Oprocentowanie kredytu hipotecznego 2024 – prognozy i przewidywania
Poradnik kredytobiorcy7 maja, 2024Zarówno te osoby, które dopiero planują wzięcie kredytu hipotecznego, jak i te, które już go spłacają, a ma on zmienne oprocentowanie, powinny orientować się w przewidywaniach dotyczących rynku finansowego. Wskazują, jak mogą kształtować się oferty banków w najbliższym czasie, a także jakich spodziewać się rat. Ile będzie wynosić oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2024 roku? Prognozy są dość optymistyczne.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego 2024 – ile wynosi i co składa się na jego wysokość?
Chcąc wziąć kredyt na mieszkanie czy budowę domu, większość osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to, ile wynosi oprocentowanie. Ma ono bowiem największy wpływ na wysokość rat kredytowych, a co za tym idzie całkowity koszt finansowania.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się stawka bazowa, którą może być m.in. WIBOR 6M, oraz marża bankowa. Oba wskaźniki istotnie kształtują wysokość rat i spędzają sen z powiek niejednemu kredytobiorcy.
Przeczytaj również: Co to jest prowizja? Ile wynosi prowizja od kredytu?
Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego 2024 utrzymuje się aktualnie na poziomie 7-8% w skali roku. Z reguły marża stanowi nie więcej niż 3%, jednak warto przy tym pamiętać, że wszystko zależy od konkretnej oferty kredytodawcy. Planując zakup mieszkania warto porównać warunki proponowane przez różne banki. Najlepiej zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która uwzględnia nie tylko wysokość oprocentowania, ale również prowizję i inne koszty. Najprościej wykorzystać do tego kalkulator raty kredytu hipotecznego.
Jak kształtują się prognozy na najbliższe miesiące?
Biorąc pod uwagę, że sytuacja ekonomiczna w kraju cały czas jest dość dynamiczna, oferty bankowe jeszcze w tym roku mogą się znacznie zmienić. Wszystko ze względu na duże prawdopodobieństwo zmiany stawek bazowych, które jest związane z działaniami Rady Polityki Pieniężnej. Ich wahania lub podwyższenie stóp procentowych niemalże od razu są zauważalne w wysokości wskaźników WIBOR.
Większość prognoz wskazuje, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżki. Mogą one nie być jednak zbyt duże, przez co nieznacznie spadną również stawki bazowe.
Obecnie wysokość stopy referencyjnej wynosi 5,75%. Sporo wskazywało na to, że zostanie ona obniżona już na początku 2024 roku. Ku niezadowoleniu kredytobiorców, podczas marcowego posiedzenia RPP, zapadła decyzja o utrzymaniu dotychczasowych wysokości stop procentowych. Zdaniem niektórych ekspertów, to tylko potwierdza, przewidywania co do ich obniżek pod koniec roku. Część z nich twierdzi, że można spodziewać się obniżki stóp o 50 punktów bazowych. Ci, którzy są bardziej optymistyczni, wskazują nawet, że te mogą obniżyć się o 100 do 150 punktów bazowych.
Nie da się ukryć, że analitycy nie są zgodni co do prognoz dotyczących oprocentowania kredytów hipotecznych w najbliższym czasie. Niektórzy z nich zakładają, że, chociaż obniżka stóp jest bardzo wyczekiwana, póki co nie należy się jej spodziewać.
Jak oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2024 roku wpłynie na wysokość rat?
Podwyższenie lub obniżenie wysokości stopy bazowej analogicznie skutkuje podwyższeniem lub obniżeniem oprocentowania. Zmiany wskaźników WIBOR wpływają zarówno na wysokość rat w przypadku zaciągniętych kredytów (pod warunkiem zmiennego oprocentowania), jak i na aktualne oferty bankowe. Jeśli rzeczywiście dojdzie do obniżenia stóp procentowych, warunki dla kredytobiorców z pewnością będą bardziej korzystne.
Nie należy spodziewać się jednak znacznych zmian w wysokości rat. Raczej będą one wynosić kilka %. Przy najbardziej korzystnych założeniach raty kredytów hipotecznych pod koniec roku mogą spaść o około 10%.
Mimo dość optymistycznych prognoz, część młodych osób zastanawia się nad zaciągnięciem zobowiązania w innej walucie, a nawet przeprowadzką. Zachęca do tego m.in. znacznie niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego w Holandii. W 2024 to może jeszcze spaść, co sprawia, że zakup mieszkania w Niderlandach wydaje się być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Rozważając wszystkie za i przeciw większość osób planujących zakup mieszkania, pozostaje mimo wszystko w Polsce. Ci, którym zależy na jak najniższej racie, porównując oferty bankowe muszą zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także prowizję i opłaty dodatkowe.