Kredyt hipoteczny 500 tys. – jaka rata?

Poradnik kredytobiorcy29 września, 2023
kredyt hipoteczny 500 tys.

Kredyt hipoteczny to sposób na spełnienie marzeń o własnym „M” lub budowie domu. Nic w tym dziwnego – w końcu to popularna forma finansowania, z której w 2022 roku skorzystało ok. 126 tys. wnioskodawców. Jednak co wpływa na ratę kredytu hipotecznego na 500 tys. złotych? O czym należy pamiętać, składając wniosek do banku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kredyt hipoteczny 500 tys. – jaka rata?

Zakup mieszkania lub budowa domu to spory krok w życiu każdego człowieka. Z kredytem hipotecznym realizacja marzenia o własnym kącie jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania. Średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości wynosi we wrześniu 2023 ok. 15 tys. złotych, a to oznacza, że za średniej wielkości mieszkanie (56 m2) zapłacisz ok. 840 tys. złotych. Z odpowiednim wkładem własnym i wsparciem finansowym z banku w wysokości 500 tys. złotych zabezpieczysz swoją przyszłość.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Jednak ile wyniesie rata kredytu na 500 tys. złotych? Banki oferują różne warunki kredytowe. I to właśnie ze względu na to tak istotne jest porównanie i prześledzenie dostępnych rozwiązań.

Okres spłatyPKO BPmBankAlior BankMillenium
25 lat4 678 zł4 426 zł4 349 zł4 525 zł
30 lat4 400 zł4 275 zł4 071 zł4 392 zł
35 lat4 202 zł4 188 zł3 566 zł4 320 zł
Tabela 1 Zależność pomiędzy wysokością raty a okresem spłaty w przykładowych instytucjach finansowych przy kredycie hipotecznym wynoszącym ok. 500 tys. złotych, dane na dzień 26.09.2023 r.

Przedstawione dane zostały opracowane na podstawie kalkulatora kredytu hipotecznego z uwzględnieniem wkładu własnego wynoszącego 10% wartości nieruchomości. Wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku. Tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Rata kredytu hipotecznego 500 tys. złotych – co na nią wpływa?

Zarówno rata kredytu hipotecznego, jak i innych produktów bankowych, dzieli się na dwa elementy:

To, jak wysoka będzie miesięczna rata kredytu hipotecznego, zależy od wielu czynników. Na jej część odsetkową wpływa oprocentowanie zobowiązania, czyli suma stawki bazowej oraz marży banku, ale także prowizja. Co to jest? To opłata, jaką dolicza instytucja finansowa z tytułu udzielenia wsparcia finansowego. Wyrażana jest w formie procentowej.

Dodatkowo pamiętaj, że na wysokość raty kredytu hipotecznego na 500 tys. złotych oddziałuje także rodzaj oprocentowania. Na Twoją uwagę zasługuje także dodatkowe ubezpieczenie zobowiązania. Zabezpiecza ono spłatę kredytu w przypadku różnych nieprzewidzianych sytuacji, np. utraty zatrudnienia. Nie jest jednak obowiązkowe.

Warto wiedzieć: Na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego wpływa dodatkowo okres spłaty zobowiązania. Im jest on dłuższy, tym mniejsza jest rata. Musisz jednak pamiętać, że wydłużony czas regulowania należności wiąże się z większym całkowitym kosztem kredytu.

Przeczytaj także: Co to jest prowizja? Ile wynosi prowizja od kredytu?

Wniosek o kredyt hipoteczny na 500 tys. złotych – jak się do tego przygotować?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które możesz przeznaczyć jedynie na określony cel – zakup mieszkania czy też budowę domu (jest to dookreślone w umowie kredytowej). Wsparcie finansowe zabezpieczone jest hipoteką na nieruchomości. Jednak jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny na 500 tys. złotych?

Przede wszystkim musisz przeliczyć swoją zdolność kredytową. Na jej wysokość wpływa m.in. rodzaj zatrudnienia, wysokość zarobków, aktualne zobowiązania finansowe, wiek, stan cywilny, a także dotychczasowa historia kredytowa. Kolejną rzeczą, o którą musisz zadbać jako potencjalny kredytobiorca, to wkład własny. Może on wynosić od 10 do 20% wartości nieruchomości, którą planujesz zakupić w najbliższej przyszłości.

Pamiętaj: To, w jaki sposób zostanie obliczona Twoja zdolność kredytowa, zależy tylko i wyłącznie od procedur instytucji finansowej, w której złożysz wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego.

By ubiegać się o kredyt na 500 tys. złotych, musisz przygotować kilka dokumentów – im szybciej je dostarczysz do banku, tym prędzej Twój wniosek zostanie rozpatrzony. Przede wszystkim zbierz dokumentację dotyczącą nabywanej nieruchomości (w tym m.in. umowę przedwstępną) oraz swojej aktualnej sytuacji finansowej (przykładowo po zaświadczenia o źródle i wysokości dochodów udaj się do swojego pracodawcy).

Marzy Ci się własne mieszkanie lub dom? Z kredytem hipotecznym 500 tys. złotych może Ci się udać je zrealizować. Dlatego też skorzystaj z naszego kalkulatora kredytowego i sprawdź swoją zdolność kredytową, a w razie potrzeby skorzystaj z pomocy jednego z naszych ekspertów finansowych.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.