Czym jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe? Czy warto je kupić?
Poradnik kredytobiorcy13 lipca, 2023- Czym jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
- Czyją własnością jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
- Czym różni się mieszkanie spółdzielcze od własnościowego?
- Mieszkanie spółdzielcze a księga wieczysta
- Co dzieje się z mieszkaniem spółdzielczym własnościowym po śmierci głównego najemcy?
- Jak dziedziczone jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
- Jak dostać mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
- Jak założyć księgę wieczystą na mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
- Jak sprzedać mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
- Na czym polega przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność?
- Czy warto kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Czym jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe to jedna z form własności nieruchomości. Polega na tym, że osoba prawna lub fizyczna posiada udziały w spółdzielni mieszkaniowej i na tej podstawie ma prawo do korzystania z konkretnego lokalu. Takie mieszkanie jest przypisane do osoby lub rodziny uprawnionej do użytkowania go zgodnie z umową, jaką ta osoba lub rodzina zawarła ze spółdzielnią. Do kogo zatem należy taki lokal?
Czyją własnością jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego nadal pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa. Posiadacz lokalu ma prawo korzystać z niego zgodnie z ustalonymi w umowie warunkami. Okazuje się więc, że kupując mieszkanie spółdzielcze, tak naprawdę nabywamy prawo do jego użytkowania. Osoba, która posiada taki lokal, posiada w gruncie rzeczy udziały w spółdzielni. Na tej podstawie zyskuje zarówno prawa, jak i obowiązki związane z konkretnym mieszkaniem.
Czym różni się mieszkanie spółdzielcze od własnościowego?
Mieszkanie spółdzielcze i mieszkanie własnościowe to dwie różne formy własności nieruchomości. W pierwszym przypadku to spółdzielnia jest właścicielem lokalu i udostępnia go na podstawie umowy członkowskiej. Z kolei w drugiej sytuacji bezpośrednim właścicielem mieszkania jest osoba fizyczna lub prawna. To ona posiada pełne prawa własności do lokalu.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Mieszkanie spółdzielcze a księga wieczysta
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe nie wymaga zakładania księgi wieczystej. Jest tak dlatego, że spółdzielnie prowadzą własne rejestry i odnotowują w nich informacje na temat przynależności członkowskiej oraz udziału w nieruchomościach.
Co dzieje się z mieszkaniem spółdzielczym własnościowym po śmierci głównego najemcy?
Mieszkanie własnościowe spółdzielcze może być dziedziczone po śmierci głównego najemcy. Takie prawo, zgodnie z przepisami spółdzielczego prawa mieszkaniowego, przysługuje tym członkom rodziny, którzy zamieszkiwali w lokalu wraz ze zmarłym. Jeśli jednak osoba uprawniona do korzystania z mieszkania żyła w nim sama, to nieruchomość mogą odziedziczyć osoby wskazane w testamencie lub spadkobiercy wskazani w ustawie.
Jak dziedziczone jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
W przypadku dziedziczenia mieszkania spółdzielczego obowiązują przepisy spółdzielczego prawa mieszkaniowego. Według tych przepisów to członkowie rodziny, którzy zamieszkiwali ze zmarłym, powinni odziedziczyć lokal w pierwszej kolejności. Dopiero w sytuacji, w której posiadacz nieruchomości mieszkał sam, prawo do dziedziczenia otrzymują spadkobiercy wskazani przez osobę zmarłą w testamencie. Jeśli nie ma testamentu, wówczas mieszkanie przechodzi na osoby dziedziczące zgodnie z polskim prawem.
Jak dostać mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Trzeba spełnić określone warunki, aby otrzymać mieszkanie spółdzielczo-własnościowe. Takie kryteria każda spółdzielnia ustala według własnych zasad. Istnieje jednak kilka uniwersalnych warunków. Zwykle trzeba:
- złożyć wniosek o przyjęcie do spółdzielni,
- opłacić udział,
- mieć stałe zatrudnienie lub inne źródło dochodu.
Warto wiedzieć, że zarówno warunki, jak i procedury mogą być inne w każdej spółdzielni.
Jak założyć księgę wieczystą na mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Księgę wieczystą zakłada się dla nieruchomości, które są objęte pełną własnością. Prawo do korzystania z mieszkania, które opiera się na umowie ze spółdzielnią, stanowi inną formę posiadania lokalu. Dlatego też nie można założyć księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego. Staje się to możliwe i konieczne dopiero po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność.
Jak sprzedać mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
W przypadku chęci sprzedaży mieszkania spółdzielczego posiadacz musi zapoznać się z warunkami i procedurami, jakie obowiązują w danej spółdzielni. Zazwyczaj takie działanie wymaga złożenia pisemnego oświadczenia o zamiarze sprzedaży. Następnie trzeba uregulować należności wobec spółdzielni. Pozostałe warunki najlepiej omówić z pracownikami. Dzięki temu można uzyskać pewne i aktualne informacje.
Na czym polega przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność?
Takie przekształcenie jest procesem, w wyniku którego posiadacz mieszkania spółdzielczego uzyskuje pełną własność nieruchomości. Trzeba spełnić odpowiednie warunki i złożyć wnioski do spółdzielni. Procedura jest zwykle skomplikowana i są w nią zaangażowani zarówno mieszkańcy, jak i sama spółdzielnia. Zwykle przekształcenie składa się z następujących etapów:
- zgromadzenie członków i omówienie przekształcenia,
- uzyskanie zgody spółdzielni po złożeniu wniosku i uregulowaniu zobowiązań wobec spółdzielni,
- sporządzenie aktu notarialnego,
- uzyskanie wpisu do księgi wieczystej w sądzie rejonowym właściwym dla lokalu.
Czy warto kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
To, czy decyzja o zakupie mieszkania spółdzielczego jest opłacalna, zależy od indywidualnej sytuacji finansowej oraz preferencji. Taka nieruchomość jest atrakcyjna przede wszystkim dla tych osób, które chcą posiadać stabilne miejsce zamieszkania, ale nie mogą pozwolić sobie na zakup lokalu własnościowego. Zawsze jednak warto sprawdzić regulamin konkretnej spółdzielni i skonsultować się z prawnikiem przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania.
Możliwość przekształcenia prawa do lokalu w odrębną własność pozwala uzyskać większą swobodę i pełne prawa do mieszkania spółdzielczego. Z tego powodu decyzja o zakupie takiej nieruchomości może być korzystna. Jeśli zastanawiasz się już nad kupnem konkretnego mieszkania, oszacuj ile wyniesie rata kredytu. Możesz to zrobić w kalkulatorze kredytu hipotecznego. Takie informacje pozwolą Ci podjąć lepszą decyzję inwestycyjną.