Kredyt hipoteczny PKO BP Własny Kąt. Co warto wiedzieć?

Poradnik kredytobiorcy31 stycznia, 2024
Kredyt hipoteczny PKO BP

Spośród kredytów hipotecznych udzielanych przez PKO BP, najpopularniejszym jest kredyt hipoteczny Własny Kąt. Może mieć on oprocentowanie zmienne lub stałe (przez okres 5 lat), a do tego, żeby go otrzymać wystarczy jedynie 10% wkładu własnego. PKO BP umożliwia rozłożenie spłaty nawet na 35 lat, co sprawia, że nawet przy dużej wysokości zobowiązania rata może być względnie niska. Na jaki cel można go wykorzystać i jakie trzeba spełniać warunki, żeby go otrzymać? Wyjaśniamy.

Na jaki cel można otrzymać kredyt hipoteczny PKO BP Własny Kąt?

PKO BP Własny Kąt to kredyt hipoteczny, którego bank udziela na różne cele związane z nieruchomością. Środki można wykorzystać m.in. na:

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Co więcej, kredyt ten może zostać wykorzystany na pokrycie wydatków związanych ze zmianą spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania na spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania czy prawo odrębnej własności. Bank daje możliwość łączenia ze sobą różnych celów z powyższej listy, a także ich refinansowania.

Warto wiedzieć:  Decydując się na kredyt hipoteczny w PKO BP, można dodatkowo zyskać gotówkę w wysokości do 25% kwoty zobowiązania na inny, dowolny cel. Ten nie musi być związany z nieruchomością – może być to przykładowo zakup samochodu.

Co wpływa na wysokość raty?

Na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego zawsze wpływają takie czynniki jak kwota zobowiązania, liczba rat, rodzaj oprocentowania, a także wysokość prowizji i wkładu własnego. Poza tym przy wyliczeniach bierze się pod uwagę również to, czy kredytobiorca korzysta z ubezpieczenia spłaty. W takim przypadku rata zawsze jest niższa. Podobnie jeśli kredytobiorca posiada inne produkty danego banku.

PKO udziela kredytów hipotecznych Własny Kąt do kwoty 1 500 000 zł. Okres spłaty może wynosić od 5 do 35 lat. Orientacyjną wysokość raty na podstawie kwoty i okresu zobowiązania w prosty sposób można wyliczyć samemu. Wystarczy wykorzystać do tego kalkulator hipoteki PKO. Należy określić w nim kwotę kredytu, okres spłaty w latach oraz rodzaj oprocentowania.

Pamiętaj: Ważne! Oprocentowanie kredytu hipotecznego w PKO BP To może być przez cały czas zmienne lub przez pierwsze 5 lat stałe.

PKO kalkulator kredytu hipotecznego na podstawie podanych danych wyświetla orientacyjną wysokość kredytu przy danej wysokości oprocentowania i marży. Należy jednak pamiętać, że wyliczenia te nie stanowią oferty, a jedynie mają charakter informacyjny.

Przy kredycie hipotecznym Własny Kąt zaciągniętym na 20 lat w wysokości 500 000 złotych, orientacyjna miesięczna rata to 4 247, 47 zł przy zmiennym oprocentowaniu oraz 4 027,42 zł – w opcji z oprocentowaniem stałym przez pierwsze 5 lat. Obliczenia te były przeprowadzane na dzień 31.01.2024 roku.

Jak kształtują się marża i oprocentowanie?

Duży wpływ na wysokość miesięcznych rat, a także całkowitą kwotę do spłaty mają marża oraz oprocentowanie. Warto szukać kredytów, przy których są one jak najniższe. PKO kalkulator kredytu hipotecznego Własny Kąt wskazuje na to, że marża jest stała. Co więcej, wynosi tyle samo w przypadku wyboru oprocentowania zmiennego, jak i w opcji stałej przez pierwsze 5 lat. Jej wysokość na dzień 31.01.2024 roku to 2,35%.

To, jak będzie kształtować się oprocentowanie, zależy m.in. od tego czy ma być ono zmienne czy stałe. W pierwszej opcji będzie ono wyższe. Poza tym należy brać pod uwagę, że będzie wtedy zależeć od wysokości stopy bazowej. W przypadku kredytu hipotecznego Własny Kąt, wskaźnikiem tym jest WIBOR 6M. Na dzień 31.01.2024 roku stawka ta wynosi 5,85%, co wraz ze wspomnianą marżą daje oprocentowanie zmienne na poziomie 8,20%.

Przy oprocentowaniu stałym przez 5 lat trwania kredytu obowiązuje stawka 5,14%. Wraz z marżą oprocentowanie w tym okresie będzie kształtować się więc na poziomie 7,49%. Oczywiście, są to wartości orientacyjne, a ostateczna oferta banku może się różnić.

Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca, żeby otrzymać kredyt w PKO BP?

PKO hipoteczny wymaga od kredytobiorcy spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim, aby otrzymać kredyt, niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej. Warunkami koniecznymi są także posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i uzyskiwanie dochodów w polskich złotych. Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi dysponować też wkładem własnym. Bank PKO hipoteczny wymaga, aby wynosił on minimum 10% wartości nieruchomości. W celu sprawdzenia zdolności kredytowej i porównania szerszej oferty dostępnych rozwiązań, warto wybrać się do pośrednika kredytowego.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.