Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Poradnik kredytobiorcy30 maja, 2023
czy ktoś wziął na mnie kredyt

Chociaż banki wprowadzają coraz silniejsze zabezpieczenia, to skala przestępstw kredytowych wciąż rośnie. Według raportu InfoDOK w I kwartale 2023 roku odnotowano o 20% więcej prób wyłudzeń niż przed rokiem. Średnio było to ok. 25 incydentów dziennie. Ofiarą przestępstwa może stać się każdy. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt.

Czy łatwo paść ofiarą oszustwa?

Zanim dowiesz się, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt, przeczytaj, przed czym w ogóle trzeba się bronić.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Rodzaje przestępstw kredytowych:

Wcale nie musisz zgubić dokumentu tożsamości czy podać komuś swoich danych, aby stać się ofiarą przestępstwa. Cyberprzestępcy potrafią zdobyć takie informacje nielegalnie bez Twojej zgody. Częstym sposobem jest np. phishing, który polega na wysyłaniu SMS-em lub mailem linków do stron łudząco przypominających serwisy bankowe. Czasem nawet jedno kliknięcie sprawia, że przestępca dostaje dostęp do Twojego konta i pozyskuje login oraz hasło niezbędne do logowania. Chwila nieuwagi może Cię dużo kosztować. Mimo zabezpieczeń stosowanych przez banki w przypadku przestępstw kredytowych decyduje również czynnik ludzki.

Jaki danych potrzebuje złodziej? Jak sprawdzić, czy mam kredyt?

Bez względu na sposób składania wniosku kredytowego – w oddziale banku lub online – potrzebne są podstawowe dane kredytobiorcy. Instytucja finansowa wymaga:

Warto wiedzieć: Podczas składania wniosku kredytowego bank oczekuje osobistego numeru konta bankowego, na który zostaną przelane pieniądze. Nie można podać rachunku małżonka czy bliskiej osoby.

Jeśli przestępca zdecyduje się złożyć wniosek w banku, wystarczy jeszcze scan Twojego dowodu osobistego albo jego podrobiona wersja ze zmienionym zdjęciem. Procedura nieco inaczej wygląda online. W takim przypadku trzeba dodatkowo potwierdzić swoją tożsamość. Można to przeważnie zrobić na kilka sposobów:

Procedury weryfikacyjne sprawiają, że trudniej oszukać bank, ale wciąż jest to możliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt.

Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął kredytu na mój dowód?

Zgubiłeś portfel z wszystkim dokumentami i boisz się, że ktoś weźmie na Ciebie kredyt? A może stałeś się ofiarą cyberprzestępcy, który zyskał dostęp do wszystkich Twoich danych? Jest kilka sposobów, dzięki którym szybko zweryfikujesz, czy Twoje pieniądze wciąż są bezpiecznie.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt:

Banki współpracują z Biurem Informacji Kredytowej – z pomocą przygotowanych raportów w BIK weryfikują historię oraz zdolność kredytową. Jeśli chodzi o parabanki, to nie zawsze tak musi być, ale odpowiednim źródłem wiedzy będzie dla Ciebie BIG, KRD czy ERIF. Weryfikacja informacji jest odpłatna, ale nie musisz decydować się na cykliczną usługę – jednorazowe raporty również są dostępne.

W jaki sposób uchronić się przed oszustwami kredytowymi?

Wiesz już, jak sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na Twój dowód osobisty. Taka wiedza jest potrzebna w nagłych przypadkach. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które sprawią, że wcale nie będziesz musiał przejmować się takimi rzeczami.

  1. Noś dokumenty oddzielnie.
  2. Nie trzymaj razem dowodu osobistego z danymi do logowania w bankowości internetowej.
  3. Nikomu nie podawaj swoich danych poufnych.
  4. Nie dziel się w internecie zdjęciami dokumentów, numerem konta ani loginem oraz hasłem do bankowości internetowej.
  5. Korzystaj tylko z zaufanych sieci WIFI oraz urządzeń.
  6. Nie zapisuj danych do logowania w przeglądarce.
  7. Zainstaluj antywirusa na komputerze.
Wskazówka: W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów zgłoś sprawę na policję i zastrzeż dowód oraz kartę bankową.

Dobrym rozwiązaniem, chociaż odpłatnym, jest Alert BIK. Dostaniesz powiadomienie, gdy ktoś spróbuje wziąć na Ciebie kredyt. Dostępna jest też usługa Bezpieczny PESEL – zgłaszasz swój PESEL konkretnym instytucjom i w ten sposób nie wydadzą zgody na kredyt, gdy w formularzu będą uwzględnione Twoje dane.

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?

O oszustwie kredytowym dowiadujemy się przede wszystkim, gdy przychodzi zawiadomienie o niezapłaconych ratach. W takiej sytuacji możesz:

Warto wiedzieć: Jeśli masz założone konto w BIK, możesz również tam zastrzec swój dokument tożsamości.

Przede wszystkim zacznij od zastrzeżenia dokumentu oraz napisania odwołania do banku lub firmy pożyczkowej. To pierwsze kroki, jakie warto zrobić, aby uchronić się przed stratami finansowymi. Dalszy proces postępowania zależy od skali wydarzenia oraz wysokości długu.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.