Kredyt mieszkaniowy #naStart – limity dochodowe i wiekowe. Co warto wiedzieć?

Poradnik kredytobiorcy1 lipca, 2024
na start limity

Dotychczas osoby, które planowały kupić swoje pierwsze mieszkanie, mogły skorzystać m.in. z rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. W kwietniu 2024 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło projekt nowej propozycji wsparcia, która go najpewniej zastąpi. Mowa o programie Kredyt mieszkaniowy #naStart, w ramach którego chcąc sfinansować zakup swojego pierwszego mieszkania z kredytu hipotecznego, będzie można liczyć na jego preferencyjne warunki. Jakie mają wiązać się z tym limity dochodowe oraz wiekowe i co jeszcze warto wiedzieć na temat nowego programu?

Czym jest Kredyt mieszkaniowy #naStart?

Wielu młodych ludzi, chcąc kupić swoje pierwsze mieszkanie, po zorientowaniu się w cenach nieruchomości i sprawdzeniu warunków oferowanych przez banki, od razu rezygnuje z marzenia o własnym „M”. Nie da się ukryć, że wiąże się ono z ogromnym wydatkiem. By ułatwić młodym ludziom zakup swojego własnego mieszkania i zachęcić ich do założenia rodziny, co jakiś czas pojawiają się propozycje rządowych programów wsparcia. Jednym z nich jest właśnie Kredyt mieszkaniowy #naStart. 

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

To program, z którego będą mogły skorzystać zarówno większe, jak i tylko 1-osobowe gospodarstwa domowe. Na otrzymanie wsparcia jak najbardziej mogą liczyć więc nie tylko duże rodziny, ale również osoby będące singlami, małżonkowie bez dzieci oraz samodzielni rodzice z dzieckiem.

Program ten ma umożliwić uzyskanie kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie hipotek udzielanych na okres co najmniej 15 lat.

Przeczytaj również: Czym jest okres kredytowania i jak wpływa na kredyt hipoteczny?

Stopy procentowe w projekcie Kredyt mieszkaniowy #naStart

Stopa oprocentowania dla gospodarstw domowych bez dzieci ma wynosić 1,5%. Gospodarstwa domowe z jednym dzieckiem mogą liczyć na oprocentowanie w wysokości 1%, z dwójką dzieci – 0,5%, natomiast z trójką lub większą liczbą dzieci – 0%. Warunki te są przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej.

Sprawdź: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Które wybrać przy kredycie hipotecznym?

Kwota zaciąganego kredytu hipotecznego w programie

Istotną informacją jest to, że program nie wskazuje maksymalnej wysokości zaciąganego kredytu hipotecznego, a jedynie maksymalną wysokość kredytu mieszkaniowego objętego dopłatami do rat. Wartość ta ma być uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego kredytobiorcy. Projekt programu wskazuje, że maksymalna wysokość kredytu mieszkaniowego objętego rządowymi dopłatami ma wynosić: 

Kredyt #naStart 2024 – ile mają wynosić limity dochodowe?

Ważną informacją dla każdego, kto myśli o tym, żeby skorzystać z nowego programu wsparcia dla osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie, jest to, że o jego przyznaniu decydują m.in. limity dochodowe. Z dotychczas przedstawionych informacji wynika, że te maja opierać się o pierwszy próg podatkowy. Na ten moment kształtuje się on na poziomie 120 000 zł brutto rocznego dochodu.

Inne limity dochodowe zakłada się dla osób, które prowadzą gospodarstwo domowe samodzielnie oraz osób, które dzielą je z innymi członkami. Póki co mówi się o następujących limitach dochodowych (netto, miesięcznie):

Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że przekroczenie wspomnianych limitów wcale nie będzie musiało oznaczać całkowitego wykluczenia z programu. W takiej sytuacji dopłaty mają być jedynie odpowiednio pomniejszane. Na ten moment mówi się o tym, że w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych, za każdą złotówkę przekroczenia limitu dopłata ma być pomniejszana o 50 groszy, natomiast w przypadku gospodarstw na których składa się większa liczba członków – o 25 groszy. 

O możliwości skorzystania z programu decyduje także kryterium wieku

Kryterium dochodowe jest jednym z kilku, które mają mieć zastosowanie przy przyznawaniu wsparcia w ramach nowego programu. Decydujący będzie również wiek kredytobiorcy, chociaż nie zawsze będzie miał on znaczenie. Ponownie istotna jest wielkość gospodarstwa domowego.

W praktyce kryterium wieku ma być brane pod uwagę tylko i wyłącznie w przypadku singli. Na skorzystanie z preferencyjnych warunków kredytu hipotecznego mogą liczyć osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, które nie ukończyły 35 lat. Pod uwagę brana jest data złożenia wniosku. W każdym innym przypadku limit wieku nie obowiązuje.

Decydującą kwestią w zakresie uzyskania kredytu hipotecznego, jest zdolność kredytowa. To oznacza, że nawet te osoby, które spełnią kryteria ustawowe, muszą zostać pozytywnie zweryfikowane przez bank.

Jeśli chcesz obliczyć, czy masz szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego, wejdź na kalkulator zdolności kredytowej i sprawdź na jaką kwotę ze swoim dochodem możesz liczyć w różnych bankach.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.