Program Pierwsze Mieszkanie – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Poradnik kredytobiorcy26 lipca, 20231 lipca 2023 roku wystartował rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jego celem jest pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego osobom, które planują zakup swojego pierwszego mieszkania. W ramach programu dostępne są dwa filary Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto mieszkaniowe. Na czym polegają dostępne opcje programu Pierwsze Mieszkanie? Kto może skorzystać z rządowego programu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Program Pierwsze Mieszkanie 2023 a bezpieczny kredyt 2%
Już od 1 lipca 2023 roku Polacy mogą brać udział w programie Pierwsze Mieszkanie. Jedną z form pomocy oferowanej przez rząd jest Bezpieczny Kredyt 2%.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Na jakich zasadach opiera się taki kredyt?
- Dopłata do rat ma stanowić różnicę między stałą stopą oprocentowania ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów w bankach a deklarowaną w programie stopą 2%.
- W programie pierwsze mieszkanie można wykorzystać kredyt 2% na nieruchomość (zarówno mieszkanie, jak i dom jednorodzinny) z rynku pierwotnego lub wtórnego albo na budowę domu.
- Maksymalna kwota, jaką można otrzymać w ramach bezpiecznego kredytu 2% to 500 tysięcy złotych dla jednej osoby oraz 600 tysięcy złotych dla małżeństwa lub pary z co najmniej jednym dzieckiem.
- W ramach programu pierwsze mieszkanie można korzystać z dopłat do rat przez 10 lat.
- Nie obowiązują limity metrażu ani ceny za metr kwadratowy, nie ma znaczenia standard ani lokalizacja nieruchomości.
- W programie rządowym Pierwsze Mieszkanie ryzyko wzrostu raty po upływie wspomnianych wcześniej 10 lat dopłat jest zminimalizowane. Wpływa to korzystnie na zdolność kredytową.
- Bank nie może narzucić w bezpiecznym kredycie 2% marży wyższej niż w innych kredytach hipotecznych.
- Z kredytu 2% w ramach programu pierwsze mieszkanie można skorzystać do 2027 roku.
W programie Pierwsze Mieszkanie można uzyskać dofinansowanie do zakupu lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub działki budowlanej. Otrzymasz też kredyt na kupno działki z rozpoczętą już budową, a także na dokończenie budowy nieruchomości, której właścicielem jesteś od początku.
Czy program Pierwsze Mieszkanie można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego?
Oferowany w ramach programu Pierwsze Mieszkanie bezpieczny kredyt 2% wymaga wkładu własnego. Maksymalna kwota wkładu wynosi 200 tysięcy złotych. Okazuje się, że rządowy kredyt można połączyć z innym programem. Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje Mieszkanie bez wkładu własnego.
Jest to program, który ułatwia zakup lub budowę pierwszego domu albo mieszkania. BGK udziela gwarancji wkładu własnego do kwoty 200 tysięcy złotych. Kwota gwarancji nie może przy tym przekroczyć 20% całkowitej sumy, na którą udzielany jest kredyt. Zabezpieczenie odbywa się jednocześnie z podpisaniem umowy kredytu 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie.
Warto wiedzieć, że w przypadku wnioskowania o kredyt na budowę domu, jako wkład własny można podać działkę, która będzie przeznaczona na budowę. Posiadanie działki, na której nie znajduje się budynek mieszkalny, nie wyklucza z programu Pierwsze Mieszkanie.
Jedynym wkładem własnym może być niezabudowana nieruchomość gruntowa, na której rozpoczęto budowę przed dniem wejścia ustawy w życie. W takim przypadku kredytobiorca ma szansę uzyskać:
- 150 tysięcy złotych dla małżeństw lub par z co najmniej jednym dzieckiem,
- 100 tysięcy złotych dla jednej osoby.
Aby otrzymać kredyt na dokończenie budowy, dotychczasowe prace budowlane muszą być opłacone gotówką.
Kto może skorzystać z kredytu 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie?
Bezpieczny kredyt 2% powstał z myślą o młodych ludziach, którzy chcą kupić swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie dokładnie określa, kto może skorzystać z takiej formy pomocy.
Aby złożyć wniosek o wspomniany kredyt, musisz spełnić następujące warunki:
- Nie mieć skończonych 45 lat (w przypadku małżeństw lub par z dziećmi wystarczy, że jedna osoba będzie przed 45. rokiem życia).
- Mieć zdolność kredytową – możesz sprawdzić swoją w kalkulatorze na stronie PoliczKredyt.pl.
- Nie być właścicielem nieruchomości mieszkalnej (ani obecnie, ani w przeszłości) i nie mieć spółdzielczego prawa do lokalu – co do zasady kredyt w programie Pierwsze Mieszkanie jest udzielany na zakup pierwszej nieruchomości (wyjątek: dziedziczenie do 50% udziałów w nieruchomości nieprzeznaczonej na cele mieszkaniowe).
- Wprowadzić się do kupionego mieszkania w ciągu roku od momentu uzyskania kredytu oraz zamieszkiwać w nim przez okres 10 lat.
- Nie kupować innego mieszkania w ciągu 10 lat od otrzymania kredytu.
O bezpieczny kredyt 2% mogą starać się również obcokrajowcy, którzy posiadają w Polsce gospodarstwo domowe. Dla pewności, że Twój wniosek zostanie rozpatrzony, sprawdź, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt.
Program rządowy Pierwsze Mieszkanie – Konto Mieszkaniowe
Rządowy program Pierwsze Mieszkanie oferuje też pomoc w postaci Konta Mieszkaniowego. Jak to działa? Jest to konto oszczędnościowe, które można otworzyć w banku komercyjnym. Na takim koncie osoba korzystająca z programu może odkładać środki na cele mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach.
Oto zasady, na jakich działa Konto Mieszkaniowe:
- Okres oszczędzania wynosi od 3 do 10 lat.
- Miesięczne wpłaty na konto mogą wynosić od 500 do 2000 złotych.
- Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest uzależnione od oferty banku.
- Odsetki są zwolnione z podatku Belki.
- Minimum 11 wpłat w ciągu roku zapewnia Premię Mieszkaniową wypłacaną jednorazowo każdego roku.
- Zaoszczędzone środki należy wydać w ciągu 5 lat od chwili zakończenia oszczędzania.
- Konto Mieszkaniowe w programie Pierwsze Mieszkanie można założyć w wieku od 13 do 45 lat. Jeśli okres oszczędzania zakończy się przed ukończeniem 18. roku życia, termin wydania środków liczy się od urodzin.
Masz już najważniejsze informacje na temat programu rządowego Pierwsze Mieszkanie. O szczegóły warto dopytać eksperta kredytowego.