Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo, jakie są warunki?
Poradnik kredytobiorcy9 marca, 2023Marzysz o własnych czterech kątach, jednak obawiasz się, że nie otrzymasz wsparcia finansowego z banku? Dzięki rządowemu programowi Mieszkanie bez wkładu własnego Twoje pragnienie może stać się rzeczywistością. Sprawdź, czym jest kredyt gwarantowany i kto może z niego skorzystać oraz przekonaj się, jakie formalności należy spełnić podczas składania wniosku w ramach programu.
Na czym polega kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?
Mieszkanie własnościowe to marzenie wielu Polaków – daje ono poczucie stabilności i spełnienia. Jednakże niepewna sytuacja geopolityczna, rosnąca inflacja i zawirowania na rynku nieruchomości sprawiają, że coraz mniej osób decyduje się na zakup własnego „M”. Na opóźnienie realizacji planów wpływa także strach związany z kredytem hipotecznym, który wymaga od wnioskodawcy sporego wkładu własnego.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Warto wiedzieć: Wkład własny to środki wymagane przez bank od przyszłego kredytobiorcy. Jego wysokość ustalana jest jako procent wartości nieruchomości – najczęściej wynosi od 10% do 20%, jednak może być wyższy.
Wyjściem z tej niepewnej sytuacji jest program rządowy Mieszkanie bez wkładu własnego, regulowany przez ustawę z dnia 1 października 2021 roku o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (Dz. U. poz. 2133, z późn. zm.). Jego celem jest pomoc w spełnieniu warunków stawianych przez banki podczas ubiegania się o wsparcie finansowe na zakup mieszkania bądź domu lub budowę nieruchomości. Nie finansuje części kredytu, jednak gwarantuje pokrycie części albo całości kwoty wkładu własnego. Program Mieszkanie bez wkładu własnego wszedł w życie 26 maja 2022 roku i ma potrwać do 31 grudnia 2030 roku.
Zobacz też: Co może być wkładem własnym?
Kto może skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?
Pokrycie z własnej kieszeni wkładu własnego to problem wielu potencjalnych kredytobiorców, którzy chcieliby ubiegać się kredyt hipoteczny na zakup lub budowę własnej nieruchomości. Z programu Mieszkanie bez wkładu własnego mogą skorzystać:
- single;
- pary żyjące w nieformalnym związku;
- małżeństwa;
- rodziny z dziećmi.
Warto pamiętać, że kredyt gwarantowany nie jest formą pomocy kierowaną do gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Wnioskodawca, który ubiega się o wsparcie z programu, powinien wykazać odpowiednią zdolność kredytową (można ją sprawdzić np. przy pomocy kalkulatora Policz Kredyt) i co za tym idzie – udowodnić możliwość spłaty zobowiązania. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, mniej zamożne osoby mogą skorzystać z innych programów polityki mieszkaniowej, dzięki którym sfinansują marzenie o własnym „M”.
Pamiętaj: Z pomocą programu Mieszkanie bez wkładu własnego wnioskodawca może zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego bądź wtórnego lub też wybudować dom. Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.
Kredyt gwarantowany to propozycja dla osób, które nie posiadają żadnych środków na wkład własny lub dysponują niewielkimi oszczędnościami (oscylującymi np. na poziomie mniejszym niż 20% kosztów całej inwestycji). Program Mieszkanie bez wkładu własnego umożliwia pokrycie brakującej kwoty bez żadnych dodatkowych opłat – udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wsparcie może wynieść od 10% do 20% ceny nieruchomości (maksymalnie do kwoty 100 000 złotych).
Przeczytaj też: Zakup mieszkania od dewelopera
Mieszkanie bez wkładu własnego – warunki programu
Skoro już wiesz, kto może skorzystać z programu rządowego Mieszkanie bez wkładu własnego, warto poznać najważniejsze warunki związane z udzieleniem wsparcia przez BGK.
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego a prawo własności nieruchomości
Marzysz o własnym mieszkaniu lub budowie domu? Pierwszy warunek, jaki musi spełnić osoba ubiegająca się o kredyt gwarantowany, dotyczy prawa własności nieruchomości. Zarówno kredytobiorca, który zdecydował się na przystąpienie do programu, jak i członkowie gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego lokum. Wyjątek stanowią rodziny wielodzietne.
Program Mieszkanie bez wkładu własnego w obliczu rodzin wielodzietnych
Gospodarstwo domowe przystępujące do programu Mieszkanie bez wkładu własnego może posiadać łącznie jedno mieszkanie (niezakupione z pomocą udzielonego wsparcia) nie większe niż:
- 50 m2 – przy dwójce dzieci;
- 75 m2 – przy trójce dzieci;
- 90 m2 – przy czwórce dzieci.
W przypadku rodzin posiadających pięć lub więcej pociech nie obowiązuje limit metrażowy.
Spłata rodzinna kredytu – kiedy przysługuje?
Program Mieszkanie bez wkładu własnego nie tylko gwarantuje pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego, ale także wsparcie w jego spłacie, gdy w rodzinie pojawi się dziecko – to tzw. spłata rodzinna. Może ona wynieść 20 000 złotych (po urodzeniu się drugiego malucha) oraz 60 000 złotych (po przyjściu na świat trzeciej i kolejnej pociechy). Spłata rodzinna jest dokonywana na wniosek kredytobiorcy, nie później niż rok od dnia powiększenia gospodarstwa domowego.
Program rządowy Mieszkanie bez wkładu własnego to sposób na realizację marzeń. Nie zwlekaj i skontaktuj się z ekspertem Policz Kredyt, oblicz swoją zdolność kredytową oraz złóż wniosek o kredyt gwarantowany.