Stopy procentowe w 2024

Poradnik kredytobiorcy18 grudnia, 2023
stopy procentowe w 2024

Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na poziomie, który obowiązywał do tej pory. To decyzja przewidywana wcześniej przez ekspertów i zgodna z zaleceniami prezesa NBP. Ile wynoszą obecnie stopy procentowe? Jakie są prognozy na 2024 rok? Odpowiadamy!

Decyzje RPP w sprawie stóp procentowych w grudniu 2023 roku

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej miało miejsce w dniach 5-6 grudnia. Zapadła na nim decyzja o utrzymaniu wszystkich stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego bez zmian. Takie działanie jest zgodne z prognozami ekonomistów i oczekiwaniami rynku.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Wysokość stóp procentowych NBP w skali rocznej po 6 grudnia 2023 roku wynosi:

Grudzień jest drugim z kolei miesiącem w 2023 roku bez zmian stóp procentowych. Ma to związek z wysoką niepewnością co do polityki regulacyjnej i fiskalnej przyszłego rządu. Ostatnie obniżki stóp procentowych NBP miały miejsce w październiku (o 25 punktów bazowych) i wrześniu (o 75 punktów bazowych).

Od czego będą zależeć zmiany stóp procentowych NBP w 2024 roku?

Według prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego Rada Polityki Pieniężnej musi powstrzymać się od zmian parametrów polityki pieniężnej. Jest to konieczne do momentu wyklarowania się kierunków, w których zmierzać będzie nowy rząd w zakresie m.in. cen regulowanych i administrowanych, podatku VAT na żywność, cen energii i gazu.

Ewentualne zmiany stóp procentowych NBP w 2024 roku będą zależne od danych zebranych w marcowym wydaniu Raportu o inflacji. Prezes NBP zapowiada, że to wtedy RPP zapozna się z potrzebnymi informacjami i przedstawi dalszą strategię działań. Dodatkowe czynniki wpływające na decyzje RPP to kwestie fiskalne oraz zmiany kursu walutowego. Na chwilę obecną NBP nie przewiduje skoku inflacji, a tym samym nie zapowiada również podwyżek stóp procentowych.

Stopy procentowe NBP – prognozy na 2024 rok

Decyzja RPP z grudnia 2023 roku o niezmienianiu poziomu stóp wynika z ostrożności. Gdyby na tym posiedzeniu zostały obniżone, być może w połowie 2024 roku trzeba by było drastycznie je podnieść. Referencyjna stopa procentowa i pozostałe parametry prawdopodobnie nie zmienią się co najmniej do marca przyszłego roku. Dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą uzależnione od poziomu inflacji.

Opinie ekonomistów co do prognoz dotyczących stóp procentowych w 2024 roku są podzielone. Niektórzy przewidują obniżenie poziomu inflacji, a wraz z nim również obniżenie stopy referencyjnej i innych. Byłoby to następstwo m.in. zmiany rządu i możliwego odblokowania funduszy unijnych. Dodatkowym argumentem za obniżką stóp procentowych w 2024 roku jest spadek inflacji na całym świecie, także w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prawdopodobnym scenariuszem jest także obniżenie stóp procentowych na początku 2024, a następnie podwyższenie ich w połowie roku. Według niektórych ekspertów stopy pozostaną z kolei niezmienne do końca 2024. Takie prognozy biorą pod uwagę dużą liczbę czynników inflacjogennych – w tym dalsza ekspansja fiskalna, podwyższona dynamika płac, napływ środków unijnych i zagraniczne inwestycje.

Dlaczego warto śledzić decyzje RPP w sprawie stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej realnie przekłada się na życie Polaków. Od obniżek i podwyżek tych parametrów zależą koszty kredytów, oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, poziom inflacji czy tempo wzrostu PKB. Na najważniejszą uznaje się stopę referencyjną, która wpływa na WIBOR i określa poziom odsetek ustawowych. Od niej zależy płynność na rynku międzybankowym.

Zmiany stóp procentowych decyzją RPP są uwarunkowane sytuacją gospodarczą. Jeśli jest stabilna, stopy zwykle pozostają na tym samym poziomie. W przypadku ponadprzeciętnej inflacji RPP może podnieść je do odpowiedniej wysokości. Z kolei obniżki stóp procentowych zwykle mają na celu podniesienie aktywności gospodarczej.

Zmianom tych parametrów powinny przyglądać się szczególnie osoby, które spłacają zobowiązania ze zmiennym oprocentowaniem lub stoją przed podjęciem ważnej decyzji finansowej. Zanim skorzystasz z finansowania, sprawdź parametry produktów bankowych i policz swoją zdolność w kalkulatorze kredytu hipotecznego. Dzięki temu po każdej zmianie stóp procentowych dowiesz się, ile będzie kosztować kredyt, w którym momencie warto go wziąć i na jakie raty oraz oprocentowanie najlepiej się zdecydować.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.