Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Poradnik kredytobiorcy14 czerwca, 2023
jak sprzedać mieszkanie z kredytem

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Jak najbardziej. Zobowiązanie wobec banku nie jest żadną przeszkodą w zarządzaniu posiadaną nieruchomością. Sprawdź, jak sprzedać mieszkanie z kredytem i przekonaj się, jakie formalności czekają na osobę, która zdecyduje się na wystawienie na rynku wtórnym własnego „M”.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy jest opłacalna?

Wystawianie na rynek wtórny kawalerek czy apartamentów z długoterminowymi zobowiązaniami bankowymi nie jest niczym nowym. Kredytobiorca, który zdecyduje się na sprzedaż takiej nieruchomości, cały czas jest jej prawnym właścicielem. To oznacza, że może on w dowolny sposób dysponować lokalem[1]. Na sprzedaż własnego „M” decydują się np. rodziny, które potrzebują większego metrażu ze względu na narodziny dziecka czy pary rozwodzące się, ale też single, którzy planują przeprowadzkę do nowego miasta. Jednak czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest opłacalna?

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Co zrobić – sprzedać mieszkanie czy spłacić kredyt hipoteczny?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: to zależy. Z pewnością wystawienie na rynek wtórny ogłoszenia może wspomóc Cię w spłacie należności wobec banku. Jednak co z zyskiem z takiej transakcji? Środki, które uzyskasz jako sprzedający, dzielone są na dwie części:

To, ile zarobi się na sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym, zależy przede wszystkim od wysokości należności, które pozostały Ci do spłacenia wobec banku. Z transakcji powinno się zrezygnować wtedy, gdy koszt spłaty zobowiązania przewyższy szacunkową wartość nieruchomości, a także, gdy współwłaściciel lokum lub współkredytobiorca nie wyrazi zgody na wystawienie ogłoszenia o sprzedaży czterech kątów.

Przeczytaj też: Zakup mieszkania od dewelopera

Jakie formalności trzeba załatwić, gdy myśli się o sprzedaży mieszkania z kredytem?

Jeżeli zechcesz sprzedać mieszkanie, które jest obciążone hipoteką, musisz niezwłocznie poinformować o tym bank, w którym spłacasz zobowiązanie. Możesz to zrobić na dwa sposoby – osobiście, udając się do placówki instytucji finansowej lub na piśmie, za pośrednictwem listu lub wiadomości e-mail.

Wskazane jest też to, abyś jeszcze przed wystawieniem nieruchomości na rynku wtórnym sprawdził wysokość zadłużenia oraz kwotę ewentualnych odsetek. Dzięki temu o wiele lepiej zorientujesz się, ile środków będziesz potrzebować na spłatę zobowiązania oraz jaką kwotę możesz zarobić po udanej sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym.

Istotne jest także to, abyś zawczasu uzyskał od banku promesę wykreślenia hipoteki. Co to takiego? Najprościej mówiąc to zobowiązanie instytucji, że tuż po uregulowaniu wszystkich należności, wyda ona zgodę na zwolnienie hipoteki, a tym samym wykreślenie jej z księgi wieczystej nieruchomości. Dokument ważny jest przez 30 dni od daty jego wystawienia.

To może Cię zaciekawić: Jak sfinansować zakup mieszkania z rynku wtórnego?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Oto krótka instrukcja, co musisz zrobić, aby transakcja przebiegła bez problemów:

  1. Dopełnij wszystkie formalności bankowe. Sprawdź wartość nieruchomości oraz warunki umowy kredytowej i udaj się do banku. Dowiedz się, ile pozostało Ci do uregulowania należności i poproś o wystawienie promesy oraz zaświadczenia o aktualnym zadłużeniu.
  2. Znajdź kupca. Udostępnij ogłoszenia na sprzedaż np. na portalach ogłoszeniowych lub skorzystaj z pomocy agenta nieruchomości.
  3. Skontaktuj się z nabywcą i podpisz umowę przeniesienia własności. Najlepiej, aby miała ona formę aktu notarialnego. Oczywiście weź pod uwagę także możliwość podpisania umowy przedwstępnej, jeżeli kupiec chce sfinansować zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego.
  4. Spłać kredyt hipoteczny. Uzyskane środki należy podzielić na dwie części – jedna z nich musi powędrować do banku, w którym zaciągnięto zobowiązanie, a druga „do portfela” sprzedającego.

Podczas sprzedaży nieruchomości należy przygotować także takie dokumenty jak np. akt własności mieszkania, numer księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia w spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Pamiętaj: Po sprzedaniu nieruchomości z kredytem hipotecznym nie zapomnij o wizycie w banku i odebraniu tzw. listu mazalnego. Znajdziesz w nim zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej mieszkania. Po załatwieniu pozostałych formalności przekaż go nowemu właścicielowi lokalu.

Jako sprzedający masz jeszcze obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym – do uregulowania pozostał Ci podatek. Chcesz dowiedzieć się o tym nieco więcej? W takim razie sprawdź, jak rozliczyć sprzedaż mieszkania w PIT.

Zbycie nieruchomości z kredytem hipotecznym nie jest tak skomplikowane – wystarczy, że przygotujesz się w odpowiedni sposób do transakcji. Zobowiązanie kredytowe nie przekreśla Twoich marzeń o przeprowadzce czy upłynnieniu sytuacji finansowej rodziny.

 

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.