Kredyt na działkę rekreacyjną. Co warto wiedzieć?
Poradnik kredytobiorcy1 lipca, 2024Ponieważ od wybuchu pandemii COVID-19 ceny działek ROD (i nie tylko) znacząco skoczyły w górę, kredyt na działkę rekreacyjną może być najprostszą drogą do sfinansowania jej zakupu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to odrębny produkt bankowy, a potoczne określenie na inne kredyty, które można przeznaczyć na kupno działki. Jakie konkretnie?
Kredyt na działkę rekreacyjną – czyli jaką?
Na wstępie warto pokrótce objaśnić, czym tak właściwie jest działka rekreacyjna. Pod tym pojęciem skrywają się bowiem grunty różnego typu. Łączy je przeznaczenie: są wykorzystywane celem wypoczynku sezonowego oraz aktywności rekreacyjnych.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje działek rekreacyjnych:
- Samodzielne działki rekreacyjne – czyli własnościowe, zakup takiej działki rekreacyjnej odbywa się z aktem notarialnym i dla gruntu jest zakładana Księga Wieczysta. Mogą mieć powierzchnię nawet do 3000 mkw i są położone poza terenem zabudowanym, np. nad jeziorem, na terenach leśnych czy wiejskich.
- Działki ROD – czyli w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych. W przypadku działek rekreacyjnych tego typu formą własności jest dzierżawa terenu od Polskiego Związku Działkowców (PZD). Wielkość działek ROD zwykle nie przekracza 300-600 mkw. Mieszczą się w obrębie miasta, na terenie wyznaczonym pod ogródki działkowe.
Na samodzielnej działce rekreacyjnej zazwyczaj można stawiać nieruchomości, jednak wszystkie informacje o możliwości zabudowy znajdują się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie ten dokument określa, ile obiektów, jakiego konkretnie typu oraz o jakiej powierzchni będzie można wznieść na konkretnej działce. Zazwyczaj jednak działka rekreacyjna może służyć pod:
- dom letniskowy – bez całorocznego użytku mieszkalnego,
- budynek gospodarczy – np. garaż na narzędzia ogrodnicze,
- altanę.
Sprawdź też: Ile trzeba mieć lat, aby dostać kredyt hipoteczny?
Rodzaje kredytów na działkę rekreacyjną
O tym, jakiego rodzaju kredyt na działkę rekreacyjną można uzyskać, decyduje jej typ. Wyodrębnia się zatem dwa produkty bankowe dla dwóch rodzajów działek:
Kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną – własnościową
Kredyt hipoteczny przysługuje wyłącznie pod zakup działek samodzielnych. Nie uzyskają go osoby, które planują kupno ogródka działkowego ROD. Wynika to właśnie ze wspomnianej wcześniej formy własności.
Kredyt hipoteczny można otrzymać wyłącznie dla nieruchomości własnościowych, z księgą wieczystą, na której bank dokona zabezpieczenia hipotecznego. Ponieważ ogródki ROD otrzymuje się wyłącznie w dzierżawę, to członek PZD nie staje się właścicielem takiej działki, ma tylko prawo do jej użytkowania. Wszelkiego rodzaju ogłoszenia sprzedaży działki ROD są wyłącznie skrótami myślowymi, w rzeczywistości chodzi o sprzedaż praw do dzierżawy.
Interesuje Cię kredyt na zakup działki rekreacyjnej własnościowej? Sprawdź naszą wygodną porównywarkę kredytów hipotecznych, z którą w kilka sekund porównasz atrakcyjność ofert różnych banków.
Kredyt gotówkowy na działkę rekreacyjną – ROD
Choć „Rodosów” nie można kupić na własność, to samo odkupienie praw do dzierżawy od działkowca również wymaga posiadania sporej gotówki. Rozpiętość cenowa jest tutaj naprawdę ogromna, bo wraz z ogródkiem ROD można dzierżawić też domek letniskowy. Ceny wahają się zatem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy zł, zależnie od powierzchni działki, budynku, ich stanu, wyposażenia dodatkowego (np. oczko wodne, szklarnia) i wielu innych czynników.
Co prawda można też znaleźć wolną działkę w ROD bezpośrednio od zarządu danego Ogrodu, ale bywa to zdecydowanie trudniejsze: zwykle trzeba wpisać się na listę oczekujących. Ze względu na fakt, że odkupienie praw do dzierżawy przebiega sprawniej, większość osób decyduje się jednak właśnie na tę drogę, a tym samym: myśli nad kredytem na działkę rekreacyjną.
Warto wiedzieć:Zgodnie z treścią Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (tekst jednolity Dz. U. 2019 poz. 1083), maksymalna kwota kredytu gotówkowego może wynieść 255 550 zł. W większości przypadków powinno to zatem wystarczyć na zakup działki rekreacyjnej w ROD. Z kolei maksymalny okres kredytowania może wynieść 120 miesięcy (10 lat). |
Hipoteka odpada, ponieważ nie będzie to nieruchomość własnościowa. Ale można uzyskać kredyt gotówkowy, jest bowiem produktem finansowym, w którego przypadku nie dokonuje się wpisu do Księgi Wieczystej. Co więcej, jest to kredyt na dowolny cel, nie trzeba zatem w ogóle przedstawiać jego przeznaczenia bankowi.
To też może Cię zainteresować: Kredyt na dokończenie budowy domu – jak to działa i czy warto skorzystać z tej opcji?
Formalności przy zakupie działki rekreacyjnej – co będzie potrzebne do uzyskania kredytu?
Zarówno w przypadku hipotecznego, jak i gotówkowego kredytu na działkę rekreacyjną, podstawą ich uzyskania (poza pełnoletniością) jest wykazywanie odpowiedniej historii oraz zdolności kredytowej. Bank sprawdzi zatem:
- wysokość oraz stabilność dochodów,
- wysokość miesięcznych wydatków na utrzymanie gospodarstwa domowego,
- liczbę osób na utrzymaniu,
- wysokość innych miesięcznych zobowiązań kredytowych oraz pożyczkowych (w tym ratalnych),
- terminowość spłaty dotychczasowych ewentualnych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych (w tym ratalnych).
Kredyt gotówkowy na działkę rekreacyjną – dokumenty
W przypadku gotówkowego kredytu na działkę rekreacyjną formalności ograniczają się zwykle do wypełnienia wniosku kredytowego oraz internetowego potwierdzenia swoich danych. Wnioskujący składa w nim oświadczenie o zarobkach czy wydatkach.
Może się jednak zdarzyć, że bank (szczególnie w przypadku starania się o wysoki kredyt) będzie wymagał okazania dokumentu potwierdzającego zatrudnienie lub zarobki (zaświadczenie z miejsca pracy, wyciąg bankowy z ostatnich 6-12 miesięcy, ostatnie zeznanie podatkowe etc.).
Kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną – dokumenty
Przy kredycie hipotecznym na zakup działki rekreacyjnej jest zwykle więcej formalności. Poza wymienionymi wcześniej bank będzie potrzebować:
- aktu notarialnego działki,
- odpisu z księgi wieczystej działki,
- dokumentów określających status prawny działki – takich jak informację o warunkach zabudowy, wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego czy wyrys z ewidencji gruntów lub pozwolenie na budowę,
- umowy przedwstępnej zakupu działki rekreacyjnej,
- wkładu własnego.
Sprawdź też: Decyzja kredytowa – ile trwa jej wydanie?