Kredyt na dokończenie budowy domu – jak to działa i czy warto skorzystać z tej opcji?
Poradnik kredytobiorcy22 maja, 2024Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie, które nie dość, że wymaga ogromnego zaangażowania, to jeszcze bardzo dużych środków. Większość osób decyduje się sfinansować je z kredytu hipotecznego. Jego spłatę można rozłożyć nawet na okres 30 lat, a przy tym oprocentowanie jest znacznie bardziej korzystne aniżeli w przypadku kredytów gotówkowych. Niestety nie zawsze uzyskana w ten sposób kwota jest wystarczająca do tego, żeby pokryć wszystkie koszty. Wtedy też wiele osób zastanawia się nad tym czy nie zaciągnąć kolejnego zobowiązania. Czy można wziąć kredyt na dokończenie budowy domu i czy jest to opcja, z której warto skorzystać?
Kredyt hipoteczny na budowę domu – jak oszacować potrzebną kwotę?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w przypadku budowy domu jest o wiele trudniejsze niż przy zakupie mieszkania. Dotyczy to chociażby samego oszacowania niezbędnej kwoty. Należy przy tym brać pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim wielkość i rodzaj projektu oraz sposób budowy. Zupełnie inne koszty wiążą się ze wzniesieniem niewielkiego domu systemem gospodarczym aniżeli dużej willi w systemie kontraktowym. Wszystko to trzeba uwzględnić już na samym początku.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego jedną z rzeczy, jakie należy zrobić w pierwszej kolejności, jest wyliczenie orientacyjnych kosztów i sprawdzenie, czy w ogóle jest nas stać na budowę wymarzonego domu. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora wysokości raty kredytu. Jest to narzędzie, które na podstawie kwoty zobowiązania, wysokości wkładu własnego, a także długości okresu kredytowania obliczy, jak będzie kształtować się miesięczna spłata. Wyliczenia te są jedynie orientacyjne, natomiast pozwalają przyszłemu kredytobiorcy sprawdzić, czego może się spodziewać, a także porównać wysokość raty w zależności od pożyczanej kwoty czy wkładu własnego.
W ocenie tego, które banki zapewniają najkorzystniejsze warunki kredytowania, pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych.
Do oszacowania, ile środków potrzeba na budowę wymarzonego domu, niezbędne jest wykonanie szczegółowego kosztorysu. To właśnie na jego podstawie bank wyliczy kwotę kredytu. Stworzenie kosztorysu najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która uwzględni w nim wszystkie konieczne aspekty. Taką usługę może zaoferować też bank.
Przeczytaj również: Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?
Co w przypadku, kiedy środki z kredytu hipotecznego okażą się niewystarczające?
Nawet w przypadku wykonania szczegółowego kosztorysu budowy, może okazać się, że koszty ekipy budowlanej czy zakupu materiałów zostaną niedoszacowane. Co w takim przypadku? Rozwiązań jest kilka. W pierwszej kolejności warto poszukać oszczędności. Być może możliwa jest zamiana jakichś materiałów na tańsze lub samodzielne wykonanie niektórych prac. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy bliskich. Niestety w dzisiejszych czasach niewiele osób decyduje się na użyczanie pieniędzy nawet rodzinie. W rezultacie znaczna część inwestorów, będąc w takiej sytuacji, ostatecznie decyduje się na wsparcie z banku.
Kredyt na dokończenie budowy można wziąć zarówno w przypadku, kiedy dotychczas była ona finansowana ze środków z kredytu hipotecznego, jak i własnych oszczędności. Między tymi sytuacjami jest jednak znaczna różnica. W pierwszym przypadku kredyt na dokończenie budowy będzie miał formę zwiększenia kwoty posiadanego kredytu hipotecznego. W drugim przypadku mowa natomiast o zobowiązaniu zaciąganym od podstaw.
Jeśli bank odmówi zwiększenia kwoty kredytu hipotecznego na dokończenie budowy, jeszcze nie wszystko stracone. Potrzebne środki można uzyskać poprzez refinansowanie. Jak to wygląda w praktyce? Refinansowanie polega na zaciągnięciu kredytu refinansowego na spłatę obecnej hipoteki z dodatkowymi środkami, które zostaną przeznaczone na dokończenie prac budowlanych. Niekiedy można otrzymać go nawet na korzystniejszych warunkach. Niestety, wszystko to wiąże się z przejściem całego procesu kredytowego, co bywa stresujące i zajmuje dość dużo czasu.
Kredyt na dokończenie budowy czy pożyczka?
Kredyt na dokończenie budowy domu to niejedyna opcja na zdobycie środków potrzebnych do zrealizowania marzenia o swoim własnym kącie. Wiele banków w swojej ofercie ma tak zwane pożyczki hipoteczne, dzięki którym również można uzyskać niezbędną kwotę. Na jakie rozwiązanie lepiej się zdecydować?
Nie da się ukryć, że kredyt na dokończenie budowy domu jest opcją bardziej korzystną pod kątem odsetek. Oprocentowanie pożyczek bywa zwykle znacznie wyższe, co niesie za sobą naliczanie niepotrzebnych kosztów. Niemniej jednak wiele osób rezygnuje z podwyższenia kwoty kredytu hipotecznego czy zaciągnięcia nowego kredytu ze względu na ogromną liczbę formalności i konieczność dokumentowania postępów prac budowlanych. Pożyczki hipoteczne są droższe, natomiast mają jedną niewątpliwą zaletę – są udzielane na dowolny cel.
Sprawdź: Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego oraz jakie są warunki.