Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim – najważniejsze informacje

Poradnik kredytobiorcy28 lutego, 2024
ing

Według stanu na I kwartał 2024 roku kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim można zawrzeć aż na 35 lat, w wysokości od 70 000 zł do nawet 4 000 000 zł. Wniosek kredytowy można wygodnie złożyć na stronie internetowej banku – aby otrzymać decyzję, również nie trzeba wychodzić z domu. Na pierwszy rzut oka oferta wygląda zatem atrakcyjnie. A jakie są koszty kredytu hipotecznego w ING, takie jak oprocentowanie czy marża? Przedstawiamy najważniejsze informacje o kredycie w ING.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim?

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego w ING, podobnie jak w innych bankach, składa się szereg różnych elementów. To przede wszystkim oprocentowanie, marża, prowizja, ubezpieczenie kredytu czy opłaty dodatkowe. Przyjrzymy się bliżej podstawowym, a więc pierwszym trzem składowym RRSO kredytu w ING:

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w ING

Kredyt hipoteczny w ING może mieć oprocentowanie zmienne lub okresowo stałe,zależnie od wybranej oferty. W tym pierwszym przypadku jego wysokość jest uzależniona od wartości WIRON® 1M Stopa Składana aktualizowanej co miesiąc. Oznacza to, że oprocentowanie może rosnąć lub maleć, a wraz z nim – rata kredytu.

Z kolei oferty z oprocentowaniem okresowo stałym mają je w ING Banku Śląskim niezmienne przez 5 lat. Przez ten czas rata nie będzie się zmieniać, a po upływie 60 miesięcy można zdecydować się na nową propozycję stałego oprocentowania (jego wysokość może być inna) albo przejść na zmienne.

OK, a jakie są wysokości oprocentowania kredytu hipotecznego w ING? Stawka jest uzależniona od prowizji, produktów dodatkowych takich jak ubezpieczenie czy aktualnej wartości WIRON® 1M Stopa Składana, a także – konkretnej oferty. Waha się jednak między ok. 6,90 a ok. 7,80 procent (według stanu na I kwartał 2024 roku).

Marża przy kredycie hipotecznym w ING Banku Śląskim

Istotną składową całkowitego kosztu kredytu jest marża wyrażana procentowo (od kwoty kredytu) będąca zarobkiem banku. Stanowi jedną część oprocentowania – druga to stopa bazowa (WIRON® 1M Stopa Składana). Wysokość marży jest stała, nawet w przypadku oprocentowania zmiennego, chyba że obie strony zdecydują się na zmianęjej wartości (np. na wniosek kredytobiorcy). Co jednak istotne, konkretna stawka marży jest ustalana indywidualnie, choć np. w ofercie „Lekka rata” wynosi ona 1,95 procent.

Prowizja przy kredycie hipotecznym w ING

W umowie kredytowej można znaleźć informacje o stawkach prowizji (wyrażanych procentowo, od kwoty kredytu) za różnego rodzaju czynności. Podstawową jest prowizja za udzielenie kredytu, płacona jednorazowo. W przypadku kredytu hipotecznego w ING wartość tej prowizji jest różna, zależnie od oferty. Według stanu na I kwartał 2024 roku, stawki to:

Wysokość raty kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim

Na wysokość raty kredytu wpływają:

W przypadku kredytu hipotecznego w ING wymagany minimalny wkład własny to 20 procent kwoty zobowiązania. Im jednak większy, tym niższa będzie wysokość kredytu, a tym samym – również raty miesięcznej.

Jak zatem widzisz, czynników wpływających na wysokość rat jest całkiem sporo. Nie sposób wskazać zatem wskazać jednej konkretnej wartości, której należy się spodziewać – możesz natomiast wykonać symulację raty interesującego Cię kredytu na stronie ING Banku Śląskiego. Przygotowaliśmy jednak orientacyjne wyliczenia na podstawie danych ze stycznia 2024 roku:

kwota kredytu: 320 000 zł,
okres kredytowania: 25 lat,
liczba rat miesięcznych: 300,
wpłata własna: 80 000 zł (20 procent),
RRSO: 7,76 procent,
oprocentowanie: 6,95 procent,
suma odsetek w okresie kredytowania: 355 449 zł,
całkowity koszt kredytu: 679 487 zł,
rata miesięczna: 2 363 zł

Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

To też może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny w Pekao S.A. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert?

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim?

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim jest skierowany do pełnoletnich klientów indywidualnych, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Jej ocena daje bankowi możliwość upewnienia się, że wnioskujący będzie mógł swobodnie i regularnie spłatać zobowiązanie, bez nadwyrężania swojego domowego budżetu. Do weryfikacji zdolności kredytowej są brane pod uwagę:

Przeczytaj również: Kredyt hipoteczny w mBanku. O czym pamiętać?

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.