Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera – co wybrać?
Poradnik kredytobiorcy10 października, 2024Wybór między mieszkaniem od dewelopera a z rynku wtórnego nie należy do najprostszych. Z jednej strony wiele osób kusi bycie pierwszym właścicielem i „świeżość” lokalu, z drugiej: potencjalnie niższa cena. Sprawy nie ułatwia fakt, że obie te opcje mają jeszcze więcej zalet. Co ostatecznie będzie lepsze? Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Sprawdzamy korzyści wynikające z poszczególnych decyzji.
Lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Zanim jeszcze przyjrzymy się zaletom mieszkania deweloperskiego oraz pochodzącego z rynku wtórnego, musimy zaznaczyć jedną kwestię. Tutaj nie ma jednego słusznego wyboru – wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Dlatego właśnie przy podejmowaniu własnej decyzji warto wziąć pod uwagę najważniejsze plusy mieszkania z rynku wtórnego i od dewelopera, a następnie zestawić je ze swoimi oczekiwaniami wobec lokalu. A także: z możliwościami finansowymi.
Zacznij więc od zastanowienia się: jakie cechy ma dla Ciebie/Twojej rodziny mieszkanie idealne? Możesz je spisać, tworząc prostą ramkę, w której zaznaczysz, czy dane „żądanie” spełnia mieszkanie deweloperskie, czy z rynku wtórnego. W sprawdzaniu pomoże Ci nasze poniższe zestawienie zalet obu tych opcji.
Planujesz wzięcie kredytu na zakup mieszkania? Przeczytaj: Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny. Czym się różnią?
Zalety mieszkania deweloperskiego
Główną zaletę zakupu mieszkania od dewelopera zaznaczyliśmy już we wstępie: budynek jest całkowicie nowy. Nikt wcześniej nie korzystał z lokalu, ba, inwestycja może być jeszcze w trakcie budowy. A to kwestie, z których wynika szereg korzyści:
- Możliwość wprowadzania zmian lokatorskich – gdy lokal jest na etapie projektowania lub budowy, deweloperzy umożliwiają właścicielom wprowadzanie określonych zmian w projekcie, takich jak np. dodanie/przesunięcie ścianki działowej, co pozwala uzyskać dodatkowe pomieszczenie, zmienić powierzchnię obecnych albo zamknąć kuchnię.
- Większe możliwości aranżacyjne – mieszkanie z rynku wtórnego może być puste, ale zwykle nawet w takim jest już armatura łazienkowa czy zabudowa kuchenna. W przypadku mieszkania deweloperskiego możesz zdecydować się na lokal „pod klucz”, czyli gotowy do wprowadzenia się i urządzony przez architekta, albo wynająć własną ekipę wykończeniową i zarządzać całym procesem, więc zaprojektować wnętrze całkowicie po swojemu.
- Mniejsza awaryjność instalacji – w mieszkaniu od dewelopera wszystko będzie nowe, również instalacje wod-kan, elektryczne i grzewcze. A to oznacza niższe ryzyko awarii czy nawet lepszą jakość wody (nowe, czyste rury).
- Nowoczesne rozwiązania – mieszkania deweloperskie mogą być tańsze w eksploatacji i bardziej przyjazne środowisku od tych z rynku wtórnego. Deweloperzy coraz częściej decydują się na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła i inne systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, a także systemy smart home.
- Rękojmia – jeśli okaże się, że mieszkanie od dewelopera ma jakieś wady (np. nierówno położone listwy, pęknięcia farby) lub występują awarie wynikające z błędów budowlanych (np. wycieki spowodowane nieodpowiednią izolacją rur), to deweloper jest zobowiązany do ich usunięcia/naprawy. Taka rękojmia obowiązuje przez 5 lat od zakupu mieszkania deweloperskiego.
- Bezpieczeństwo, spokojne otoczenie – deweloperzy budują się często na obrzeżach miast/przedmieściach, w zielonych okolicach i tworzą zamknięte, nierzadko strzeżone osiedla.
Sprawdź również: Zakup mieszkania od dewelopera
Mieszkanie z rynku wtórnego – zalety
Pora przyjrzeć się bliżej korzyściom, które mogą wynikać z zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Co może Ci zaoferować taki lokal?
- Spory wybór lokali – mieszkanie z rynku wtórnego możesz znaleźć zarówno w centrum miasta, jak i w innych jego dzielnicach czy na przedmieściach. Wybór jest zazwyczaj zdecydowanie większy niż w przypadku mieszkań od deweloperów.
- Dostępność od ręki – na mieszkanie z rynku wtórnego nie musisz długo czekać. Jest gotowe do zakupu, a później: wprowadzenia się. Deweloperzy z kolei prowadzą często sprzedaż już na etapie samego projektu inwestycji, a także w trakcie jej budowy czy przed wykończaniem mieszkań.
- Rozbudowana infrastruktura – łatwiej jest znaleźć w ścisłym centrum lub na mocno rozwiniętej dzielnicy mieszkanie z rynku wtórnego, niż od dewelopera. Zatem kupując taki lokal, możesz mieć pod ręką apteki, przychodnię, placówki edukacyjne, restauracje, sklepy, pocztę i tak dalej.
- Niższa cena – ponieważ mieszkania z rynku wtórnego są starsze od tych deweloperskich, często nawet o kilkadziesiąt lat, to nawet te porządnie wyremontowane mogą być zdecydowanie tańsze od nowych lokali.
Dowiedz się więcej: Jak sfinalizować zakup mieszkania z rynku wtórnego?
Optymalny kredyt na mieszkanie od dewelopera lub z rynku wtórnego
Już samo analizowanie, czy lepsze będzie dla Ciebie mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego, jest czasochłonne i mocno angażujące. A to dopiero początek całej drogi – później trzeba wybrać najbardziej dogodną lokalizację, konkretny lokal, zastanowić się dokładnie nad kosztami remontu/aranżacji… i tak dalej.
Gdy zatem dochodzi do zastanawiania się nad tym, który kredyt na zakup mieszkania będzie najbardziej opłacalny, warto sobie ułatwić chociaż ten proces. Niezwykle pomocne mogą okazać się tutaj takie narzędzia, jak:
- ranking kredytów hipotecznych – to prosta w użyciu porównywarka kredytów w określonej kwocie, która przedstawia kilka najlepszych ofert wraz ze wskazaniem oprocentowania, RRSO, wysokości prowizji czy raty miesięcznej i całkowitej kwoty do zapłaty,
- kalkulator rat kredytu hipotecznego – na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych, takich jak interesująca Cię kwota kredytu, wartość nieruchomości, wysokość wpłaty własnej i okres kredytowania, kalkulator porównuje oferty kredytowe i wskazuje te najbardziej opłacalne wraz z informacjami o kosztach czy wysokości rat,
- kalkulator zdolności kredytowej – pomoże Ci oszacować, na kredyt w jakiej wysokości możesz sobie pozwolić w swojej obecnej sytuacji. Kalkulator bierze pod uwagę takie dane, jak Twój wiek, liczba osób w gospodarstwie domowym, okres kredytowania, Twój łączny dochód netto i wysokość zobowiązań miesięcznych.