Kredyt dla emeryta – czy jest w ogóle możliwy?

Poradnik kredytobiorcy1 sierpnia, 2024
kredyt dla emeryta

Aby móc zaciągnąć kredyt, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową – czyli m.in. posiadać stałe źródło dochodów. Ocena zdolności kredytowej zależy jednak również od innych czynników, takich jak choćby wysokość wspomnianych dochodów, ale też historia kredytowa, inne zobowiązania czy nawet… wiek. Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy emeryci mogą zaciągać zobowiązania finansowe oraz w jaki sposób banki postrzegają takich potencjalnych kredytobiorców.

Kredyt dla emeryta 85 lat i mniej – czy jest w ogóle możliwy?

Ocena zdolności kredytowej jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich, któremu poświęca się stosunkowo niewiele uwagi, jest wiek. Tymczasem może on niekiedy odegrać kluczową rolę – i uniemożliwić wzięcie kredytu.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Jak jest zatem w przypadku emerytów? Po pierwsze, warto mieć na uwadze, że osoby, które przeszły już na emeryturę, są często postrzegane przez banki jako solidni kredytobiorcy. Emeryt dysponuje bowiem stałym dochodem, którego nie straci – świadczenie będzie mu wypłacane do końca życia, w dodatku jego wysokość nie zmniejszy się (a wręcz będzie rosnąć z roku na rok dzięki waloryzacji). Jeśli w dodatku emeryt zaciągał już wcześniej zobowiązania finansowe, które terminowo spłacał, to z perspektywy banku jest wręcz idealnym kredytobiorcą. Jest tylko jeden problem – nie dotyczy to każdego rodzaju kredytu. Najwięcej problemów, jak łatwo się domyślić, może sprawić kredyt hipoteczny.

Kredyt na zakup nieruchomości jest zazwyczaj udzielany na okres 20, 25 lub nawet 30 lat. Z perspektywy banku udzielanie kredytu na taki okres np. 70-latkowi czy 80-latkowi należałoby uznać za ryzykowny ruch. Tym samym kredyt dla emeryta 75 lat (lub więcej) rzadko jest udzielany na taki okres.

Czy to oznacza, że emeryt w ogóle jest pozbawiony możliwości wzięcia kredytu hipotecznego? Niekoniecznie – należy jednak mieć na uwadze kilka kwestii.

Kredyt hipoteczny dla emeryta – jak go dostać?

Kiedy w takim razie istnieje szansa, że bank udzieli emerytowi kredytu na zakup nieruchomości? Po pierwsze, im krótszy czas kredytowania, tym wyższa szansa, że decyzja kredytowa będzie pozytywna; warto pamiętać, że w przypadku emerytów banki obawiają się pożyczania pieniędzy na długi okres. Należy jednak podkreślić, że krótszy okres kredytowania, wynoszący np. 10 lat, pociąga za sobą inne konsekwencje – w postaci wysokiej miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Jeśli zatem emeryt chce zaciągnąć zobowiązanie np. na zakup mieszkania, dysponując jednocześnie standardowym 20-procentowym wkładem własnym, to musi jednocześnie mieć na tyle wysokie dochody, by bank pozytywnie ocenił jego zdolność kredytową.

Innym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego na kwotę znacznie niższą niż kwota nieruchomości – czyli np. z wkładem własnym sięgającym 40 czy 50 proc. W takim wypadku szansa na udzielenie kredytu hipotecznego znacznie wzrasta.

Należy też pamiętać, że zupełnie inaczej bank oceni zdolność kredytową 60-latka, a inaczej 80-latka.

Przed złożeniem wniosku kredytowego warto zerknąć na ranking kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny z dziećmi

Co jednak w sytuacji, gdy emeryt nie może znacząco skrócić okresu kredytowania (ze względu na zbyt wysoką ratę) lub zwiększyć wkładu własnego? Alternatywą może być kredyt hipoteczny zaciągnięty z… dziećmi. Okres kredytowania w takim wypadku również powinien być krótszy, jednak łatwiej będzie osiągnąć dochód, który pozwoli na uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej – liczy się dochód wszystkich osób wspólnie zaciągających kredyt.

Kredyt gotówkowy dla emeryta na wyciągnięcie ręki

Na koniec warto dodać, że o ile zaciągnięcie kredytu hipotecznego przez emeryta może być w niektórych sytuacjach problematyczne, o tyle już uzyskanie kredytu gotówkowego nie nastręcza zazwyczaj dodatkowych trudności. Emeryci postrzegani są jako potencjalnie solidni kredytobiorcy (chyba, że w przeszłości nie spłacali na czas zaciągniętych zobowiązań). Jest to możliwe dzięki stałemu dochodowi. Kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kredytu (w zależności od wysokości otrzymywanego świadczenia) to kwota, która zdecydowanie jest w zasięgu przeciętnego emeryta. Możliwy jest też kredyt dla emeryta online – banki często udzielają zobowiązań na nieco niższe kwoty przez Internet.

Podsumowując, emeryci jak najbardziej mogą zaciągać zobowiązania finansowe – w tym również i kredyty hipoteczne, choć bywa to znacznie bardziej skomplikowane. Najważniejsza jest odpowiednia zdolność kredytowa, która z kolei jest uzależniona m.in. od wysokości i źródła dochodu czy od historii kredytowej.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.