Rynek nieruchomości – 2022/ 2023 – prognozy

Poradnik kredytobiorcy24 czerwca, 2022
Rynek nieruchomości w Polsce – 2022/2023

Rok 2021 upłynął pod znakiem dynamicznego wzrostu cen mieszkań. W całej Polsce ceny rosły w tempie dwucyfrowym. Z danych NBP wynika, że w IV kwartale 2021 r. ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o 18%, a na wtórnym o 12%. Skłania to wiele osób do poszukiwania wiedzy nt. jak inwestować w nieruchomości? Czy są jakieś skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości?

Prognoza dla rynku nieruchomości

Czy warto inwestować w nieruchomości? Wszystko wskazuje na to, że tak. To nadal bezpieczna przystań dla kapitału, szczególnie w dobie inflacji. Eksperci nie zakładają wyhamowania cen mieszkań, mimo, że pierwszym kwartale 2022 roku bardzo spowolniła ich sprzedaż. Wprawdzie rosnące stopy procentowe spowodują ograniczenie liczby sprzedanych nieruchomości, ale ich cena, choć wolniej, to nadal będzie wzrastać. Prognozy analityków oscylują wokół 9,8 % w stosunku do stanu z 2021 roku, a w 2023 – o kolejne 7,8 %. Oczekiwane wzrosty są może mniej dynamiczne niż w 2020 roku, nadal jednak opłacalne.

Nieco inaczej ma się sytuacja na rynku gruntów. Eksperci wskazują, że ceny ziemi w Polsce nadal są dużo niższe niż w krajach Europy Zachodniej, więc prawdopodobnie nadal będą rosły. Wraz z rozbudową aglomeracji coraz większa będzie wartość działek położonych pod miastem i na kurczących się już dziś terenach wiejskich. Wszystko to sprawia, że nic nie zapowiada zahamowania wzrostu cen, tym bardziej, że ziemi po prostu nie przybędzie.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Jak inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to wybór pomiędzy różnymi strategiami pozwalającymi budować dochód pasywny z wynajmu, bądź dochód po zrealizowaniu inwestycji poprzez szybką sprzedaż tak zwany flipping nieruchomości. W jaki sposób możemy pomnażać kapitał i czy zawsze potrzebujemy do tego dużych pieniędzy na start?

Dostępnych strategii inwestycyjnych jest kilka a wśród nich najpopularniejsze to:

Wady i zalety inwestowania w nieruchomości

Wady:

Zalety:

Jeśli rozważasz zakup nieruchomości inwestycyjnej z wykorzystaniem dźwigni finansowej w postaci kredytu hipotecznego zapytaj naszego eksperta finansowego o dostępne możliwości.

Zobacz też: Jak sfinansować zakup mieszkania?

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.