Symulacja kredytu hipotecznego: jakie informacje możesz w niej znaleźć?
Poradnik kredytobiorcy26 listopada, 2024Nikt nie ma chyba wątpliwości, że kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie finansowe. Z tego względu, jeszcze przed jego zaciągnięciem, warto przeanalizować różne kwestie, w tym m.in. to, jaki będzie całkowity koszt kredytu oraz jak mocno zobowiązanie obciąży domowy budżet. Najlepiej sprawdzi się w tym celu symulacja kredytu hipotecznego.
Co warto sprawdzić przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?
W pierwszej kolejności warto przeanalizować, czy zakup nieruchomości na kredyt będzie w ogóle możliwy. Potrzebny będzie m.in. wkład własny, stanowiący co najmniej 10 proc. ceny nieruchomości (niektóre banki mogą wymagać wkładu własnego w wysokości przynajmniej 20 proc. ceny mieszkania czy domu). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kredytobiorca chce zaciągnąć zobowiązanie w ramach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – i tym samym np. uniknąć obowiązku posiadania wkładu własnego. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, potrzebny jest jednak nie tylko wkład własny, ale też – a może przede wszystkim – odpowiednia zdolność kredytowa. Jest ona uzależniona m.in. od wysokości i źródła zarobków, ale też liczby osób na utrzymaniu, kwoty stałych wydatków i innych zobowiązań czy historii kredytowej. Na szczęście można dość łatwo oszacować wstępnie swoją zdolność kredytową – wystarczy w tym celu skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej.
Po sprawdzeniu, czy zaciągnięcie kredytu hipotecznego będzie w ogóle możliwe, warto przejść do rankingu kredytów hipotecznych oraz symulacji zobowiązania na konkretną kwotę. Dzięki symulacji można sprawdzić kilka istotnych kwestii.
Symulacja kredytów hipotecznych – czego można się dowiedzieć?
Symulacja spłat kredytu hipotecznego pozwala poznać najważniejsze parametry kredytowe w ramach oferty różnych banków. Przyszły kredytobiorca może dzięki temu łatwiej porównać poszczególne oferty i zweryfikować wskaźniki, które są dla niego szczególnie istotne.
Co zatem pokazuje symulacja kredytu hipotecznego? Potencjalny kredytobiorca może w ten sposób dowiedzieć się, z jakim oprocentowaniem kredytu musi się liczyć, jeśli będzie chciał zaciągnąć zobowiązanie w konkretnym banku. Zazwyczaj można też sprawdzić, ile wyniesie marża kredytu i – co bardzo istotne – całkowity koszt kredytu hipotecznego. To parametr, na który warto zwrócić szczególną uwagę; część osób sugeruje się bowiem wyłącznie oprocentowaniem kredytu, podczas gdy jest to wskaźnik, który nie oddaje w całości tego, jaki koszt poniesie kredytobiorca w związku z zaciągnięciem zobowiązania.
Z perspektywy kredytobiorcy najważniejsza jest jednak symulacja rat kredytowych.
Symulacja rat kredytu hipotecznego: ile kredytobiorca zapłaci co miesiąc?
Kredyt hipoteczny to zazwyczaj spore obciążenie dla domowego budżetu, zwłaszcza jeśli kredytobiorca ma też na utrzymaniu innych członków rodziny. Z tego względu szczególnie ważne jest sprawdzenie, ile mogą wynieść raty kredytu hipotecznego dla konkretnej kwoty zobowiązania. Warto mieć jednocześnie świadomość, że wysokość raty kredytu nie jest zależna wyłącznie od zaciąganej kwoty, ale też od pozostałych parametrów zobowiązania, w tym wspomnianego już oprocentowania. To jakie warunki kredytowe zaproponuje danej osobie bank zależy natomiast od jej zdolności kredytowej.
Sprawdzenie, jak wysoka może być rata kredytu hipotecznego, pozwala zweryfikować potencjalnemu kredytobiorcy, czy stać go na spłatę zobowiązania bez nadmiernego obciążania budżetu. Dzięki temu można też wstępnie przeanalizować, ile pozostałoby na pozostałe, comiesięczne wydatki. Warto zresztą sprawdzać możliwą wysokość rat zobowiązania nie tylko w przypadku kredytu hipotecznego, ale też gotówkowego; może w tym pomóc kalkulator rat kredytu gotówkowego.
Podsumowując, symulacja kredytu hipotecznego jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, przyszły kredytobiorca może sprawdzić, jak w rzeczywistości mogą przedstawiać się parametry zobowiązania, które chce zaciągnąć. Łatwiej też porównać, jaka oferta będzie w jego przypadku najkorzystniejsza oraz sprawdzić, jak przedstawiałaby się symulacja, gdyby zmniejszyć lub zwiększyć wysokość wkładu własnego (i tym samym zaciąganego zobowiązania). Symulacja kredytu hipotecznego pozwala jednak również na oszacowanie, z jakim miesięcznym kosztem musi liczyć się przyszły kredytobiorca – a jest to szczególnie istotne, jeśli kredytobiorca utrzymuje się samodzielnie lub ma na utrzymaniu innych członków rodziny. Tym samym przed złożeniem wniosku kredytowego w konkretnym banku warto przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego i sprawdzić najważniejsze parametry.