Zakup mieszkania a podatek od wzbogacenia

Poradnik kredytobiorcy9 stycznia, 2023
podatek od wzbogacenia

Czynności prawne w obrocie nieruchomościami w większości łączą się z zapłatą podatku. Z jakiego rodzaju kosztami musimy się liczyć przy zakupie mieszkania? W jakiej wysokości i od czego jest ona uzależniona? Odpowiadamy.

Podatek od wzbogacenia – zakup mieszkania

Zakup mieszkania obciążony jest koniecznością zapłaty podatku od wzbogacenia. Podatek od wzbogacenia to właściwie nazwa potoczna podatku od czynności prawnych – PCC.

Konieczność zapłaty tego podatku reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC obciąża takie czynności, jak:

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Myślisz o zakupie mieszkania? Skorzystaj z porównywarki kredytów hipotecznych.

Podatek taki musi uregulować każdy, kto kupuje nieruchomość z rynku wtórnego, czyli mówiąc zwyczajnie – wcześniej używaną.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

PCC w takim przypadku 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatek opłacany jest za pośrednictwem notariusza sporządzającego umowę, który następnie odprowadza odpowiednią kwotę do urzędu skarbowego. Dodatkową opłatą będzie też taksa notarialna.  Jeśli umowa kupna – sprzedaży opiewa na kwotę np. 400 tys. złotych, podatek PCC wyniesie 8 tys. złotych. Ale czy zawsze? Nie.

Może się zdarzyć, że kupujemy nieruchomość w bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie poniżej wartości rynkowej nieruchomości. Urząd Skarbowy będzie wyliczał podatek na podstawie ceny podobnych do naszej nieruchomości w danej lokalizacji . Jeśli zauważy duże rozbieżności może domagać się dodatkowych wyjaśnień – skąd wynika taka cena na umowie. Wówczas musimy ją uzasadnić np. złym stanem nieruchomości, czy innymi czynnikami. Jeśli urząd zakwestionuje nasze argumenty będziemy musieli opłacić PCC w wysokości 2% ceny rynkowej zakupionej nieruchomości. Warto o tym wiedzieć.

Podatek od zakupu mieszkania od dewelopera

W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, tzn. od dewelopera transakcja kupna – sprzedaży nie jest obciążona podatkiem PCC. W to miejsce musimy zapłacić jednak podatek VAT. Dla mieszkań spełniających wymogi tzw. społecznego programu mieszkaniowego stawka VAT wynosi 8%. Warunkiem jest, aby takie mieszkanie nie miało więcej niż 150m2, a w przypadku domu by było to maksymalnie 300 m2. W przypadku metrażu większego niż 300 m2 podatek VAT wyniesie 23%.

Kto powinien zapłacić podatek od wzbogacenia się?

Ustawa mówi, że obowiązek podatkowy i ciężar zapłaty podatku od wzbogacenia się spoczywa na:

Kiedy nie zapłacimy podatku od wzbogacenia?

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.