RRSO – co to jest? Jaki wpływ ma na twoje finanse?

Poradnik kredytobiorcy23 grudnia, 2022
rrso

RRSO to skrót od wyrażenia „rzeczywista roczna stopa oprocentowania”. Co oznacza? Rozważając podjęcie kredytu hipotecznego czy gotówkowego zwykle szukamy najlepszej oferty. Tylko skąd wiedzieć, która jest najlepsza i jak je porównać? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi właśnie RRSO, które określa “całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”. Banki wyliczają ją zgodnie z tym samym obowiązującym wzorem oraz zasadami, które zostały zawarte w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.

RRSO a całkowity koszt kredytu

Wskaźnik RRSO obejmuje koszty kredytu czy pożyczki a wśród nich :

Wysokość RRSO zależy od wielu czynników takich jak: rodzaj kredytu, dla którego zostaje wyliczona, okresu spłaty kredytu, sposób wypłaty i spłaty kredytu, rodzaj rat (stałe czy malejące).

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Przeczytaj też: Na co wpływa WIBOR?

Co ważne – wskaźnik ten musi być określony każdorazowo przy ofercie pożyczki lub kredytu kierowanej dla konsumenta. Warunek ten muszą spełniać zarówno banki, jak i inne poza bankowe firmy pożyczkowe. RRSO ma szczególnie zastosowanie przy porównywaniu kredytów długoterminowych oraz hipotecznych.

Jak obliczyć RRSO?

Wzór i jego stosowanie jest dość skomplikowane, dlatego aby samodzielnie obliczyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania dla każdej analizowanej oferty, warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów.

Zobacz także: Kalkulator raty kredytowej

W trakcie poszukiwań najlepszej oferty należy pamiętać, że aby porównać propozycje banków należy koniecznie wpisać do kalkulatora takie same parametry – okres spłat, kwotę zobowiązania, rodzaj rat, oprocentowanie nominalne i inne dodatkowe koszty, aby uzyskać wiarygodny, możliwy do porównania wynik.

Kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę?

RRSO to bardzo istotny wskaźnik przy wyborze kredytu hipotecznego. Niestety niskie RRSO nie oznacza zawsze niskich kosztów kredytu.  Dla zobrazowania: kredyt z ratą malejącą, który choć przy takich samych pozostałych parametrach będzie tańszy, to jego RRSO będzie wyższe niż zobowiązania spłacanego w ratach równych. Tak samo w sytuacji szybszej spłaty kredytu. Przy szybszej spłacie kredytu będzie on kosztował nas mniej, mimo, że jego RRSO może być wyższe w porównaniu do innych ofert. Jedynym słowem, aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny nie warto polegać jedynie na kalkulatorach i wskaźniku RRSO. Rzeczywistą ocenę potencjalnych korzyści finansowych warto polecić doświadczonemu ekspertowi finansowemu, który pomoże nam w porównaniu ofert, wyjaśni skomplikowane zapisy w umowie i przeprowadzi przez cały proces kredytowania.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.