500 plus a zdolność kredytowa. Czy 500+ wpływa na zdolność

Poradnik kredytobiorcy31 lipca, 2023
500 plus a zdolność kredytowa

Czy banki uwzględniają świadczenie 500 plus podczas oceny zdolności kredytowej? Czy te dodatkowe środki mogą wpłynąć na zdolność kredytową rodziny? Te pytania są ważne dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego, które mogą zastanawiać się, czy świadczenie 500 plus może im pomóc w uzyskaniu lepszych warunków finansowania. W artykule przyjrzymy się, jak program „Rodzina 500 plus” wpływa na proces oceny zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa wskazuje na to, jaką wysokość zobowiązania dana wnioskująca o kredyt osoba jest w stanie spłacić. Bank analizuje dochody, wydatki, zobowiązania finansowe oraz ogólną sytuację finansową wnioskodawcy. Zdolność kredytowa jest oceniana indywidualnie i może różnić się w zależności od rodzaju kredytu, polityki danego banku oraz sytuacji finansowej kredytobiorcy. 

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Ocena zdolności kredytowej jest ważnym etapem procesu kredytowego. Ma na celu ochronę zarówno kredytobiorcy, jak i banku, przed ryzykiem związanym z niespłaceniem zobowiązania. Odpowiednia ocena zdolności kredytowej pomaga w dostosowaniu warunków kredytu do możliwości finansowych kredytobiorcy i zminimalizowaniu ryzyka niewypłacalności. Dzięki temu kredytodawca może liczyć na to, że zobowiązanie będzie terminowo spłacane. A kredytobiorca – że rata nie obciąży domowego budżetu. 

Jaką mam zdolność kredytową?

Zastanawiasz się, czy bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek o kredyt? Dzięki narzędziom dostępnym online, takim jak kalkulator zdolności kredytowej, możesz samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową. Wystarczy wprowadzić dane:

a następnie wybrać opcję „Oblicz zdolność”. 

Wyniki obliczeń kalkulatora mogą różnić się od ostatecznej decyzji banku. To szacunkowa ocena, nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Przeczytaj, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/ile-trzeba-zarabiac-aby-dostac-kredyt/

Zdolność kredytowa – lipiec 2023

Przy stałych dochodach z każdą podwyżką stóp procentowych spada Twoja zdolność kredytowa. Na szczęście stopy procentowe NBP utrzymują się na stałym poziomie od września 2022 roku. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego obniżyła bufor bezpieczeństwa na wzrosty stóp – do 2,5% (z poprzednio wyśrubowanych 5%).

Więcej na temat rekomendacji KNF w artykule: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/nowa-rekomendacja-knf/

Analitycy finansowi potwierdzają, że o kredyt jest teraz łatwiej niż jeszcze pół roku temu. Ale co to oznacza dla beneficjentów 500+?

Zdolność kredytowa a 500 plus

Przy wyliczeniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę głównie dochody z umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, działalności gospodarczej, renty, emerytury czy gospodarstwa rolnego. W momencie pojawienia się programu 500 plus w 2016 r., Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wypowiedziała się, że 500 plus jako dochód rodziny może być uwzględniony przy wyliczeniu zdolności kredytowej, jednak ostateczna decyzja została pozostawiona bankom. 

WAŻNE! Możliwość zaliczenia świadczenia 500 plus do dochodu zależy od indywidualnej decyzji banku.

Na pewno samo świadczenie 500 plus nie wystarczy do uzyskania kredytu w banku. Wymagane będą udokumentowane stałe dochody, np. z umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej. Niektóre banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej mogą uwzględnić świadczenie 500 plus jako dochód dodatkowy, ale to nie oznacza, że będzie ono wystarczające do uzyskania kredytu. 

Czy instytucje finansowe honorują dochody ze świadczeń socjalnych? To zależy od produktu finansowego oraz od rodzaju instytucji:

Generalnie banki częściej uwzględniają świadczenie 500 plus przy kredycie gotówkowym niż hipotecznym, a jeśli stanowi ono jedyny dochód wnioskodawcy, na pozytywną decyzję kredytową nie ma co liczyć.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.