Drugi kredyt hipoteczny – czy to możliwe

Poradnik kredytobiorcy11 maja, 2023
drugi kredyt hipoteczny

Zaciąganie kredytów hipotecznych najczęściej bywa kojarzone z przykrą koniecznością. Czasem jednak kredyt, a nawet kilka takich zobowiązań, to nic innego jak inwestycja, która daje nadzieje na przyszłe zyski. Czy można wziąć drugi kredyty hipoteczny? Kiedy się to robi i z jakimi formalnościami przyjdzie się nam zmierzyć? Rozwiewamy wątpliwości związane z drugim kredytem.

Czy można mieć 2 kredyty hipoteczne?

Każda osoba, która zastanawia się nad zaciągnięciem drugiego kredytu hipotecznego powinna wiedzieć, że jest to możliwe, o ile uzbiera kwotę wkładu własnego i wykaże zdolność kredytową. Posiadanie kredytu hipotecznego nie jest barierą do uzyskania drugiego zobowiązania. To, w jaki sposób przebiega spłata pierwszego kredytu, może mieć wpływ na kolejne decyzje banku, który jest świadomy ryzyka udzielania jednej osobie czy przedsiębiorstwu kilku kredytów jednocześnie. Przyjrzyjmy się, kto i kiedy może być zainteresowany dwoma kredytami naraz.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

W jakich przypadkach bierze się 2 kredyty?

Kiedy można interesować się posiadaniem dwóch kredytów? Jest kilka takich sytuacji, w których Polacy zastanawiają się, czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny:

Inwestujemy w drugie mieszkanie

Często posiada się już jeden kredyt na własne mieszkanie, ale planuje zaciągnąć kolejny, aby kupić drugie lokum, jako formę inwestycji. Ekonomiści szacują, że zakup drugiego mieszkania w kredycie to wciąż bardziej opłacalna inwestycja od trzymania oszczędności na lokatach bankowych.  

Kolejną pobudką, która zachęca osoby fizyczne by stawiały sobie pytanie „czy dostanę kredyt na drugie mieszkanie?”, to chęć zysku. I nie chodzi w tym przypadku o długofalową perspektywę, jak podczas zakupu nieruchomości pod wynajem. Tym razem mowa o sytuacji, w której chce się wziąć na kredyt kolejne mieszkanie lub działkę z zamiarem jak najszybszej sprzedaży z zyskiem. 

Czasem sytuacja życiowa (np. narodziny dziecka) skłania właściciela mieszkania na kredyt do zakupu kolejnej nieruchomości, jednak bez konieczności sprzedawania dotychczas użytkowanego lokum.

O drugi kredyt mieszkaniowy wnioskują także przedsiębiorstwa, które działają w branży deweloperskiej. Tak jak inne podmioty gospodarcze zaciągają zobowiązania wobec banków w celach inwestycyjnych na zakup maszyn czy floty, tak deweloperzy zgłaszają się po kredyt, aby kupić ziemię pod inwestycję czy sfinansować wykończenie nieruchomości w budowie.

Drugi kredyt hipoteczny – formalności i warunki przyznawania

Ostatecznie jednak o tym, czy można dostać dwa kredyty hipoteczne, decyduje bank, w którym ktoś ubiega się o dodatkowe zobowiązanie pieniężne. Sama procedura ubiegania się o kolejny kredyt i składany wniosek nie różnią się bardzo od starań o otrzymanie pierwszego zobowiązania tego typu. Bank zapyta potencjalnego kredytobiorcę (tak, jak przy każdym zobowiązaniu) o wiek, formę zatrudnienia i wysokość zarobków, sprawdzi też historię poprzednich kredytów. Przeczytaj, o jakie dokumenty poprosi bank: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/dokumenty-potrzebne-do-kredytu-hipotecznego/

Ważne jednak jest, aby poinformować bank o tym, że zaciągany ktredyt jest już drugim zobowiązaniem tego typu (wystarczy zaznaczyć we wniosku właściwą rubrykę).

W kalkulacjach przeprowadzanych przez bank jest jeszcze jedna kwestia, która może zaważyć o tym, czy drugi kredyt hipoteczny zostanie przyznany. Chodzi w tym przypadku o wyliczenie miesięcznej kwoty, która pozostanie komuś na życiepo odjęciu rat pierwszego i drugiego kredytu.  

Dwa kredyty hipoteczne a zdolność kredytowa

Przy drugim kredycie, bardziej niż przy pierwszym, można martwić się o indywidualną zdolność kredytową, na którą tym razem wpływa suma wszystkich zobowiązań wobec banków. Kredytodawcę będzie interesować konkretna wyrażona w liczbach kwota, a nie ilość kredytów. 

Przykład: przy indywidualnej zdolności kredytowej 500 tysięcy złotych, dla banku nie ma znaczenia, czy pulę tę wykorzystuje się na jedno czy dwa mieszkania. Łączna kwota zobowiązań powinna się natomiast zamykać w pół miliona. 

Każdorazowo podczas rozważań dotyczących możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego, warto skorzystać z Kalkulatora zdolności kredytowej. Narzędzie pozwoli wstępnie obliczyć, czy można liczyć na kredyt, a jeśli tak, w jakiej wysokości.

Drugi kredyt hipoteczny – podsumowanie

Podsumowując rozważania na temat dwóch kredytów mieszkaniowych, można stwierdzić, że uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego jest możliwe, w dodatku można na tym zyskać. A to, czy komuś uda się podpisać kolejną umowę kredytową z bankiem zależy od tego, czy bank pozytywnie rozpatrzy konkretny wniosek. Przy odpowiednim zabezpieczeniu finansowym i spełnieniu wymogów, można stać się właścicielem dwóch nieruchomości w kredycie.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.