Kto nie skorzysta z rządowego programu Mieszkanie #naStart?

Poradnik kredytobiorcy12 lipca, 2024
nastart kto nie skorzysta

Single, pary i małżeństwa, osoby bez pieniędzy na wkład własny i te, które mogą sfinansować za gotówkę do 50% wartości nieruchomości, kupujący mieszkania, budujący domy… Lista beneficjentów programu Mieszkanie #naStart jest długa. Kto w takim razie nie będzie mógł z niego skorzystać? Sprawdź, dla kogo zgodnie z aktualną wersją projektu ustawy, nie jest Mieszkanie #naStart.

Trzy, dwa, jeden… Odliczanie do Mieszkania #naStart

Rządowy program Mieszkanie #naStart ma być dostępny od połowy stycznia 2025 r. Taki termin wskazano w projekcie ustawy opublikowanym w lipcu 2024 r. Nowa data to jednak nie wszystko, zmieniły się też niektóre założenia projektu. W tym te dotyczące zwiększenia liczby przyjmowanych wniosków o kredyt #naStart w pierwszym półroczu 2025 r. Uprzednio limit ustalono na 15 tys. wniosków na każdy kwartał, obecnie podniesiono go do 25 tys. w I kwartale i 20 tys. w II kwartale 2025 r. Ponadto wnioski mają być przyjmowane do 31 grudnia 2027 r., a więc przez trzy lata, a nie cztery jak deklarowano kilka miesięcy wcześniej.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Inne istotne różnice względem wcześniejszych wersji projektu to m.in. zmiana sposobu obliczania limitu dochodów, wprowadzenie limitu wkładu własnego do 50% wartości nieruchomości czy zniesienie wybranych obostrzeń dotyczących maksymalnego wieku kredytobiorcy.

Limit wieku w programie Mieszkanie #naStart

Z preferencyjnego kredytu nie skorzysta 36-latek, żyjący samotnie i zarabiający średnią krajową. Powodem jest jego wiek. Albo fakt, że jest singlem i nie ma dzieci. Dla takich osób ustanowiono bowiem limit wieku — na dzień 1 stycznia roku złożenia wniosku o jego udzielenie, kredytobiorca nie może mieć ukończonych 35 lat. Wyjątkiem są osoby posiadające wskazane przez ustawodawcę orzeczenie o niepełnosprawności. Zgodnie z nowym projektem ustawy to właśnie dla nich zniesiono limit wieku.

Limit wieku nie dotyczy również osób żyjących wspólnie w jednym gospodarstwie domowym (w związku małżeńskim lub nie, dotyczy to też sytuacji, gdy gospodarstwo domowe tworzy dorosły i dziecko — także przysposobione). Chociaż trzeba od razu zaznaczyć, że mówiąc o dostępności do kredytu #naStart, trzeba wziąć pod uwagę korelację wieku i kwestię posiadania innej nieruchomości.

Masz już własne mieszkanie? Możesz nie dostać kredytu #naStart

Kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkanie #naStart ma służyć sfinansowaniu zakupu pierwszego własnego mieszkania. Jeśli więc masz prawo własności do mieszkania lub domu, nawet otrzymanego w spadku albo darowiźnie, albo jeśli jesteś stroną umowy innego kredytu hipotecznego zawartej w ciągu ostatnich 36 miesięcy, nie możesz skorzystać ze wsparcia. Podobnie jak w sytuacji, gdy w dniu podpisania umowy kredytu i przed nim, przysługiwało Ci spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Od tej zasady obowiązują jednak wyjątki, m.in.:

Limit miesięcznych dochodów

Weźmy na tapetę 33-latka zarabiającego 10 tys. zł netto miesięcznie. Wiek kwalifikuje go do otrzymania wsparcia, a co z dochodami? W 2025 r. kryterium dochodowe dla jednoosobowego gospodarstwa domowego ma wynosić 7 tys. zł netto (w kolejnych latach, po aktualizacji wyliczeń kwota może ulec zmianie). Dla wieloosobowych gospodarstw domowych wynosi ono:

Chociaż nasz przykładowy 33-latek przekracza próg dochodowy, nie oznacza to, że nie dostanie kredytu z rządowymi dopłatami. Po prostu dopłaty będą pomniejszone — singiel za każdą złotówkę ponad limit otrzyma o 50 gr dopłaty mniej. Osoby pozostające w co najmniej dwuosobowych gospodarstwach domowych — o 25 gr.

Limit dochodowy może zostać podwyższony, jeśli kredyt #naStart zaciągany jest na zakup nieruchomości w dużym mieście albo województwie, gdzie ceny za m2 nieruchomości są wyższe.

Kto nie dostanie kredytu #naStart?

Na dopłaty do rat w ramach programu Mieszkanie #naStart nie mają co liczyć osoby nieposiadające zdolności kredytowej. Program ma być wsparciem dla kredytobiorców, których dochody pozwalają spłacać comiesięczne raty. Jeśli jednak bank wykaże, że wnioskodawca nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej i ryzyko udzielenia mu finansowania jest zbyt wysokie — wyda negatywną decyzję. Aby uchronić się przed taką sytuacją, warto zawczasu skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej albo przeliczyć zdolność kredytową z pomocą eksperta kredytowego.

Kredyt #naStart może być udzielony tylko w polskich złotych. Jeśli więc myślisz o zaciągnięciu kredytu walutowego, musisz poszukać innego produktu.

A czy z programu Mieszkanie #naStart mogą skorzystać osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego? Tak, pod warunkiem, że prowadzą gospodarstwo domowe na terenie Polski albo prowadzą je za granicą i starają się o kredyt wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo. Z kredytu mieszkaniowego #naStart nie skorzystają więc obcokrajowcy mieszkający poza granicami Polski i chcący pozyskać finansowanie samodzielnie.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.