Jaki kredyt wziąć na remont domu?

Poradnik kredytobiorcy19 stycznia, 2023
kredyt na remont

Aby poczuć się dobrze we własnym wnętrzu nie zawsze trzeba od razu kupować nowe mieszkanie czy dom. Zazwyczaj wystarczy dobrze zaplanowany remont czy rozbudowa. I choć to zdecydowanie mniejszy wydatek niż zakup innej nieruchomości, to i tak wiąże się ze znacznymi kosztami. Jak sfinansować takie przedsięwzięcie? Jak uzyskać kredyt na wykończenie domu lub kredyt na remont mieszkania?

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Finansowanie remontu

Opcji finansowania remontu lub rozbudowy jest kilka. W zależności od naszej sytuacji finansowej i kwoty, jaką potrzebujemy pożyczyć możemy wybrać między produktami, takimi jak:

  1. Kredyt gotówkowy na mieszkanie – środki, które można przeznaczyć na dowolny cel, taki jak: remont, zakupy czy nawet spłata innych zobowiązań. Sam wybierasz dogodny okres spłaty, tak, aby rata nie była dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem budżetu. Ten produkt sprawdzi się bardziej przy mniejszych kwotach, bo jego oprocentowanie jest wyższe od produktów hipotecznych. Będzie też odpowiedni w sytuacji, kiedy remontowana nieruchomość jest już obciążona hipoteką.
  2. Kredyt odnawialny – wygodny sposób na codzienne wydatki, po który sięgasz wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujesz. Odsetki naliczane są tylko od wysokości pożyczonej kwoty i tylko w okresie, kiedy z niej korzystasz. Kredyt spłaca się automatycznie, – gdy na koncie pojawia się wpłata, bank pobiera jej część na poczet spłaty zadłużenia, a Ty znów możesz korzystać ze swojego limitu – nawet do 150 tys. złotych! Samodzielnie decydujesz o celu wydatkowania.
  3. Kredyt hipoteczny na remont – aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont nieruchomości, nie może być ona obciążona hipoteką. Jeśli tylko ten warunek jest spełniony, a przy tym koszt planowanej inwestycji jest znaczący, taki produkt będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Choć wiąże się ze sporą ilością formalności, to jednak stanowi jedno z najtańszych źródeł finansowania na rynku.
  4. Pożyczka hipoteczna – produkt ten ma tę przewagę nad kredytem hipotecznym, że nie ma sprecyzowanego celu. Pieniądze, zatem możemy wydać w dowolny sposób. W tym przypadku nie spotkamy się z formalnościami dotyczącymi wymagań wobec remontu czy rozbudowy. Powinniśmy jednak dysponować prawem własności nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie zobowiązania. Dzieje się to oczywiście poprzez ustanowienie hipoteki. Możemy również zastaw ten ustanowić na innej nieruchomości, którą posiadamy.

Kredyt hipoteczny na remont

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego na remont jest posiadanie wolnej od hipoteki nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie dla banku. Bank ustala wysokość swojego zabezpieczenia kredytu na podstawie wartości, jaką zyskuje mieszkanie po ukończeniu prac remontowych czy budowlanych. Wartość nieruchomości nie musi podnieść się wraz z wysokością środków, które włożymy na jej wykończenie bądź remont. Jeśli bank stwierdzi, że wartość docelowa nieruchomości podniesie się o 30 tys. zł wówczas otrzymamy maksymalnie 90% z kwoty 30 tys.

Od wartości nieruchomości zależy: kwota kredytu, marża banku, czasami również ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, (jeżeli bank zaniży wartość). Dlatego większość doświadczonych ekspertów kredytowych zaczyna właśnie od zweryfikowania wartości nieruchomości i kosztorysu, a kiedy ma wątpliwości skonsultuje się dodatkowo z rzeczoznawcą.

W związku z tym, że kredyt hipoteczny na remont jest kredytem celowym, bank będzie oczekiwał od nas kosztorysu prac budowlanych i zakupu materiałów. Może się też okazać, że nie wszystkie nasze założenia uda się z takiego kredytu sfinansować.

Kredyt na wykończenie mieszkania, co można kupić?

Kredyt hipoteczny na remont ma z pewnościąo wiele więcej atutów niż inny kredyt na wykończenie domu. Najważniejsze jego zalety to:

Jeśli masz wątpliwości, jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego, który bezpłatnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową i zaproponuje dla Ciebie optymalne rozwiązanie.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.