Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

Poradnik kredytobiorcy2 maja, 2024
wynajem czy kredyt

Większość młodych ludzi, chcąc się usamodzielnić, zastanawia się nad tym czy lepiej wynająć mieszkanie czy może wziąć kredyt hipoteczny i je kupić. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady i wiąże się z pewnym ryzykiem. Którą więc wybrać? Wyjaśniamy, czy lepiej zdecydować się na mieszkanie na wynajem czy kredyt hipoteczny i od czego to tak właściwie zależy.

Wynajem czy kredyt – co się bardziej opłaca?

Zastanawiając się nad tym, czy lepiej wybrać mieszkanie na wynajem czy kredyt hipoteczny, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, co się najbardziej opłaca. Nie da się ukryć, że o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Chociaż miesięczna rata kredytu może być wyższa aniżeli koszty wynajmu, trzeba pamiętać o tym, że w tym przypadku płaci się za nieruchomość, która staje się naszą własnością. Przy samym wynajmie można zaoszczędzić natomiast tylko pozornie. Wniosek jest taki, że dla tych, którzy myślą przyszłościowo, o wiele bardziej korzystne jest kupno mieszkania na kredyt. Tym bardziej, że rata wcale nie musi być wyższa od kwoty wynajmu.Wiele zależy od tego, ile kosztuje mieszkanie, jaki ma być okres spłaty zobowiązania oraz ile wynosi wkład własny. Orientacyjną wysokość raty możesz policzyć wpisując dane w kalkulator raty kredytu hipotecznego. To narzędzie, które porównuje oferty banków pod kątem prowizji i oprocentowania wskazując wysokość rat oraz koszt całkowity.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Jeśli planujesz zakup mieszkania sprawdź, czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego oraz jakie są przy tym warunki.

Kiedy najlepszą opcją będzie kredyt hipoteczny?

Młodzi ludzie, którzy rozważają, czy lepszy będzie wynajem, czy kredyt, muszą brać pod uwagę swoje plany na przyszłość. Osoby, które chcą założyć rodzinę i raczej decydują się zamieszkać w danym miejscu na stałe, powinny rozważyć zakup mieszkania – by mieć w przyszłości jakieś zabezpieczenie. Oczywiście, żeby wziąć kredyt hipoteczny trzeba mieć stałe zarobki i zdolność kredytową.

Niektórzy obawiają się skorzystać z tego rozwiązania ze względu na bardzo wysokie odsetki i długi okres zobowiązania. Z reguły kredyty hipoteczne są udzielane na 30 lat, przez co wątpliwości jak najbardziej są słuszne. Należy jednak brać pod uwagę, że wynajem także jest formą zobowiązania, a do tego nie daje żadnego zabezpieczenia.

Właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę lub zażądać wyższego czynszu. Wszystko to niewątpliwie rodzi spore kłopoty. Chcąc przynajmniej w jakimś stopniu się przed tym uchronić, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie zapisy w umowie. Niestety nie zawsze godzi się na nie każda ze stron.

Warto wspomnieć o tym, że żeby ułatwić młodym ludziom spłatę kredytu hipotecznego, rząd stara się wprowadzać różne rozwiązania. Od jakiegoś czasu mogą oni liczyć na niższe koszty hipoteki na zakup pierwszego mieszkania czy budowę w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%”. To sprawia, że wzięcie kredytu hipotecznego jest jeszcze bardziej opłacalne aniżeli wynajem. Należy tylko pamiętać, że żeby móc skorzystać z dotacji, trzeba spełniać szereg wymagań, bowiem wsparcie jest kierowane do konkretnej grupy odbiorców.

Przeczytaj także poradnik, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku.

W jakim przypadku warto zdecydować się na wynajem?

Wzięcie kredytu hipotecznego nie zawsze jest krokiem, na jaki warto się decydować. Po pierwsze dotyczy to sytuacji, w której osoba szukająca mieszkania nie ma stabilnej pracy, ani odpowiednio wysokich zarobków, przez co może mieć trudności z jego spłatą. Widząc, że sytuacja finansowa osoby starającej się o zakup mieszkania nie jest zbyt dobra, większość banków nawet nie zdecyduje się na udzielenie kredytu. Przyznanie pozytywnej decyzji jest bowiem uzależnione od zdolności kredytowej, a ta m.in. od wysokości i źródła dochodów.

Po drugie wynajem wydaje się być lepszą opcją dla tych, którzy nie mają jeszcze dokładnie sprecyzowanych swoich planów na przyszłość i niekoniecznie wiążą je z obecnym miejscem zamieszkania. W przypadku, kiedy młoda osoba rozważa za jakiś czas przeprowadzkę do innego miasta, wynajem pozwoli jej uniknąć kłopotów ze sprzedażą mieszkania i znacznie wszystko przyśpieszy. Lepszym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się z zakupem nieruchomości do czasu znalezienia stałej pracy i swojego miejsca.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.