Karta kredytowa a debetowa. Jak wpływają na zdolność kredytową?

Poradnik kredytobiorcy10 czerwca, 2024
karta debetowa a kredytowa

Osoby, które planują wziąć kredyt, powinny zawczasu zadbać o swoją zdolność kredytową. W przeciwnym razie bank może odmówić im udzielenia potrzebnej kwoty. Jedną z kwestii, na którą zwracają uwagę kredytodawcy, są posiadanie zobowiązania oraz ich limity. W związku z tym, przed złożeniem wniosku o kredyt, warto przyjrzeć się posiadanym kartom płatniczym. Jaka jest różnica między kartą kredytową a debetową i czy obie z nich wpływają na zdolność kredytową?

Różnica między kartą kredytową a debetową

Niektórzy mają w swoim portfelu nawet kilka kart płatniczych. Niestety z reguły nie ma to dobrego wpływu na zdolność kredytową. Sporo zależy jednak od tego, czy są to karty kredytowe czy debetowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje między nimi duża różnica. Podstawowym produktem bankowym są karty debetowe. Dokonując za ich pomocą płatności, konsument korzysta z pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. To jedna z największych różnic pomiędzy kartą debetową a kredytową. W przypadku tej drugiej, płatności dokonywane są w ramach limitu udostępnionego przez bank. Z tego względu korzystając z karty kredytowej należy spodziewać się naliczania prowizji oraz odsetek.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Karty debetowe są wydawane przez banki do rachunku osobistego. By ją otrzymać nie trzeba mieć zdolności kredytowej. W tym przypadku w ogóle nie jest ona weryfikowana. To kolejna kwestia, pod względem której istnieją istotne różnice pomiędzy karta kredytową a debetową. Do otrzymania karty kredytowej niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz posiadanie zdolności kredytowej. Bank przeprowadzi więc analizę wysokości i źródła dochodów, a także sprawdzi historię kredytową czy liczbę i rodzaj posiadanych już zobowiązań. Od zdolności kredytowej wnioskodawcy będzie zależeć to, czy bank zdecyduje się wydać kartę kredytową, a także jaki będzie dostępny na niej limit.

To może Ci się przydać: Zdolność kredytowa przy niskich dochodach – jak ją obliczyć?

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Płacąc kartą debetową, korzysta się ze swoich środków zgromadzonych na koncie, dlatego też jej posiadanie nie ma wpływu na zdolność kredytową. Starając się o udzielenie kredytu, nie ma sensu więc z niej rezygnować. Jak natomiast wygląda kwestia karty kredytowej a zdolności kredytowej? Niestety, ta może ją obniżać. Każdy limit na koncie zmniejsza wiarygodność kredytobiorcy. Dotyczy to również sytuacji, w której wnioskodawca posiada kartę kredytową i w ogóle z niej nie korzysta. Już samo posiadanie limitu może obniżać zdolność w pełnej wysokości. Bank nie ma bowiem gwarancji, że klient, który dotychczas nie korzystał z karty kredytowej, w najbliższym czasie nie zacznie nią płacić. Kiedy ta jest aktywna, z pewnością będzie to uwzględniał oceniając jego wiarygodność.

Jak widać, zależność między zdolnością kredytową a kartą kredytową jest dość istotna. Osoby, które decydują się na jej wyrobienie, powinny więc wcześniej się zastanowić, czy aby na pewno jest im ona potrzebna.

Może zdarzyć się, że korzystanie z karty kredytowej pozytywnie wpłynie na scoring, czyli ocenę punktową kredytobiorcy. Żeby tak było, należy umiarkowanie korzystać z przyznanych limitów, a przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu, całkowicie je spłacić.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej?

Zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę w kontekście przyznawania kredytów. Przed złożeniem wniosku o uzyskanie finansowania, warto więc o nią zadbać. Najlepiej byłoby zwiększyć swoje miesięczne dochody. Nie zawsze istnieje jednak taka możliwość. Wtedy też można spróbować złożyć wniosek o kredyt z inną osobą. Żeby miało to pozytywny wpływ na ocenę zdolności kredytowej, ważne jest, by jej zarobki były względnie wysokie. Jeśli taka osoba zarabia niewiele, albo jej dochody będą nieakceptowalne przez bank, lepiej złożyć wniosek samodzielnie.

Pomocna na pewno będzie spłata posiadanych już zobowiązań. To pozwoli zmniejszyć miesięczne obciążenie finansowe. Ponieważ istnieje duża zależność pomiędzy kartą kredytową a zdolnością, chcąc zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, warto pochylić się nad posiadanymi limitami i w miarę możliwości dokonać ich spłaty. Najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Każdy pracuje na swoją wiarygodność finansową przez całe życie. Planując wziąć kredyt, zwłaszcza hipoteczny, koniecznie trzeba mieć to na uwadze i zadbać o nią odpowiednio wcześniej. By zamknięcie karty kredytowej realnie pozwoliło zwiększyć zdolność kredytową, a także wspomniany scoring, należy zrezygnować z niej przynajmniej na kilka tygodni przez złożeniem wniosku.

Mając w planie zaciągnięcie kredytu, można wyliczyć swoją szacowaną zdolność kredytową za pomocą specjalnego kalkulatora. W tym celu trzeba podsumować swoje miesięczne dochody oraz zobowiązania, uwzględniając nie tylko wysokość rat, ale także opłaty oraz rachunki. O pomoc w wyliczeniu zdolności warto poprosić też eksperta.

Sprawdź: Czym jest i ile trwa wydanie decyzji kredytowej

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.