Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

Poradnik kredytobiorcy1 lutego, 2024
Kredyt hipoteczny Alior Bank

Alior Bank ma w swojej ofercie kilka propozycji dla osób poszukujących kredytu hipotecznego. To m.in. „Megahipoteka” oraz „Własne M w Wielkim Mieście”. Kredyt hipoteczny w Alior Bank można otrzymać nawet bez wkładu własnego. Warunkiem jest możliwość skorzystania z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego w tym banku i jak przygotować się do złożenia wniosku? Podpowiadamy.

O czym trzeba pamiętać przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny w Alior Bank?

Licząc na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny w Alior Bank, warto odpowiednio się do tego przygotować. W skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, a także w wyborze konkretnego produktu finansowego może pomóc doradca kredytowy.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Do złożenia kompletnego wniosku kredytowego niezbędne jest okazanie dowodu tożsamości, a także zaświadczenia z zakładu pracy o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów. Co istotne, Alior Bank daje możliwość uzyskania środków również w przypadku dochodów uzyskanych za granicą. Do tego kredytodawcy należy przedstawić m.in. dokumenty potwierdzające własność przedmiotu zabezpieczenia.

Warto wiedzieć:  W przypadku produktu, jakim jest „Megahipoteka” bank daje dodatkową opcję zabezpieczenia kredytu nieruchomością należącą do osoby trzeciej.

Na jaki cel można otrzymać kredyt hipoteczny w Alior Bank?

W Alior Bank kredyt hipoteczny można otrzymać na cel mieszkaniowy, a także refinansowanie, konsolidację czy nawet cel komercyjny. To oznacza, że uzyskanie z niego środki można wykorzystać m.in. na:

Co wpływa na wysokość raty?

Na wysokość raty kredytu hipotecznego wpływają takie kwestie jak kwota zaciąganego zobowiązania, procent wkładu własnego, długość okresu spłaty, rodzaj oprocentowania, a także wysokość prowizji. Alior Bank bierze też pod uwagę, czy wnioskodawca korzysta z ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia nieruchomości i innych produktów dodatkowych. Dokładna oferta zawsze jest przedstawiana przez kredytodawcę w momencie wystawienia pozytywnej decyzji kredytowej. Wcześniej można jednak obliczyć orientacyjną wysokość raty za pomocą kalkulatora.

Przy kredycie hipotecznym na kwotę 360 000 złotych zaciągniętym na 20 lat z oprocentowaniem zmiennym, orientacyjna miesięczna rata w Alior Banku to 3 067,44 zł, 3 160,72 zł lub 3 024,64 zł. Wszystko zależy od wybranego produktu. Przy oprocentowaniu okresowo stałym, wysokość rat będzie niższa średnio o około 300 zł miesięcznie. Obliczenia te były przeprowadzane za pomocą symulatora na dzień 31.01.2024 roku.

Alior Bank – oprocentowanie i marża kredytu hipotecznego

Duże znaczenie pod kątem tego, ile będą wynosić miesięczne raty, ma to, jaką bank będzie naliczał prowizję, a także jaką ostatecznie wysokość będzie miało oprocentowanie. Im będzie niższe, tym niższe będą raty, a także całkowity koszt zaciągnięcia kredytu. W Alior Bank marża kredytu hipotecznego jest różna w zależności od wybranego wariantu wstępnej oferty. W przypadku produktu „Własne M w Wielkim Mieście” na dzień 31.01.2024 roku wynosi 2,39%. Bank nalicza ją w takiej samej wysokości zarówno w przypadku wyboru oprocentowania zmiennego, jak i w opcji z oprocentowaniem czasowo stałym. Przy wyborze innego produktu, zgodnie z symulatorem, może być ona niższa. Kalkulacji nie należy jednak traktować jako oferty, a jedynie jako informację orientacyjną.

W Alior Bank oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy od tego, czy ma być ono zmienne czy stałe, a także od wysokości wspomnianej marży. Wskaźnikiem referencyjnym w przypadku oprocentowania zmiennego jest WIBOR 3M. Dla produktu „Własne M w Wielkim Mieście” oprocentowanie zmienne na dzień 31.01.2024 roku wynosi 8,25%, natomiast gdy jest ono okresowo stałe 7,359%.

Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać pozytywną decyzję?

Aby otrzymać w Alior kredyt hipoteczny, trzeba spełnić kilka warunków. Do wydania pozytywnej decyzji niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej, na którą wpływa m.in. rodzaj i suma posiadanych zobowiązań, liczba osób na utrzymaniu oraz rodzaj i wysokość osiąganych dochodów. Niezbędnym warunkiem jest też posiadanie wkładu własnego w wysokości minimum 10% wartości nieruchomości. Wyjątkiem jest skorzystanie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Jak długo trzeba czekać na informację zwrotną wnioskując w Alior Bank o kredyt hipoteczny? Decyzja kredytowa jest przekazywana w 21. dniu od dnia kompletnego otrzymania wniosku. Czas ten liczy się od momentu dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów do oceny zdolności kredytowej. W Alior Bank status wniosku o kredyt hipoteczny może zmienić się też przed tym terminem. Aby otrzymać decyzję kredytową szybciej, wnioskodawca musi jednak wyrazić na to wcześniejszą zgodę, by bank miał możliwość przekazania daty w formie SMS.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.