Czym jest flipowanie mieszkań (house flipping)?

Poradnik kredytobiorcy4 września, 2024
fliping

House flipping to w Stanach Zjednoczonych już od dawna jedna z najpopularniejszych metod zarabiania na nieruchomościach. Z kolei na polskim rynku mieszkaniowym rozwija się już od kilku dobrych lat. Ale dopiero w ostatnim czasie stało się u nas naprawdę głośno na temat flipów, a liczba osób zainteresowanych flipowaniem mieszkań znacznie wzrosła. Jak rozpocząć taką działalność i na czym dokładnie polega house flipping?

Czym jest flipping mieszkań?

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

House flipping, czy inaczej flipowanie mieszkań, polega na kupowaniu przez flipera zaniedbanych nieruchomości w atrakcyjnej cenie, remontowaniu ich celem podniesienia wartości oraz sprzedawaniu z zyskiem.

Funkcjonuje tutaj zatem jedna z podstawowych, nieoficjalnych zasad handlu: kup możliwie najtaniej i sprzedaj możliwie najdrożej. W podobny sposób działają osoby, które zajmują się skupowaniem starych, zniszczonych mebli, np. z modnego obecnie okresu PRL, następnie poddają je renowacji i odsprzedają dalej po znacznie wyższej cenie.

Może Ci się przydać: Kredyt na dokończenie budowy domu – jak to działa i czy warto skorzystać z tej opcji?

Flipowanie mieszkaniami nie takie proste, jak się wydaje

Cały proces flipowania mieszkań brzmi na dość prosty, ale w rzeczywistości wymaga często sporych nakładów pracy. Aby house flipping faktycznie przyniósł zysk, i to naprawdę wysoki, fliper powinien dokładnie przyjrzeć się kosztom remontu. Wcześniej oczywiście musi upolować jakąś okazję na rynku – a samo wyszukiwanie nieruchomości w gorszym stanie też wymaga czasu. Następnie trzeba dobrze zaplanować remont i ustalić odpowiednią cenę sprzedaży, a także znaleźć chętnych na kupno mieszkania/domu.

Może się też zdarzyć tak, że fliper będzie musiał uregulować sytuację prawną dotyczącą nieruchomości – np. w przypadku współwłasności na lokalu, współdziedziczenia czy aktywnej umowy najmu. Bywa również, że mieszkania są zadłużone, co nieraz okazuje się korzyścią dla flipera, bo może wynegocjować lepszą dla siebie cenę kupna lokalu w zamian za spłatę zaległości, np. w spółdzielni mieszkaniowej.

Przeczytaj też: Mieszkanie z licytacji komorniczej na kredyt. Czy to możliwe?

Jak zacząć flippowanie mieszkaniami bez dużych oszczędności?

Zanim osoba zainteresowania flippingiem nieruchomości rzeczywiście wejdzie w house flipping, potrzebuje oczywiście środków do kupna mieszkania. Gdy nie posiada się odpowiednio dużej gotówki, rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny.

Trzeba zatem znaleźć lokal, który ma być przedmiotem umowy i zabezpieczeniem kredytu, zgłosić sprzedającemu chęć kupna z pomocą finansowania banku, po czym podpisać umowę przedwstępną zakupu mieszkania i przedstawić ją kredytodawcy.

Sprawdź aktualny ranking kredytów hipotecznych i znajdź korzystną dla siebie ofertę.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że flipping mieszkań bazuje na lokalach w słabym stanie. I tu pojawiają się dwie kwestie: po pierwsze, kredyt hipoteczny powinien opiewać na wyższą kwotę, niż wartość nieruchomości, by pokryć również koszty remontu.

Po drugie, zbywcami takich lokali są często osoby prywatne, którym zależy na szybkiej transakcji – potrzebują zastrzyku gotówki, chcą pozbyć się mieszkania po dziadkach, etc. Nie każdy będzie więc chętnie oczekiwać na decyzję banku w sprawie przyznania kredytu.

Przeczytaj też: Negatywna decyzja kredytowa – co oznacza?

Zanim weźmiesz kredyt na flipa

Zanim jeszcze zaczniesz szukać lokalu pod pierwszy flip, sprawdź symulację swojej zdolności kredytowej. Dzięki temu zweryfikujesz, w jakiej wysokości kredyt możesz otrzymać w swojej sytuacji finansowej czy życiowej.

Następnie porównaj aktualne oferty kredytów hipotecznych, by uzyskać możliwie jak najbardziej opłacalny. Przyda Ci się tutaj prosta w obsłudze, bezpłatna porównywarka kredytów hipotecznych. To narzędzie, które po wprowadzeniu podstawowych danych porównuje oferty wybranych banków.

Dla kogo house flipping może być dobrym rozwiązaniem?

Flipowanie mieszkaniami, przy odpowiednim przygotowaniu się do transakcji, dokładnym poznaniu rynku oraz wykonaniu solidnej analizy kosztów, może przynieść zysk w postaci nawet 20 proc. początkowej wartości lokalu. To jednak bardzo wysokie wyniki finansowe, które osiągają zazwyczaj osoby bardziej doświadczone w house flippingu. Tak czy inaczej, na flippingu mieszkań można naprawdę dobrze zarobić.

Największą część fliperów stanowią osoby prywatne, choć na tę formę zarabiania pieniędzy decydują się również mniejsi i więksi przedsiębiorcy, z przeróżnych branż. Tak naprawdę nie sposób wskazać konkretnej grupy inwestorów, dla których house flipping może być atrakcyjnym źródłem dochodu.

Bo może się tym zajmować tak naprawdę każdy, kto dysponuje środkami na kupno i remont mieszkania albo ma odpowiednią zdolność kredytową. Dobrze jednak, by potencjalny fliper choć trochę interesował się rynkiem nieruchomości.

Nie wiesz, jaką możesz mieć zdolność kredytową? Skorzystaj z wygodnego kalkulatora zdolności kredytowej.

Kontrowersje dotyczące house flippingu w Polsce

O flipowaniu mieszkań stało się ostatnio w Polsce głośno głównie ze względu na to, że niektóre praktyki fliperów, które mają na celu ułatwić im znalezienie odpowiedniego lokalu, budzą zastrzeżenia dotyczące etyki. Np. część osób zajmujących się house flippingiem rozwiesza na osiedlach, wrzuca do skrzynek pocztowych lub publikuje w sieci ogłoszenia o przekłamanej treści. To zazwyczaj naciągane historie typu „Młoda para świeżo po ślubie szuka swojego pierwszego mieszkania w tej okolicy”.

Innym zastrzeżeniem dotyczącym flipowania mieszkaniami, które często pojawia się w internetowych dyskusjach, jest wykorzystywanie trudnej sytuacji finansowejaktualnych właścicieli lokali. Bo niektórzy fliperzy posuwają się do takich działań, jak oferowanie odkupienia mieszkania od osób, które wcale nie planowały go sprzedać (np. od starszych ludzi, po wcześniejszym „badaniu” osiedla), po cenie niższej od realnej wartości. Bazują w takich sytuacjach na kilku kwestiach: wspomnianych problemach finansowych danej osoby, jej niewiedzy czy nawet na problemach dotyczących uzależnień.

Czy to oznacza, że flipping nieruchomościami jest zły co do zasady? Nie – o ile odbywa się z poszanowaniem aktualnych właścicieli mieszkań/domów. Może być etycznym, a przy tym naprawdę opłacalnym dodatkowym lub stałym źródłem dochodów i to bez konieczności samodzielnego zbierania dużej gotówki na pierwszą inwestycję w flipowanie mieszkaniami.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.