Wpis hipoteki do księgi wieczystej – koszt i czas oczekiwania

Poradnik kredytobiorcy15 stycznia, 2024
wpis hipoteki do księgi wieczystej

Wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej składa się do sądu, a na jego rozpatrzenie trzeba trochę poczekać. O tym, ile obecnie się czeka i jaką opłatę trzeba wnieść przy złożeniu wniosku, opowiadamy w tym artykule.

Ile wynosi opłata za wpis hipoteki do księgi wieczystej?

Opłaty za nowy wpis, zmianę wpisu lub jego wykreślenie z księgi wieczystej są uzależnione od celu składanego wniosku i mieszczą się w przedziale od 50 zł do 250 zł. W przypadku wpisu hipoteki do KW koszt wynosi 200 zł. Podstawą prawną jest tutaj Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, art. 42., ust. 1.: „Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”. Pamiętaj również, że należy też opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 19 zł.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Wniosek może złożyć osobiście osoba, która stara się o kredyt hipoteczny, choć ma także możliwość zlecenia formalności notariuszowi. To wygodne rozwiązanie, ale jednocześnie kosztowniejsze. Dochodzą tutaj bowiem koszty notarialne, a dokładniej – taksa. Jej wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości, ale rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2008 roku określa taksę maksymalną. Dokument wskazuje, jaką najwyższą opłatę może pobrać notariusz od transakcji o określonej wartości. Zgodnie z rozporządzeniem, taksa notarialna może wynosić od 100 do 10 000 zł, zatem rozpiętość cenowa jest spora.

To też może Cię zainteresować: Hipoteka jako zabezpieczenie kredytu

Ile trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej? Czas oczekiwania

Zacznijmy od dobrej wiadomości: czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, w tym wpis hipoteki, skrócił się w 2022 roku.

Do 2019 roku na wpis czekało się stosunkowo niedługo, często zaledwie 14 dni, maksymalnie 30. W życie weszła jednak ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, której efektem było nagłe zwiększenie liczby składanych wniosków. To doprowadziło do sporych zatorów w rozpatrywaniu spraw. Nie pomogła również pandemia SARS-CoV-2, w wyniku której dostępnych pracowników urzędów i sądów było po prostu mniej. Wszystko to sprawiło, że wpis hipoteki trwał nawet powyżej roku!

W 2022 roku liczba wniosków o wpisy do ksiąg wieczystych składanych do sądów znacznie się jednak zmniejszyła, wracając do poziomu sprzed 2019 roku. Zapewne wynikało to z tego, że kto chciał złożyć wniosek po wejście w życie wspomnianej ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, ten go złożył. W efekcie od 2022 roku czas oczekiwania na wpis hipoteki do ksiąg wieczystych to średnio 2-4 miesiące. Oznacz to zatem spadek nawet o 80 proc.! Warto wiedzieć, że hipoteka jest traktowana priorytetowo i wiele spraw udaje się załatwić nawet w miesiąc i krócej.

Sprawdź też: Wniosek o wykreślenie hipoteki – jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Jak sprawdzić wpis hipoteki do KW?

Co ważne, nie trzeba czekać na listowną informację z sądu – możliwe jest samodzielnie sprawdzenie stanu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. To usługa darmowa i niewymagająca wychodzenia z domu, wszystko można załatwić na stronie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW), czyli ekw.ms.gov.pl. Jak sprawdzić wpis hipoteki przy pomocy tego portalu?

Należy zacząć od zalogowania się do systemu EKW przez swój Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną. Następnie składa się bezpłatny wniosek o dostęp do interesującej sprawy – do jego złożenia będzie potrzebny numer sprawy DzKW (Dziennika Ksiąg Wieczystych), która jest prowadzona w sądzie wieczystoksięgowym. Czyli tym, do którego został złożony wniosek o wpis hipoteki do ksiąg wieczystych. Informację zwrotną można również otrzymać elektronicznie, na swoją skrzynkę w Profilu Zaufanym.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.