Kredyt hipoteczny a zmiana pracy. O czym warto pamiętać?
Poradnik kredytobiorcy10 kwietnia, 2024Zmiana pracy to istotny krok w życiu zawodowym. Nie zawsze jest to łatwa decyzja, szczególnie dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny. Zmiana pracy podczas spłaty kredytu hipotecznego może budzić obawy, ale odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona nie musi stanowić zagrożenia dla spłaty zobowiązania. Wręcz przeciwnie: nowa, lepiej płatna praca, przyspieszy spłatę kredytu.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Zmiana pracy – jak wpływa na zdolność kredytową?
Zmiana pracy może znacząco wpłynąć na zdolność kredytową – zarówno w aspekcie pozytywnym, jak i negatywnym. Sprawdź, jak zmiana pracy może wpłynąć na twoją zdolność kredytową.
- Stabilność zatrudnienia
Bank, przed podjęciem decyzji kredytowej, dokładnie analizuje zarówno wysokość zarobków, jak i stabilność zatrudnienia. Umowa na czas nieokreślony to dla banku zwykle najkorzystniejsze rozwiązanie. Nowa praca, szczególnie z okresem próbnym, będzie postrzegana przez bank jako czynnik ryzyka.
- Wysokość dochodów
Wzrost dochodów może zwiększyć Twoją zdolność kredytową, a co za tym idzie – warunki kredytowe, które otrzymasz, będą lepsze. Z drugiej strony, jeśli nowa praca wiąże się z obniżką wynagrodzenia, bank może uznać, że nie będziesz w stanie regularnie spłacać rat i nie udzieli Ci kredytu.
Planujesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, a dopiero co zmieniłeś lub zmieniłaś pracę? Odczekaj kilka miesięcy (co najmniej pół roku). Wszystko dlatego, że minimalny czas zatrudnienia, jaki banki biorą pod uwagę to zwykle 6 miesięcy. Jeśli do zmiany zatrudnienia doszło tuż przed złożeniem wniosku lub już na etapie weryfikacji wniosku, bank może odmówić udzielenia kredytu.
Przeczytaj też: Decyzja kredytowa – ile trwa jej wydanie?
Pamiętaj, że w każdej chwili możesz w prosty sposób zweryfikować swoją zdolność kredytową, używając do tego celu kalkulatora zdolności kredytowej. Wystarczy, że podasz kilka danych: łączne dochody netto, zobowiązania miesięczne, wiek, liczbę osób w gospodarstwie domowym i okres kredytowania. Na tej podstawie kalkulator wyliczy Twoją zdolność kredytową i porówna dla Ciebie oferty kredytowe różnych banków.
Zmiana pracy – kiedy trzeba powiadomić bank?
Czy zawsze trzeba informować bank o zmianie pracy? Wszystko zależy od etapu kredytowania i zapisów w umowie.
- Złożenie wniosku
Jeśli do zmiany pracy doszło w momencie, gdy wniosek o kredyt został już złożony, należy niezwłocznie powiadomić o tym bank. Jeśli nie przekażesz takiej informacji, bank może Cię posądzić o chęć wyłudzenia kredytu i zatajenia informacji.
- Okres spłaty zobowiązania
Czy trzeba informować bank o zmianie pracy, gdy kredyt został już uruchomiony? Wszystko zależy od zapisów, które znalazły się w umowie. Niektóre banki wymagają zgłoszenia takiej informacji, a inne nie. Jeśli zmienisz pracę, sprawdź w umowie, czy musisz poinformować o tym bank.
- Utrata pracy
Banki zwykle wymagają informowania, gdy Twoja sytuacja finansowa ulegnie zmianie. Z tego powodu, jeśli stracisz pracę, prawdopodobnie będziesz musiał powiadomić o tym bank. Tak jak w przypadku zmiany pracy, sprawdź zapisy umowy, z których dowiesz się, czy informowanie banku jest konieczne.
Kredyt hipoteczny a zmiana pracy w okresie kredytowania
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zmiana pracy może mieć znaczący wpływ na spłatę zobowiązania. Bank nie może zakazać Ci zmiany pracy. Będzie jednak oczekiwał, że utrzymasz swoje dochody na określonym poziomie, który pozwoli Ci regularnie spłacać raty. Tym samym, nie masz się czego obawiać, jeśli Twoje zarobki w nowej pracy będą na takim samym lub wyższym poziomie niż w poprzednim miejscu.
Bank może zareagować, jeśli nowa praca oznacza dla Ciebie niższe zarobki. Niepokojąca dla banku będzie również informacja o utracie przez Ciebie pracy. Wszystko dlatego, że taka sytuacja najczęściej wiąże się z zaległościami w spłacie zobowiązań. Jeśli stracisz pracę, możesz renegocjować warunki umowy z bankiem. Gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej, bank może Ci zaproponować np. wydłużenie okresu kredytowania i obniżkę miesięcznej raty. Warto również na wszelki wypadek dodatkowo się zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie od utraty pracy. Wtedy to ubezpieczyciel, przez określony czas będzie opłacać za Ciebie raty kredytu.
Zobacz też: Kredyt hipoteczny dla zadłużonych – czy to możliwe?
Podsumowując: zmiana pracy może być szansą na poprawę warunków finansowych, a co za tym idzie – przyspieszyć spłatę kredytu hipotecznego. Pamiętaj jednak o wpływie zmiany pracy na zdolność kredytową i możliwych konsekwencjach dla spłaty zobowiązania, szczególnie w przypadku zmiany na mniej korzystne warunki zatrudnienia.