Kalkulator kredytu hipotecznego – co to jest i jak z niego korzystać?
Poradnik kredytobiorcy9 lipca, 2024Kredyt hipoteczny to jedno z najpoważniejszych zobowiązań finansowych, jakie możesz zaciągnąć. Rata takiego kredytu zazwyczaj znacząco przewyższa miesięczne należności związane z kredytem gotówkowym. Z tego względu osoby, które dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, powinny przeanalizować, czy będą w stanie udźwignąć takie zobowiązanie. Pomóc może w tym kalkulator kredytu hipotecznego.
Co warto sprawdzić przed wzięciem kredytu hipotecznego?
Dla większości osób oczywiste jest, że przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić jej stan techniczny, stan prawny, a także zweryfikować, czy mieszkanie lub dom nie są w żaden sposób zadłużone. Sprawdzić należy jednak nie tylko nieruchomość, ale też warunki kredytu, który ma pozwolić sfinansować jej zakup.
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Co warto zatem zweryfikować, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny? Po pierwsze, należy dokładnie zapoznać się z kosztami kredytu, w tym – z wysokością (i formą) oprocentowania w ramach danej oferty, RRSO, marżą, a także prowizją, jaką pobiera bank przy udzielaniu zobowiązania.
Warto też przeanalizować, jaki okres kredytowania będzie najkorzystniejszy; co do zasady im krótszy okres, tym niższe całkowite koszty kredytu. Należy mieć jednak świadomość, że trzeba najpierw posiadać odpowiednią zdolność kredytową, pozwalającą na wybór krótszego okresu kredytowania.
Dodatkowo trzeba też pamiętać, że im wcześniejszy termin spłaty zobowiązania, tym wyższa miesięczna rata kredytu hipotecznego, a co za tym idzie – bardziej obciążony budżet domowy.
Obliczanie raty kredytu hipotecznego – pomocny będzie kalkulator rat kredytu
O tym, jak ogromny wpływ na domowy budżet może mieć rata kredytu hipotecznego przekonali się m.in. kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt ze zmiennym oprocentowaniem w czasach niskich stóp procentowych (czyli np. w pierwszej połowie 2021 r.). Szybko okazało się, że ich miesięczne obciążenie znacznie wzrosło.
Z tego względu warto, jeszcze przed wizytą w placówce wybranego banku, sprawdzić, ile może wynieść rata kredytu hipotecznego dla zobowiązania o konkretnych parametrach. Pomóc może w tym kalkulator raty kredytowej.
Z narzędzia stosunkowo łatwo skorzystać. Po wejściu na stronę należy jedynie podać najważniejsze dane, czyli kwotę kredytu, okres kredytowania, a także wysokość wpłaty własnej i wartość nieruchomości. Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno wkład własny jak i wartość mieszkania czy domu to istotne informacje przy ustalaniu wysokości raty kredytu – oferty bankowe dla osób dysponujących niższym wkładem własnym (np. na poziomie 10 czy 15 proc.) są mniej atrakcyjne niż dla przyszłych kredytobiorców, którzy zgromadzili większe oszczędności.
Po uzupełnieniu danych pojawiają się oferty banków. Należy przy tym pamiętać, że nie są to w żaden sposób oferty wiążące – pozwalają natomiast zorientować się w aktualnych propozycjach różnych banków.
Kalkulator raty kredytu hipotecznego: jakie informacje można dzięki niemu uzyskać?
Warto też zaznaczyć, że kalkulator rat kredytu pozwala nie tylko dowiedzieć się, ile może wynosić miesięczna rata zobowiązania o określonej wysokości, ale też:
- jakie jest oprocentowanie kredytu w ofercie danego banku,
- ile wynosi RRSO,
- jaki jest koszt całkowity zobowiązania,
- jak wysoką prowizję pobiera bank.
To z kolei pozwala łatwo porównać oferty różnych banków i wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza. Należy przy tym zaznaczyć, że nie zawsze dla potencjalnego kredytobiorcy najlepsza będzie oferta z najniższym kosztem kredytu; czasem ważniejsza jest wysokość raty i to, jak mocno spłata zobowiązania obciąży budżet domowy.
O czym jeszcze pamiętać przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?
Bez wątpienia istotne jest również sprawdzenie zdolności kredytowej – jeszcze przed złożeniem właściwego wniosku kredytowego. Dzięki temu przyszły kredytobiorca będzie wiedzieć, czy w ogóle ma szansę otrzymać kredyt w pożądanej przez siebie wysokości. Jeśli okaże się, że jego obecna zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, być może będzie mógł podjąć działania, by to zmienić – mowa zwłaszcza o spłacie aktualnych zobowiązań, które negatywnie wpływają na ocenę zdolności kredytowej.
Gdy okaże się, że potencjalny kredytobiorca nie może podnieść swojej zdolności kredytowej bez zmiany wysokości czy źródła dochodów, konieczne będzie zweryfikowanie swoich potrzeb i zastanowienie się, jaki kredyt będzie w danej sytuacji możliwy. A co za tym idzie, jaka może być maksymalna cena nieruchomości, której zakup ma zostać sfinansowany dzięki zobowiązaniu.