Zakup mieszkania a podatek od wzbogacenia
Poradnik kredytobiorcy9 stycznia, 2023
Czynności prawne w obrocie nieruchomościami w większości łączą się z zapłatą podatku. Z jakiego rodzaju kosztami musimy się liczyć przy zakupie mieszkania? W jakiej wysokości i od czego jest ona uzależniona? Odpowiadamy.
Podatek od wzbogacenia – zakup mieszkania
Zakup mieszkania obciążony jest koniecznością zapłaty podatku od wzbogacenia. Podatek od wzbogacenia to właściwie nazwa potoczna podatku od czynności prawnych – PCC.
Konieczność zapłaty tego podatku reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC obciąża takie czynności, jak:
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
- Umowa kupna-sprzedaży ruchomości (np. samochody, motocykle, maszyny rolnicze),
- Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości (np. budynki, mieszkania, działki budowlane),
- Prawa majątkowe (np. prawa autorskie, wierzytelności).
- Zawarcie Umowy pożyczki
- Ustanowienie hipoteki (np. ustanowienie hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność organizacji celem zabezpieczenia wierzytelności banku, który udzielił organizacji kredytu).
- Zawarcie umowy spółki (np. zawarcie umowy spółki z o. o. przez dwie organizacje pozarządowe)
Myślisz o zakupie mieszkania? Skorzystaj z porównywarki kredytów hipotecznych.
Podatek taki musi uregulować każdy, kto kupuje nieruchomość z rynku wtórnego, czyli mówiąc zwyczajnie – wcześniej używaną.
Ile wynosi podatek od wzbogacenia?
PCC w takim przypadku 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatek opłacany jest za pośrednictwem notariusza sporządzającego umowę, który następnie odprowadza odpowiednią kwotę do urzędu skarbowego. Dodatkową opłatą będzie też taksa notarialna. Jeśli umowa kupna – sprzedaży opiewa na kwotę np. 400 tys. złotych, podatek PCC wyniesie 8 tys. złotych. Ale czy zawsze? Nie.
Może się zdarzyć, że kupujemy nieruchomość w bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie poniżej wartości rynkowej nieruchomości. Urząd Skarbowy będzie wyliczał podatek na podstawie ceny podobnych do naszej nieruchomości w danej lokalizacji . Jeśli zauważy duże rozbieżności może domagać się dodatkowych wyjaśnień – skąd wynika taka cena na umowie. Wówczas musimy ją uzasadnić np. złym stanem nieruchomości, czy innymi czynnikami. Jeśli urząd zakwestionuje nasze argumenty będziemy musieli opłacić PCC w wysokości 2% ceny rynkowej zakupionej nieruchomości. Warto o tym wiedzieć.
Podatek od zakupu mieszkania od dewelopera
W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, tzn. od dewelopera transakcja kupna – sprzedaży nie jest obciążona podatkiem PCC. W to miejsce musimy zapłacić jednak podatek VAT. Dla mieszkań spełniających wymogi tzw. społecznego programu mieszkaniowego stawka VAT wynosi 8%. Warunkiem jest, aby takie mieszkanie nie miało więcej niż 150m2, a w przypadku domu by było to maksymalnie 300 m2. W przypadku metrażu większego niż 300 m2 podatek VAT wyniesie 23%.
Kto powinien zapłacić podatek od wzbogacenia się?
Ustawa mówi, że obowiązek podatkowy i ciężar zapłaty podatku od wzbogacenia się spoczywa na:
- przy umowie sprzedaży – kupującym,
- przy umowie darowizny – obdarowanym,
- przy ustanowieniu odpłatnego użytkowania – użytkowniku,
- przy umowie pożyczki – biorącym pożyczkę,
- przy ustanowieniu hipoteki – składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki,
- przy umowie zamiany – stronie czynności, co oznacza, iż obydwie strony solidarnie odpowiadają za zapłatę podatku,
- w przypadku umowy o dział spadku lub o zniesienie współwłasności – obowiązek zapłaty podatku leży na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział w spadku, lub we współwłasności;
- w przypadku ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności – na użytkowniku lub nabywającym prawo służebności.
Kiedy nie zapłacimy podatku od wzbogacenia?
- Kiedy kupujemy mieszkanie od wspomnianego dewelopera będącego podatnikiem podatku VAT;
- Kiedy kupujemy mieszkanie od spółdzielni, w oparciu prawo spółdzielcze własnościowe;
- Kiedy kupujemy mieszkanie z powodu wywłaszczenia z naszej nieruchomości na cele publiczne; Warunkiem jest finansowanie transakcji z otrzymanego odszkodowania, w okresie 5 lat od otrzymania go;
- Kiedy wykupujemy mieszkanie komunalne, na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.