Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Poradnik kredytobiorcy19 lutego, 2024Planujesz wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania i zastanawiasz się, czy posiadasz wystarczający wkład własny? Wiele osób rozważa w tym celu skorzystanie z dodatkowego wsparcia finansowego w postaci kredytu gotówkowego. Dowiedz się też, czy takie rozwiązanie jest możliwe i opłacalne, a także czy możesz uzyskać kredyt hipoteczny bez zgromadzonych wcześniej oszczędności.
Czym jest kredyt gotówkowy na wkład własny?
Kredyt gotówkowy na wkład własny nie jest bezpośrednio związany z zakupem nieruchomości, ale może być wykorzystany na dowolny cel, w tym na pokrycie wkładu własnego. Jest to dodatkowe zobowiązanie, które trzeba spłacić poza głównym kredytem hipotecznym.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Wkład własny – wszystko, co musisz wiedzieć
Wkład własny jest konieczny przy kredycie hipotecznym. Jest to udział, jaki kredytobiorca musi ponieść, jeśli chcesz uzyskać finansowanie z banku na zakup nieruchomości. Kredyt mieszkaniowy wymaga:
- wysokiej zdolności kredytowej,
- dobrej historii kredytowej,
- zgromadzenia oszczędności na pokrycie wkładu własnego.
Skąd konieczność wpłaty wymaganej sumy przy wnioskowaniu o kredyt na mieszkanie? Wkład własny chroni kredytobiorców przed nadmiernym zadłużaniem. Inaczej nabywca mieszkania musiałby spłacać kredyt na pełną wartość nieruchomości.
Może też Cię zainteresować: Minimalny wkład własny 2024 a kredyt hipoteczny
W przypadku kredytu gotówkowego, banki nie wymagają wkładu własnego. Zazwyczaj są to zobowiązania na mniejsze kwoty i krótszy okres spłaty, niż w przypadku kredytu na zakup mieszkania.
Kredyt hipoteczny a wysokość wkładu własnego
Wkład własny jest wyliczany procentowo – stanowi zazwyczaj 10-20% kosztu inwestycji. Jego wysokość zależy od wartości kredytowanej nieruchomości. Im droższe mieszkanie, tym wyższy wkład własny. Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, banki mogą finansować maksymalnie 80% wartości nieruchomości. Resztę pokrywa kredytobiorca.
Przykład: Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt na zakup mieszkania o wartości 400 tys. złotych, to musisz wpłacić z własnych środków 80 tys. złotych. |
Zastanawiasz się, ile wynosi minimalny wkład własny w Twoim przypadku? Pomoże Ci w tym kalkulator rat kredytowych. Dzięki niemu możesz na wstępie samodzielnie przeliczyć koszty, które poniesiesz, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny.
Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Z pozoru wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem na pokrycie wkładu własnego jest wzięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki. I choć w teorii jest to możliwe, warto pamiętać, że finansowanie wkładu własnego z kredytu jest ryzykowne, m.in. ze względu na dodatkowe koszty, tj. odsetki. Taka decyzja niesie ze sobą różne konsekwencje:
- Kredyt gotówkowy oznacza kolejną comiesięczną ratę do spłacenia, a to może wpłynąć niekorzystnie na Twoje finanse.
- Zaciągnięcie dodatkowego kredytu negatywnie oddziałuje na Twoją historię i zdolność kredytową, a co za tym idzie, utrudnia uzyskanie kredytu hipotecznego lub zmniejsza jego kwotę.
- W porównaniu do kredytu hipotecznego, kredyt gotówkowy na wkład własny może wiązać się z wyższymi kosztami. Oprocentowanie kredytów gotówkowych zwykle jest większe, a okres spłaty krótszy, co przekłada się na wyższe miesięczne raty.
Banki wymagają wkładu własnego do uzyskania kredytu hipotecznego. Zwykle jednak nie akceptują pożyczek krótkoterminowych, takich jak chwilówki, jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Wszystko dlatego, że wkład własny powinien pochodzić z własnych środków kredytobiorcy. Pamiętaj, że bank ma prawo zweryfikować, skąd kredytobiorca wziął pieniądze na wkład własny.
Rekomendacja S wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) jasno określa zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Wynika z nich, że podczas zakupu nieruchomości musisz złożyć oświadczenie, że środki na wkład własny nie pochodzą z pożyczki ani kredytu. W praktyce oznacza to, że kredyt gotówkowy na wkład własny jest trudny do zrealizowania.
Skąd uzyskać pokrycie wkładu własnego?
W celu pokrycia wkładu własnego warto odpowiednio wcześniej zadbać o zgromadzenie dodatkowych pieniędzy. Co może być wkładem własnym do kredytu hipotecznego? Zasoby finansowe możesz pozyskać z różnych źródeł. Oto przykłady:
- Oszczędności – może to obejmować regularne oszczędzanie części dochodów, zyski z inwestycji, czy też pieniądze otrzymane w formie darowizny.
- Sprzedaż nieruchomości – jeśli posiadasz inną nieruchomość, możesz ją sprzedać, aby uzyskać środki na wkład własny.
- Programy rządowe – rząd oferuje dopłaty do wkładu własnego dla różnych grup wiekowych.
- Ubezpieczenie na życie – niektóre polisy ubezpieczeniowe na życie pozwalają na wypłatę części zgromadzonych środków na wkład własny.
- Fundusz emerytalny – środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
- Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – środki tam zgromadzone również możesz wykorzystać na poczet wkładu własnego.
Dowiedz się więcej na ten temat: Co może być wkładem własnym?
Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Istnieją inicjatywy rządowe, takie jak „Mieszkanie bez wkładu własnego”, czyli rodzinny kredyt mieszkaniowy zwiększają dostępność finansowania nieruchomości. Program ten umożliwia gwarancję spłaty części kredytu hipotecznego. W rezultacie po spełnieniu określonych warunków możesz zakupić „własne M” bez wkładu własnego.
Program „Mieszkanie na Start 2024” to nowa inicjatywa rządu, która dąży do tego, aby kredyty hipoteczne stawały się korzystniejsze dla różnych grup. Program obejmuje wsparcie w postaci dopłat do rat kredytowych przez pierwsze 10 lat umowy. Podobnie jak w przypadku poprzednika, Bezpiecznego Kredytu 2%, ma na celu zmniejszenie kosztów zobowiązania przy spłacie kredytu mieszkaniowego.
Sprawdź aktualne informacje: Program „Mieszkanie na start”
Warto mieć świadomość, że każda sytuacja finansowa jest inna. Ostateczna kwota kredytu i warunki dotyczące okresu kredytowania są uzależnione od różnych czynników. Przede wszystkim bank przeanalizuje Twoją zdolność kredytową. Dlatego przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu koniecznie skonsultuj się z ekspertami finansowymi, takimi jak eksperci z Policz Kredyt.