Kredyt na 700 tys. – jaka rata i ile trzeba zarabiać?

Poradnik kredytobiorcy23 kwietnia, 2024
kredyt 700 tys.

Większość osób, żeby kupić sobie mieszkanie albo wybudować dom, decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dla młodych jest to przeważnie jedyna szansa na zdobycie tak dużych środków. Biorąc pod uwagę wysokie ceny mieszkań, wiele osób chcąc kupić swoje własne lokum, musi wziąć kredyt na 700 tys. Jaka rata czeka ich do spłaty w przypadku tak dużej kwoty? Wszystko zależy od tego, ile ma wynosić okres kredytowania i wpłata własna. Nie bez znaczenia są również warunki oferty bankowej.

Kredyt hipoteczny – ile trzeba zarabiać, żeby go otrzymać?

Chcąc wyprowadzić się od rodziców, wiele młodych osób zastanawia się nad tym, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zależy to od wielu czynników, a przede wszystkim od ceny nieruchomości. Żeby dostać kredyt na niewielkie mieszkanie z dala od centrum, trzeba mieć zupełnie inne zarobki niż  w przypadku większego lokalu i to w dodatku w dużym mieście. Taka nieruchomość może kosztować bowiem nawet dwa razy więcej.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Od wysokości zarobków zależy nie tylko wysokość raty, ale również wynik zdolności kredytowej. Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto przeliczyć ją w kalkulatorze albo udać się do eksperta, który nie tylko pomoże w jej określeniu, ale również wytłumaczy, co dokładnie ma na nią wpływ. To ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie, jest uzależnione również od tego, czy wnioskodawca chce wziąć go w pojedynkę czy z drugą osobą. Banki przy obliczaniu zdolności kredytowej biorą pod uwagę także wielkość gospodarstwa domowego oraz wysokość posiadanych już zobowiązań. Im więcej osób na swoim utrzymaniu ma wnioskodawca i bardziej jest zadłużony, tym jego zarobki muszą być większe.

Sprawdź: Czym jest i ile trwa wydanie decyzji kredytowej

Kredyt 700 tys. – jaka rata?

Jakiej raty można spodziewać się w przypadku kredytu hipotecznego w wysokość 700 tys.? Na to, ile miesięcznie będzie miał do spłaty kredytobiorca, wpływa mnóstwo kwestii. Najważniejszymi parametrami, od których zależy wysokość raty, są:

Najlepiej zobaczyć to na przykładzie. W 2024 roku zaciągając kredyt hipoteczny na 700 tys. zł na zakup nieruchomości wartej 800 000 zł (wysokość wkładu własnego 100 tys. zł) z okresem spłaty wynoszącym 30 lat, należy spodziewać się raty na poziomie około 5,5 tys. zł.

Na dzień 23.04.2024, zgodnie z kalkulatorem dostępnym na stronie policzkredyt.pl, przy wspomnianych parametrach wysokość raty w mBanku wynosi 5 562 zł, w Santander Bank Polska 5 941 zł, w Pekao S.A. 5 346 zł, natomiast w PKO BP 5 475 zł. Przy krótszym okresie finansowania rata będzie wyższa. Przy kredycie hipotecznym na 20 lat może sięgać nawet ponad 6,5 tys. zł. Mając duże zarobki warto to jednak rozważyć. Im krótszy okres kredytowania, tym mniejszy całkowity koszt kredytu, co przy tak wysokim zobowiązaniu może dawać oszczędność w kwocie nawet kilkuset tys. złotych.

„Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).”

Co jeszcze wpływa na wysokość raty kredytu?

Należy pamiętać o tym, że na ratę składa się część kapitałowa oraz część odsetkowa. To oznacza, że jej wysokość jest uzależniona nie tylko od kwoty i okresu spłaty kredytu, ale również jego kosztów, do których należą przede wszystkim prowizja i odsetki, ale też opłaty dodatkowe.

Przeczytaj również: Co to jest prowizja? Ile wynosi prowizja od kredytu?

Żeby móc liczyć na jak najniższą ratę za mieszkanie, koniecznie trzeba poszukać, jaki bank ma aktualnie najlepszą ofertę. Korzystnie byłoby, żeby niskie było nie tylko oprocentowanie, ale także prowizja. Ta może być nawet zerowa, natomiast w takim przypadku należy się upewnić czy bank w zamian nie nalicza podwyższonej marży. Przy długim okresie kredytowania takie warunki mogą okazać się być nieopłacalne. Na oferty bankowe zawsze trzeba więc patrzeć całościowo.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.