Mieszkanie dla młodych osób a zdolność kredytowa

Poradnik kredytobiorcy26 sierpnia, 2022
Co może być wkładem własnym?

Po ostatnich dynamicznych wzrostach stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków znacznie się obniżyła. Możliwe, że trend ten będzie się utrzymywał jeszcze przez kilka miesięcy, dopóki nie spadnie inflacja. Wówczas Rada Polityki Pieniężnej NBP zrezygnuje z narzędzia, jakim są podwyżki stóp procentowych, które mają ją powstrzymać. Tym samym perspektywa zakupu mieszkania dla młodych się oddala. Ale czy na pewno? Niekoniecznie. Z pomocą ma przyjść program Nowy Ład mieszkania bez wkładu własnego. Od czego zacząć starając się o zakup pierwszego mieszkania? Najlepiej od sprawdzenia, na co nas stać.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to najprościej ujmując zdolność do spłaty zobowiązania w podjętej kwocie i określonym w umowie kredytowej terminie. Obliczanie zdolności kredytowej warto zacząć od użycia narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej. Po wpisaniu w formularz: wartości nieruchomości, którą chcemy skredytować; naszego wieku; planowanego okresu kredytowania; sumy comiesięcznych zobowiązań oraz kwoty naszych dochodów, kalkulator wskaże nam, ile będzie wynosiła nasza zdolność kredytowa. Należy pamiętać, że zdolność kredytowa będzie się różnić w poszczególnych bankach, gdyż każdy z nich stosuje własne kryteria oceny a podane w kalkulatorze wyniki są tylko wartością szacunkową. Szczegółowych informacji na temat naszej zdolności kredytowej oraz sposobów na jej poprawienie udzieli nam ekspert kredytowy, którego możemy poprosić o bezpłatna i niezobowiązującą pomoc.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Oblicz zdolność kredytową: Kalkulator kredytowy

Co jeśli podany wynik wskazuje, że nie mamy odpowiedniej zdolności by kupić wymarzone mieszkanie? Czy dostępny jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Mieszkania bez wkładu własnego – dla kogo?

Mieszkania dla młodych mają być bardziej dostępne dzięki rządowemu programowi Polski Ład „Mieszkania bez wkładu własnego”. Rozwiązanie to zostało wdrożone 27 maja 2022 r.

Program kierowany jest do osób, które posiadają zdolność kredytową umożliwiającą spłatę kredytu za mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny.

O kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego będą się mogły ubiegać osoby w wieku 20-40 lat:

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego udzieli gwarancji od 10% do 20% kwoty kredytu – maksymalnie do niż 100 tys. zł. Gwarancja zniesie konieczność wniesienia wkładu własnego. Program mieszkanie dla młodych będzie umożliwiał wzięcie kredytu hipotecznego na u na minimum 15 lat. Z programu mogą skorzystać osoby, które planują zakup nieruchomości na rynku wtórnym, pierwotnym albo planują zbudować dom. Co ważne – do tej pory nie posiadały żadnej nieruchomości na własność. Nowy Ład przewiduje także wsparcie prorodzinne w spłacie zobowiązania. Jeśli w trakcie obowiązywania umowy kredytowej urodzi im się drugie dziecko, otrzymają Bon Plus na tzw. spłatę rodzinną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka w wysokości 60 tys. zł.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.