Kto może być współkredytobiorcą? Ilu może ich być?

Poradnik kredytobiorcy29 stycznia, 2025
współkredytobiorca

Wspólny kredyt to popularne rozwiązanie w przypadku par potrzebujących kredytu hipotecznego. Nie tylko dlatego, że w równym stopniu uprawnia obie strony do kupowanego mieszkania lub domu. Staranie się o kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcą może również zwiększać szanse na otrzymanie finansowania. Ale jak to właściwie działa? Kto może być współkredytobiorcą i ilu może ich być? Czy to się opłaca?

Współkredytobiorca – co sprawdza bank?

Zacznijmy od tego, jak w ogóle wyglądają procedury przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny lub gotówkowy ze współkredytobiorcą. Bo z całą pewnością nie jest tak, że dodatkowa osoba po prostu podpisuje się pod umową kredytową i na tym koniec. Wszyscy współkredytobiorcy są w oczach banku równi, w takim samym stopniu odpowiadają za spłatę kredytu i przechodzą tę samą analizę zdolności kredytowej przed wydaniem decyzji. Bez względu na to, kto będzie w praktyce korzystać z pożyczonych pieniędzy.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Zatem przed przyznaniem kredytu bank będzie pozyskiwał i weryfikował różnorakie informacje o wszystkich współkredytobiorcach, takie jak:

Jeszcze przed zaproszeniem innej osoby do współdzielenia kredytu i przed złożeniem wniosku, warto skorzystać z bezpłatnego, prostego w użyciu kalkulatora zdolności kredytowej. To narzędzie może pomóc stronom w szacunkowej ocenie, czy współdzielenie kredytu zwiększy, czy zmniejszy szanse na jego uzyskanie.

Przeczytaj również: Kredyt bez zgody małżonka. Czy jest to możliwe?

Kredyt hipoteczny – kto może być współkredytobiorcą?

Przyjęło się przekonanie, że współkredytobiorcą przy kredycie hipotecznym może być wyłącznie współmałżonek. Tymczasem polskie prawo daje znacznie większe możliwości. W praktyce współkredytobiorcą może zostać dowolna osoba, z którą podpisze się odpowiedni wniosek: członek rodziny, ale też nawet osoba niespokrewniona.

W praktyce współkredytobiorcą przy kredycie hipotecznym może zatem zostać np.:

Trzeba pamiętać, że współkredytobiorca niekoniecznie musi zostać też współwłaścicielem nieruchomości, na którą zaciągany będzie kredyt hipoteczny. To kwestia, którą strony ustalają między sobą, zanim pojawi się odpowiedni wpis w księdze wieczystej.

Sprawdź także: Symulacja kredytu hipotecznego: jakie informacje możesz w niej znaleźć?

Kto może być współkredytobiorcą przy kredycie gotówkowym?

Kwestia tego, kto może być współkredytobiorcą przy kredycie gotówkowym, wygląda tak samo, jak przy hipotecznym: praktycznie każda osoba. Strony nie muszą być ze sobą spokrewnione i nie muszą obie korzystać z pożyczonych pieniędzy, ale obie tak samo zobowiązują się przed bankiem do spłaty kredytu. Dotyczy to zarówno bankowych kredytów gotówkowych, jak i pożyczek udzielanych przez inne instytucje finansowe oraz chwilówek.

Planujesz wziąć kredyt gotówkowy? Skorzystaj z darmowego kalkulatora rat kredytu gotówkowego online, by sprawdzić, w którym banku możesz obecnie liczyć na najbardziej dla siebie opłacalne warunki.

Ilu może być współkredytobiorców?

Przepisy polskiego prawa nie narzucają górnej granicy liczby osób, których nazwiska mogą widnieć na umowie kredytowej. O tym, ilu najwięcej może być współkredytobiorców do kredytu hipotecznego lub gotówkowego, decydują banki – ale zazwyczaj dopuszczają maksymalnie 4. Trzeba jednak pamiętać, że to kwestia, o którą trzeba dopytać w danej instytucji finansowej.

Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny z więcej niż jednym współkredytobiorcą, to zacznij od skorzystania z internetowej porównywaki kredytów hipotecznych, by wybrać kilka najbardziej atrakcyjnych opcji. A następnie dopytaj w tych bankach, ile osób może uczestniczyć w kredycie.

Czy wspólny kredyt hipoteczny/gotówkowy to dobry pomysł?

Trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat i nierzadko z ratami o sporej wysokości. Dlatego zastanawiając się, kto może zostać Twoim współkredytobiorcą, postaw na bliskich, którym naprawdę ufasz – i którzy ufają Tobie. Obie strony będą w równym stopniu zobowiązane do spłaty. Jeśli np. Twoje dziecko prosi Cię o bycie współkredytobiorcą przy kredycie hipotecznym, z którego to ono będzie miało skorzystać do kupna domu czy mieszkania, ale nagle przestanie płacić, to Ty również staniesz się osobą zadłużoną.

W przypadku kredytu gotówkowego jest podobnie. Nawet jeśli chodzi o niską kwotę, to wciąż – zgoda na bycie współkredytobiorcą kogoś, kogo sytuacji finansowa jest niepewna lub osoby, którą zna się krótko, wiąże się z ryzykiem konieczności spłaty całości samodzielnie.

Ogromną zaletą współdzielenia kredytu jest potencjalne zwiększenie szansy na uzyskanie finansowania lub możliwość otrzymania większej kwoty. Jeśli mają równie dobrą zdolność kredytową, lub jedna osoba ma jeszcze lepszą od drugiej, to w oczach banku są bardziej wiarygodni i wypłacalni. A jeżeli np. Ty masz ogólnie dobrą zdolność kredytową i chcesz mieć kredyt razem z małżonkiem, ale jest osobą zadłużoną lub niemającą żadnych dochodów, to te szansy maleją.

Przed zawarciem wspólnego kredytu warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który oceni sytuację wszystkich stron i udzieli swojego profesjonalnego wsparcia w zakresie szukania najlepszej oferty.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.