Na co wpływa WIBOR?
Poradnik kredytobiorcy14 września, 2022WIBOR to w ostatnim czasie jeden z najczęściej wymienianych wskaźników ekonomicznych. Dlaczego ma tak ważny wpływ na nasze pieniądze? Od czego zależy jego wysokość?
Co to jest WIBOR?
WIBOR pochodzi od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate i jest używany do określenia wysokości oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Na jego podstawie banki ustalają wartość oprocentowania udzielanych sobie pożyczek. Jego wysokość zmienia się codziennie podczas sesji przedstawicieli 13 banków, zwanej fixingiem.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
WIBOR jest ustalany na kilka czasookresów. Może to być WIBOR:
- WIBOR(R) ON – jeden dzień (overnight),
- WIBOR(R) TN – jeden dzień (tomorrow/next),
- WIBOR(R) SW – jeden tydzień (spot week),
- WIBOR(R) 2W – dwa tygodnie,
- WIBOR(R) 1M – jeden miesiąc,
- WIBOR(R) 3M – 3 miesiące,
- WIBOR(R) 6M – 6 miesięcy,
- WIBOR(R) 12 M lub 1Y – jeden rok.
W odniesieniu do kredytów hipotecznych używany jest wskaźnik WIBOR 3M, (czyli średnia z 3 miesięcy) lub WIBOR 6M (adekwatnie, średnia z 6 miesięcy)
Dlaczego WIBOR jest tak ważny dla kredytobiorców?
Większość polskich kredytów hipotecznych oparta jest o zmienne oprocentowanie, którego składnikiem jest właśnie WIBOR. Na naszą wysokość raty wpływają wówczas 2 warunki: marża ( niezmienna, określona w umowie kredytowej) oraz wskaźnik referencyjny WIBOR 3M lub WIBOR M, które razem składają się na oprocentowani naszego kredytu. Każdy kredytobiorca, który wybiera kredyt z oprocentowaniem zmiennym podpisuje oświadczenie o świadomości ryzyka kredytowego tzn., że akceptuje fakt, że jego rata w przyszłości (zwykle 25-30 letniej, bo tyle trwa umowa kredytowa) może wzrosnąć, ale też zmaleć.
WIBOR 2022
W okresie pandemii WIBOR 1M, WIBOR 3m i WIBOR 6M spadły do rekordowo niskich poziomów. Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która ustala wysokość stóp procentowych (a te wpływają na wysokość WIBOR) postanowiła je od marca 2020 obniżyć do rekordowo niskich rejestrów – 0,1% po to, aby pobudzić gospodarkę do rozwoju po post pandemicznej stagnacji. Niskie oprocentowanie sprawiło, że kredyty hipoteczne stały się dużo bardziej dostępne, a ich raty niższe. To zachęcało do kupna nieruchomości.
Dziś mamy sytuację zgoła odwrotną. W Polsce, jak i w Europie lawinowo rosną wskaźniki inflacji. Inflacja konsumencka wyniosła 13,9% w ujęciu rocznym w maju 2022 r., według szybkiego szacunku danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Aby przeciwdziałać temu zjawisku, RPP od jesieni 2021 systematycznie podnosi stopy procentowe, która po podwyżce z czerwca 2022 wynoszą już 6%. [OA1] To już 9 podwyżka WIBOR w okresie kilku miesięcy i obecnie to najwyższy poziom od 17 lat! WIBOR zależny jest od wspomnianych stóp procentowych, czyli wysokości stopy depozytowej oraz stopy lombardowej, ustalanych przez RPP. Im bardziej stopy procentowe rosną, tym mocniej rosną wskaźniki WIBOR. Skutkiem tego te osoby, które kupiły nieruchomości okresie niskich stóp, obecnie płacą raty nawet o 80% wyższe niż na początku umowy kredytowej.
Co jeszcze powoduje zmiana WIBOR?
⬆ Wyższe raty kredytów konsumpcyjnych i leasingu
Wzrost stóp oznacza także, że urośnie maksymalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych, leasingów czy kart kredytowych, o ile ich oprocentowanie jest zmienne.
⬇ Spadek zdolności kredytowej
Podniesienie stawki WIBOR ma także bezpośredni wpływ na spadek zdolności kredytowej. Skoro kredyt jest droższy, to przy takiej samej racie, możemy pożyczyć mniej niż przed wzrostem oprocentowania.
⬆ Wyższe oprocentowanie lokat
Zmiany stóp procentowych zwykle przekładały się na wysokość oprocentowania lokat. Tym razem ta zmiana nie będzie istotna. Nawet, jeśli oprocentowanie lokat, o którym decydują same banki, wzrośnie, to symbolicznie. Oznacza głęboką realną stratę w zderzeniu z inflacją, która w całym roku może sięgnąć nawet 15%.
⬆ Wzrasta oprocentowanie obligacji korporacyjnych Oprocentowanie obligacji korporacyjnych podobne jest do oprocentowania kredytów, gdyż składa się na nie zmienny WIBOR i stała marża, a więc w pewien sposób wysokość zysku bądź strat reguluje tu rynek finansowy.
Gdzie sprawdzić aktualne stawki WIBOR?
Stawki WIBOR publikowane są codziennie na stronie agenta kalkulacyjnego, którym jest GPW Benchmark S.A. Aktualny koszt kredytu i wysokość raty pomoże obliczyć nasz kalkulator kredytowy.