiększonym ryzykiem, raty kredytu także mogą być większe. Uznaje się bowiem, że małżonkowie lepiej radzą sobie ze spłatą zobowiązań.

Jeśli jednak ma się pewność, że jest się w stanie opłacać comiesięczne raty w terminie, jak najbardziej można uzyskać kredyt także będąc w partnerskim związku nieformalnym. Niewiele osób może sobie obecnie pozwolić na zaciągnięcie kredytu w pojedynkę – w przypadku dwóch osób bank widzi z kolei łączne dochody pary. Uzyskanie środków na zakup domu jest więc dużo bardziej prawdopodobne

Aby sprawdzić, na jaki kredyt można liczyć w obecnej sytuacji i ile może wynosić miesięczna rata kredytowa, warto wykorzystać w tym celu kalkulator kredytu hipotetycznego.

Warto wiedzieć!

Zdolność kredytowa zależy m.in. od wysokości dochodów, ich regularności oraz źródła, comiesięcznych zobowiązań i innych obciążeń czy liczby osób, które pozostają na utrzymaniu kredytobiorcy.

Kredyt bez ślubu a rozstanie

Może się zdarzyć, że para, która uzyska kredyt hipoteczny, po jakimś czasie decyduje się rozstać. W takiej sytuacji każdy z kredytobiorców wciąż musi spłacać zobowiązanie na zawartych w umowie warunkach. W indywidualnych przypadkach istnieje jednak także możliwość przejęcia zobowiązania przez jedną ze stron – samodzielnie lub wraz z innym kredytobiorcą.

Jeżeli z kolei żaden z kredytobiorców nie chce zatrzymać zakupionej nieruchomości, można wówczas ją sprzedać, a za środki ze sprzedaży pokryć pozostałe raty.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.