Marża kredytu hipotecznego. Od czego zależy i jakie są jej rodzaje?

Poradnik kredytobiorcy26 czerwca, 2024
marża kredytu

Choć marża kredytu hipotecznego stanowi dla banku zysk, a więc jest zarobkiem kredytodawcy, to można starać się obniżyć jej wartość. Podstawą negocjacji jest zrozumienie, od czego zależy. Z poniższego tekstu dowiesz się, co to dokładnie jest marża banku przy kredycie hipotecznym, jakie są jej rodzaje oraz co na nią wpływa.

Co to jest marża kredytu hipotecznego?

Na początek warto wyjaśnić, co to tak właściwie jest marża banku. Definicja nie jest ani długa, ani skomplikowana: marża kredytu hipotecznego to jeden z elementów oprocentowania, będący właściwym zarobkiem banku, doliczany do każdej raty miesięcznej.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Zazwyczaj wysokość marży pozostaje stała przez cały okres kredytowania. „Zazwyczaj”, ponieważ bank może sobie zastrzec stosowanie podwyższonej marży przez jakiś czas, np. do momentu uprawomocnienia się wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Albo przeciwnie: marża kredytu hipotecznego może być nieco niższa przez kilka/kilkanaście miesięcy (np. w związku z ogłoszoną promocją albo w wyniku negocjacji z kredytobiorcą).

Ponieważ marża nie ma odgórnie, prawnie uregulowanej wysokości, jej wartość ustala sam bank. A tym samym: marże kredytów hipotecznych mogą się od siebie znacznie różnić, zależnie od danej propozycji oraz kredytodawcy. To zatem między innymi marża banku sprawia, że oferty kredytowe miewają skrajnie inne oprocentowanie.

Rozglądasz się za najlepszą dla siebie propozycją kredytu? Z naszą prostą w obsłudze porównywarką kredytów hipotecznych sprawdzisz oferty różnych banków i w kilka sekund poznasz możliwe oprocentowanie, wysokość prowizji, całkowitej kwoty do zapłaty czy raty miesięcznej.

Marża kredytu hipotecznego – co wpływa na jej wysokość?

Marża kredytu hipotecznego jest uzależniona od wielu czynników, które mogą różnić się w zależności od wewnętrznych regulacji banku oraz sytuacji finansowej klienta. Oto najważniejsze kwestie mogące mieć wpływ na wartość marży:

To też może Cię zainteresować: Co może być wkładem własnym?

Marża banku przy kredycie hipotecznym – jak ją obniżyć?

Jak wspomnieliśmy, osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny może się starać o obniżenie wysokości marży. Podstawą jest podjęcie negocjacji z bankiem. Jednak poza zadaniem pytania: „co mogę zrobić, by dostać od was lepsze warunki?”, warto zaproponować kredytodawcy coś w zamian. Jak to w negocjacjach: coś za coś! Co zatem można zrobić, by bank przychylniej spojrzał na prośbę o obniżenie marży kredytu hipotecznego?

Sprawdź też: Ocena punktowa BIK – od czego zależy?

Marże kredytów hipotecznych – rodzaje

Marże kredytów hipotecznych można podzielić na kilka typów:

Skoro już wiesz, czym jest marża, dowiedz się więcej o racie kredytu hipotecznego – jak ją obliczyć i co się na nią składa.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.