Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania w PIT?
Poradnik kredytobiorcy20 kwietnia, 2023Czy wiesz, jak rozliczyć sprzedaż mieszkania w PIT-39? Złożenie samej deklaracji wydaje się proste, jednak przepisy podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości i możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej wciąż są źródłem wielu wątpliwości. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z rozliczeniem PIT-39.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Jak rozliczyć PIT 39 ze sprzedaży mieszkania – ważne terminy
Na to, czy będziemy zobligowani do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania, mają wpływ daty, w których doszło do transakcji kupna-sprzedaży. Obowiązek złożenia deklaracji PIT-39 dotyczy tych podatników, którzy nabyli nieruchomość po 1 stycznia 2017 r. i dokonali transakcji sprzedaży w roku 2022.
Kolejny ważny termin to data złożenia deklaracji PIT-39. Osoby fizyczne, które mają obowiązek złożyć wspomnianą deklarację podatkową, muszą to zrobić do końca kwietnia roku następującego po roku zbycia nieruchomości. Czyli co do zasady każdy, kto sprzedał mieszkanie w 2022 r., musi rozliczyć PIT-39 do końca kwietnia 2023 r.
WAŻNE! W tym roku podatnicy mają obowiązek złożenia PIT-39 do 2 maja 2023. Korzystamy z wyjątku, który mówi, że jeżeli ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to deklarację podatkową składamy w następny dzień roboczy. Nie warto zwlekać do ostatniego dnia – serwery mogą być przeciążone.
Kiedy nie trzeba rozliczać deklaracji PIT-39 i płacić podatku?
Najogólniej mówiąc, podatku nie zapłaci ten, kto sprzedał mieszkanie po upływie 5 lat od daty zakupu. Zeznanie podatkowe dotyczy wyłącznie osób, które dokonały sprzedaży mieszkania kupionego przed upływem 5 lat od dnia zbycia nieruchomości. Ponieważ PIT-39 rozliczamy rocznie, dzień zakupu liczymy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Na przykład, gdy podatnik zakupił M 15 maja 2017 r., to okres pięciu lat liczymy od 1 stycznia 2018 r. (5 lat od zakupu minęło 31 grudnia 2022 roku.)
Jeśli więc osoba fizyczna dokonała zakupu nieruchomości wcześniej niż 1 stycznia 2017r., nie ma obowiązku składania deklaracji PIT-37 i – co za tym idzie – nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedanego mieszkania. Analogiczna sytuacja dotyczy osób, które otrzymały mieszkanie w spadku.
Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania w PIT i jaki podatek zapłacimy?
Sprzedaż mieszkania kupionego do celów prywatnych zgłaszamy do urzędu skarbowego poprzez formularz PIT-39. Dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych są opodatkowane podatkiem dochodowym w wysokości 19% (stanowi o tym artykuł 30e ust.1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca mówi o opodatkowaniu wspominaną stawką dochodu, a nie przychodu. Jak zatem rozliczyć sprzedaż mieszkania w PIT? Rozliczanie dochodu a nie przychodu oznacza w praktyce, że zapłacimy mniejszy podatek, ponieważ dochodem jest to, co zarobiliśmy na sprzedaży nieruchomości, a nie cała wartość sprzedanego mieszkania.
Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania w PIT-39 – wypełnienie formularza
Najważniejsze informacje, które należy podać przy składaniu deklaracji PIT-39, dotyczą kilku obszarów. Po pierwsze, wybieramy urząd skarbowy, do którego ma wpłynąć deklaracja i oznaczamy cel, którym jest złożenie zeznania lub jego korekta.
Druga część formularza PIT-39 to pytanie o nasze dane osobowe i adres zamieszkania. Kolejna część – to miejsce, w którym należy określić kwotę uzyskanego dochodu oraz wyliczyć stawkę podatku do zapłaty. Aby nie popełnić błędu w obliczeniach, najlepiej skorzystać z gotowych programów, które poprowadzą nas krok po kroku i obliczą za nas wartość daniny.
Po wysłaniu wypełnionego formularza PIT-39 pozostaje nam wpłacić podatek do urzędu. Mimo iż wypełniliśmy deklarację, wysłaliśmy do urzędu i uiściliśmy opłatę, wszystkie dokumenty należy przechowywać w swoich archiwach, ponieważ skarbówka może przeprowadzić kontrolę nawet po kilku latach.
PIT 39 a zakup kolejnej nieruchomości
Jeżeli sprzedamy mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia, musimy zapłacić podatek dochodowy. Aby tego uniknąć, należy w okresie 5 lat od daty sprzedaży zarobione pieniądze ulokować w kolejnej nieruchomości. Jakie są inne sposoby na zdobycie środków na zakup własnego M? O tym dowiesz się z artykułu: Jak sfinansować zakup mieszkania z rynku wtórnego
Jeżeli zakup kolejnej, większej nieruchomości, która ma zaspokoić nasze cele mieszkaniowe, będzie wymagał skorzystania z dodatkowych źródeł finansowania, takich jak kredyt, warto rozpocząć poszukiwania od pracy z kalkulatorem raty kredytowej. Na jego podstawie będziemy mogli nie tylko oszacować naszą zdolność kredytową, ale także wyliczyć orientacyjną wysokość miesięcznej raty kredytu.
Jeśli jeszcze nie sprzedaliśmy mieszkania albo już doszło do transakcji i zastanawiamy się, czy za zarobione pieniądze nabyć kolejną nieruchomość, warto śledzić, jak potoczy się sytuacja na rynku domów i mieszkań. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Rynek nieruchomości – 2022/ 2023 – prognozy.