Monit lub wezwanie do zapłaty – kiedy można się ich spodziewać?
Poradnik kredytobiorcy3 marca, 2025
W natłoku codziennych obowiązków może się zdarzyć, że przeoczysz termin płatności rachunku, faktury czy raty kredytu. W takiej sytuacji wierzyciel ma prawo wysłać monit lub wezwanie do zapłaty zaległych zobowiązań. Kiedy można się ich spodziewać i czym się różnią? Przeczytaj o tym poniżej.
Co to jest monit i kiedy jest wysyłany?
Monit to rodzaj oficjalnego przypomnienia o niezapłaconej należności i zachęcenie do jej uregulowania. Ma charakter informacyjny i jest wysyłany krótko po przekroczeniu terminu płatności. W praktyce bardzo często jest przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Może przybierać różne formy:
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
- Wiadomość SMS – zwykle to krótkie przypomnienie o zaległej kwocie i terminie płatności.
- E-mail – bardziej szczegółowe informacje z dołączoną fakturą.
- List tradycyjny – tradycyjna forma monitu, wysyłanego pocztą.
- Połączenie telefoniczne – kontakt telefoniczny przedstawiciela danej firmy.
To, w jakiej formie zostanie wysłany monit, zazwyczaj zależne jest od wierzyciela oraz długości opóźnienia w płatności zobowiązania. Gdy opóźnienie jest krótkie, wystarczy SMS lub e-mail. Oficjalnego listu lub połączenia telefonicznego możesz spodziewać się, gdy dłużej zwlekasz z płatnością. Jest to ostrzeżenie przed skierowaniem sprawy do sądu. Do pokrycia kosztów wysyłki monitów zobowiązany jest dłużnik.Zazwyczaj składa się na nie przygotowanie i wysłanie ponaglenia.
To może Cię zainteresować: Czym jest okres kredytowania i jak wpływa na kredyt hipoteczny?
Wezwanie do zapłaty – formalne ponaglenie
Wezwanie do zapłaty jest bardziej formalnym krokiem podejmowanym przez wierzyciela. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności mimo wcześniejszych monitów, otrzyma dokument informujący o konieczności niezwłocznej spłaty długu. Wysłanie takiego dokumentu rozpoczyna proces windykacji.
W wezwaniu do zapłaty zazwyczaj znajduje się:
- informacja o kwocie zadłużenia,
- termin spłaty,
- dane wierzyciela i dłużnika,
- możliwe konsekwencje braku uregulowania płatności.
Można wyróżnić kilka rodzajów wezwań do zapłaty:
- Przedsądowe wezwanie do zapłaty – to pierwszy oficjalny krok podjęty przez wierzyciela. Zawiera informację o istniejącej zaległości oraz informację o konsekwencjach braku uregulowania jej.
- Ostateczne wezwanie do zapłaty – jest ostatnią szansą na dobrowolne uregulowanie należności przez dłużnika. W następnym kroku sprawa trafia na drogę sądową.
- Wezwanie przedegzekucyjne – przesyłane po uzyskaniu nakazu zapłaty. Daje szansę dłużnikowi na uniknięcie postępowania egzekucyjnego oraz związanych z nim kosztów.
Różnica między monitem a wezwaniem do zapłaty polega na stopniu formalności oraz konsekwencjach ich ignorowania. Podczas gdy monit ma charakter przypomnienia, wezwanie do zapłaty jest krokiem poprzedzającym dalsze działania prawne.
Sprawdź też: Co zrobić, gdy ma się problem ze spłatą kredytu?
Kiedy można spodziewać się monitu lub wezwania do zapłaty?
To kiedy wierzyciel zdecyduje się na wysłanie ponaglenia, zależy od jego polityki oraz rodzaju zobowiązania. Najczęściej schemat wygląda następująco:
- 1-3 dni po terminie płatności – SMS lub e-mail z krótkim przypomnieniem o zobowiązaniu.
- 7-14 dni po terminie płatności – monit telefoniczny lub listowny z informacją o minionym terminie zapłaty.
- 14-30 dni po terminie płatności – przedsądowe wezwanie do zapłaty.
- Powyżej 60 dni – ostateczne wezwanie do zapłaty, rozpoczęcie działań windykacyjnych.
Warto zaznaczyć, że powyższe terminy są orientacyjne. Wewnętrzne przepisy wierzycieli mogą być realizowane w innych terminach.
Co zrobić po otrzymaniu monitu lub wezwania do zapłaty?
Jeśli otrzymałeś monit lub wezwanie do zapłaty, warto jak najszybciej podjąć działania i nie ignorować pisma. Co musisz zrobić? Przede wszystkim:
- Sprawdź treść dokumentu – upewnij się, że dotyczy on rzeczywistego zadłużenia i czy kwota jest prawidłowa.
- Skontaktuj się z wierzycielem – jeśli masz problemy finansowe, możesz negocjować warunki spłaty, aby uniknąć dalszych konsekwencji.
- Rozważ refinansowanie zadłużenia – porównaj oferty kredytowe, sprawdzając ranking kredytów hipotecznych.
Pamiętaj, że terminowe regulowanie zobowiązań jest bardzo ważne. Unikniesz wtedy nie tylko nieprzyjemnych sytuacji związanych z windykacją, ale również zadbasz o swoją zdolność kredytową, która ma ogromne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt.
Jeśli planujesz zaciągać zobowiązania, zawsze sprawdzaj wcześniej swoje możliwości finansowe oraz zdolność kredytową za pomocą kalkulator zdolności kredytowej. Możesz również skorzystać z kalkulatora rat kredytu gotówkowego, aby oszacować wysokość raty. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności związanych z niemożliwością regulowania zobowiązania na bieżąco.
Przeczytaj też: Jak zadbać swoją zdolność kredytową?