Jak sfinansować zakup mieszkania?

Poradnik kredytobiorcy28 listopada, 2022
zakup mieszkania

To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy marzą o tym by znaleźć swoje miejsce do życia – wyprowadzić się od rodziców lub z wynajmowanego mieszkania. W jaki sposób zrealizować to marzenie? Finansowanie zakupu mieszkania można zrealizować na kilka sposobów.  Wymieniamy niektóre z nich.

Darowizna mieszkania

Darowizna mieszkania to oczywiście najbardziej wymorzony i komfortowy sposób, by zamieszkać w swoim M. Polega na przeniesieniu własności nieruchomości na obdarowanego. Akt darowizny musi być określony umową, w przypadku darowizny mieszkania konieczne jest jej podpisanie w formie aktu notarialnego. Najczęściej forma ta stosowana jest w najbliższej rodzinie – rodzice ofiarują mieszkanie dzieciom albo dziadkowie wnukom. W zależności od tego, w której grupie pokrewieństwa się znajdziemy podatek od darowizny może się wahać od 0 (darowizna od rodziców) do 20% wartości przekazanej nieruchomości. 

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Warto zaznaczyć, że darowizna może też obejmować środki pieniężne za zakup nieruchomości albo sfinansowanie jej części np. w formie darowizny na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego.  

Książeczka mieszkaniowa

Jeżeli masz książeczkę mieszkaniową założoną przed 23 października 1990 r. należy ci się premia gwarancyjna, wypłacana na podstawie ustawy z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Obecnie posiadacze książeczek mogą się starać o wypłatę premii gwarancyjnej, czyli pieniędzy, które będą rekompensatą za to, że zgromadzone oszczędności straciły wartość. Środki pochodzące z premii możesz przeznaczyć na zakup mieszkania lub remont.

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy lub inaczej kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Może on być wykorzystywany na zakup nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym, budowę i rozbudowę domu, remont i modernizację albo refinansowanie kredytów hipotecznych z innych banków.  

Minimalny wkład własny, jakim musimy dysponować wynosi minimum 10% wartości kredytowanej nieruchomości np., jeżeli nieruchomość, którą chcesz nabyć kosztuje 100 tys. PLN wówczas musisz posiadać środki własne na poziomie 10 tys. PLN (10%).

Kredyty hipoteczne mogą mieć stałe bądź zmienne (oparte o wskaźnik WIBOR) oprocentowanie. Zmiany oprocentowania są normalne i na przestrzeni okresu kredytowania mogą powodować obniżanie lub wzrost rat kredytu hipotecznego. Obecnie odnotowujemy wzrosty, ale nie jest wykluczone, że za jakiś czas kredytobiorcy znów będą mogli cieszyć się niższymi kosztami zobowiązania. Na uniknięcie ryzyka wzrostu rat pozwoli wybór kredytu o czasowo stałym (np. 5 lat) oprocentowaniu.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Zakup mieszkania lub domu bez wkładu własnego jest możliwy. W 2022 wszedł w życie rządowy program Zgodnie z ustawą państwo, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, będzie gwarantować od 10% do 20% kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 100 tys. zł. Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” kierowany jest głównie do osób w wieku od 20 do 40 lat, samotnych rodziców, par, małżeństw i rodzin wielodzietnych, które mają zdolność kredytową.  Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

Kredyt mieszkaniowy będzie udzielany na minimum 15 lat. Są też inne sposoby na pozyskanie środków na wkład własny, które wcale nie muszą być gotówką. Wśród nich: zabezpieczenie na innej nieruchomości; środki z konta emerytalnego; grunt pod budowę nieruchomości czy zastaw na papierach wartościowych. O wszystkich dostępnych dla Ciebie sposobach finansowania nieruchomości poinformuję Cię nasz ekspert kredytowy na bezpłatnym spotkaniu. Czy warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, dowiedz się z naszego artykułu.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.