Kredyt hipoteczny dla zadłużonych – czy to możliwe?
Poradnik kredytobiorcy7 marca, 2024Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które jest obarczone sporym ryzykiem dla banku. Nic więc dziwnego, że przed udzieleniem kredytu, banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową potencjalnych klientów. Jednym z czynników, który ma istotny wpływ na decyzję kredytową, jest historia kredytowa. Czy osoby zadłużone również mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Historia kredytowa a kredyt hipoteczny
Przed udzieleniem kredytu hipotecznego, banki dokładnie analizują historię kredytową potencjalnych klientów, korzystając z Biura Informacji Kredytowej (BIK). To właśnie tam można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wcześniejszych kredytów przyznanych danej osobie oraz danych dotyczących terminowej spłaty zobowiązań.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Opóźnienia w regulowaniu rat kredytowych, mogą negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową. Taki klient może zostać uznany przez bank za niewiarygodny, a co za tym idzie, bank może słusznie obawiać się z jego strony trudności w spłacie zobowiązań związanych z kredytem hipotecznym.
Po jakim czasie od spłaty komornika można wziąć kredyt?
Chcesz wziąć kredyt hipoteczny zaraz po zakończonej egzekucji komorniczej? Możesz mieć z tym problem. Do uzyskania kredytu na mieszkanie potrzebna jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa i pozytywna historia w BIK. W BIK-u, jeszcze przez 5 lat od daty uregulowania zadłużenia, będzie widniała informacja o zobowiązaniu, którego nie udało Ci się spłacić na czas. Dopiero po tym czasie wpis zostanie wykreślony. Wtedy też możesz zacząć starać się o kredyt hipoteczny.
Sytuacja jest nieco inna w przypadku kredytu gotówkowego. To rodzaj finansowania, które jest przyznawane na mniej restrykcyjnych zasadach. Możliwe, że otrzymasz kredyt gotówkowy na niewielką kwotę, nawet przed upływem 5 lat od spłaty komornika. Wszystko zależy od decyzji banku.
Jak długo są przechowywane informacje o zadłużeniu w BIK?
Jeśli nie spłacasz zadłużenia na czas, twoje dane zostaną umieszczone w BIK. Dzieje się tak, gdy:
- opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni,
- minęło kolejne 30 dni od momentu, gdy bank poinformował Cię o zamiarze przetwarzania informacji na temat Twojego zadłużenia.
Informacje o niespłaconych zobowiązaniach, które zostaną umieszczone w BIK, zwykle widnieją tam przez 5 lat od momentu spłaty zadłużenia. Oznacza to, że jeśli spłacisz dług, to po upływie tego okresu informacje o tym zadłużeniu powinny zostać usunięte z BIK-u.
Czasem zdarza się, że nawet, gdy dług zostanie spłacony, wpis o niespłaconym zobowiązaniu nadal figuruje w BIK-u po upływie 5 lat. Tego typu sprawę można zgłosić do Biura Informacji Gospodarczej, które może taki wpis usunąć.
Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny mimo zadłużenia?
Mimo trudnej historii kredytowej, możesz podjąć pewne kroki, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Co możesz zrobić?
- Sprawdź swoją historię w BIK
Jeszcze zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, sprawdź swoją historię kredytową w BIK. Być może są tam nieaktualne dane, które warto skorygować, zanim dotrą do banku.
- Zadbaj o pozytywną historię w BIK
Bank docenia pozytywną historię kredytową. Jeżeli w przeszłości zaciągnąłeś kredyt lub pożyczkę i spłacałeś ją terminowo, nie odwołuj zgody na przetwarzanie danych w BIK. Bank, widząc regularne spłaty, chętniej udzieli Ci kredytu.
- Pamiętaj o regularności przy płaceniu rachunków
Opłacanie w wymaganym terminie czynszu i innych comiesięcznych rachunków, to prosty sposób na budowanie pozytywnego obrazu twojej zdolności do terminowej spłaty kredytu.
- Zmniejsz swoje zobowiązania
Rozważ konsolidację obecnych zobowiązań. W ten sposób, obniżysz wysokość miesięcznej raty i poprawisz swoją zdolność kredytową.
- Złóż wniosek wspólnie z małżonkiem
Jeśli Twój małżonek ma lepszą historię kredytową od Ciebie, rozważ złożenie wniosku razem z nim. Takie działanie może poprawić szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.
- Przygotuj się na dodatkowe zabezpieczenie
Bank może wymagać od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia, np. poręczenia lub ubezpieczenia kredytu. W ten sposób, będzie chciał zminimalizować ryzyko, jakie musi ponieść.
Jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny dla zadłużonych, możesz skonsultować się z ekspertem finansowym. To specjalista, który na podstawie dokładnej analizy Twojej sytuacji, podpowie Ci najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny dla zadłużonych jest możliwy, ale warunki takiego kredytu są zazwyczaj mniej korzystne niż dla osób z dobrą historią kredytową. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego, mimo trudnej historii kredytowej, możesz podjąć powyższe kroki.