Zdolność kredytowa przy niskich dochodach – jak ją obliczyć?

Poradnik kredytobiorcy2 maja, 2024
Zdolność kredytowa przy niskich dochodach

Zdolność kredytowa przy minimalnej krajowej może nie wystarczyć do uzyskania większych środków, na przykład na zakup mieszkania. Warto znać jej wysokość, by wiedzieć, na jaki kredyt można liczyć. Sprawdź, jak obliczyć zdolność kredytową przy niskich dochodach i w jaki sposób ją zwiększyć.

Jak obliczyć zdolność kredytową przy niskich dochodach?

Zdolność kredytowa określa, jak wysokie zobowiązanie będzie w stanie spłacać osoba wnioskująca o kredyt. Banki mają różne algorytmy i kryteria oceny zdolności kredytowej. W ten sposób szacują prawdopodobieństwo, z jakim potencjalny kredytobiorca będzie mógł spłacać raty zgodnie z harmonogramem.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Zdolność kredytowa przy niskich dochodach może być przeszkodą w uzyskaniu finansowania na większą sumę, potrzebną na przykład na zakup mieszkania. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wysoki kredyt masz szansę uzyskać, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej.

Jak to zrobić? Wystarczy podać:

Na podstawie tych danych kalkulator oszacuje zdolność kredytową. W ten sposób dowiesz się, o jaką kwotę możesz wnioskować.

To może Ci się przydać: Co to jest zdolność kredytowa i jak ją przeliczyć?

W jaki sposób można poprawić zdolność kredytową przy minimalnej krajowej?

Kalkulator wskazał Ci, że masz za małą zdolność, by otrzymać potrzebny kredyt? Nawet przy niskich zarobkach możesz podjąć działania, które zwiększą Twoje szanse na uzyskanie finansowania. Żeby poprawić ocenę zdolności kredytowej przy minimalnej krajowej, spróbuj:

Ważne jest to, aby unikać nieuczciwych praktyk, by poprawić zdolność kredytową przy niskich zarobkach.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny dla zadłużonych – czy to możliwe?

Co banki biorą pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej?

Banki obliczają zdolność kredytową wnioskodawcy, aby ocenić maksymalną kwotę kredytu, jakiego mogą udzielić klientowi. To złożony proces, a jego przebieg zależy od rodzaju kredytu. Eksperci inaczej rozpatrują wniosek o finansowanie nieruchomości, a inaczej prośbę o raty w sklepie elektronicznym. Za każdym razem bank przeprowadza analizę ilościową i jakościową. Na czym polegają?

Analiza ilościowa zdolności kredytowej

Celem takiej analizy jest sprawdzenie sytuacji finansowej wnioskodawcy. Eksperci sprawdzają kilka parametrów dotyczących zarobków, dlatego warto o nie zadbać, by mieć wystarczającą zdolność kredytową nawet przy niskich dochodach.

Dla banków ważne są kryteria takie jak:

Dzięki analizie ilościowej bank dowiaduje się, jaka kwota pozostaje miesięcznie do dyspozycji w Twoim budżecie. Część tych środków może być przeznaczona na spłatę przyszłego zobowiązania. Na jej podstawie bank oszacuje, jak wysoki kredyt może Ci przyznać.

Analiza jakościowa zdolności kredytowej

Przy analizie jakościowej banki biorą pod uwagę głównie czynniki demograficzne. Są one ważne ze względu na ocenę zdolności kredytobiorcy do spłacania rat na czas.

W tym przypadku instytucje badają:

Jak widzisz, banki sprawdzają wiele parametrów, zanim przedstawią decyzję kredytową. Zarobki są jednym z kilku kluczowych kryteriów. Dlatego Twoja zdolność kredytowa przy minimalnej krajowej może być wystarczająca, by dostać taki kredyt, jakiego potrzebujesz. Pamiętaj też o sposobach na jej zwiększenie i porównuj oferty różnych banków.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.