Jak rodzaj umowy i staż pracy wpływa na udzielenie kredytu hipotecznego?

Poradnik kredytobiorcy7 grudnia, 2022
umowa i staż pracy

Decydując się na podjęcie kredytu hipotecznego musimy spełnić wiele warunków, aby go uzyskać. Najistotniejszymi są zdolność kredytowa oraz posiadanie wymaganego wkładu własnego. To jednak nie wszystko. Dla banku istotnym jest również skąd pochodzą nasze dochody i czy wpływają one regularnie. Z tego też powodu bank oczekuje, że spełnianie tego kryterium udowodnimy okazując naszą umowę zatrudnienia. Jaki staż pracy musisz mieć w firmie, w której jesteś aktualnie zatrudniony? Jakiego rodzaju umowy o zatrudnienie wymaga bank?

Rodzaje dochodu a kredyt hipoteczny

Najprzychylniej traktowany przez banki rodzaj dochodu to ten pochodzący z:

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas nieokreślony

Z pewnością taką najbardziej bezpieczną, z punktu widzenia banku, jest umowa o pracę na czas nieokreślony.  Taka umowa wskazuje, bowiem bankowi, że nasza sytuacja zawodowa jest stabilna i istnieje niewielkie ryzyko, że stracimy dochody z dnia na dzień.  Nawet gdyby zdarzyła nam się dłuższa choroba, będziemy otrzymywali zasiłek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości, co najmniej 80% średniego uposażenia.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Osoby posiadające umowę na czas określony są w nieco gorszej sytuacji, ponieważ dla banku jest to sygnał, iż klient nie posiada pewnego źródła dochodu. Co za tym idzie – zdolność do terminowej spłaty kredytu może nie być wystarczająca. Nie skreśla to jednak szans na kredyt. Bank ustala indywidualne warunki, jakie muszą zostać spełnione przez klienta.  Jeśli nasza umowa o pracę jest zawarta na czas określony, warto wynegocjować wcześniej z pracodawcą jej przedłużenie na stałe, bo zwiększy to nasze szanse na uzyskanie kredytu. W przypadku innych umów, niż umowa o pracę, należy pamiętać, aby dochód był każdorazowo udokumentowany! Bank nie weźmie pod uwagę dochodu, którego pochodzenia nie jesteśmy w stanie udowodnić.

Na co zwraca uwagę bank przy umowie czasowej?

Kredyt hipoteczny a umowy zlecenie

Wielu kredytobiorców zastanawia się, czy przy braku umowy o pracę mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Tak, jaki pisaliśmy powyżej, banki przychylniej patrzą na umowy o pracę, ale wcale to nie znaczy, że dyskwalifikują osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, np. na podstawie umowy zlecenia. Najważniejsze by dochód z takiej umowy pojawiał się regularnie na naszym koncie, był udokumentowany rachunkami i we wszystkich miesiącach roku przynosił nam podobną kwotę. Na tej podstawie bank wyliczy naszą zdolność kredytową. 

W przypadku umowy zlecenie bank ocenia naszą zdolność kredytową bardziej ostrożnie, niż w przypadku umów o pracę. Zwykle minimalnym okresem zatrudnienia na takiej umowie jest 12 miesięcy. Dochody z umowy zlecenie nie muszą przy tym stanowić jedynego źródła dochodu. Umów możemy mieć, bowiem kilka – z różnymi zleceniodawcami, w zależności, jakiego rodzaju pracę wykonujemy. W niektórych, bowiem zawodach to naturalna praktyka zatrudniania, np. tłumacze, redaktorzy, copywriterzy, graficy czy zawody artystyczne, które opierają się na zarabianiu przy konkretnych projektach. Jeśli mamy wielu zleceniodawców jednocześnie, taka sytuacja będzie korzystniej oceniana przez bank. Na wypadek utraty, któregoś ze zleceń kredytobiorca nie traci wówczas wszystkich swoich dochodów.

Nawet, jeśli któryś z banków nie przyzna nam kredytu w przypadku, kiedy otrzymujemy dochody z umowy zlecenia, to nie znaczy, że nie uda nam się w innym.

Podczas ubiegania się o kredyt nieoceniona będzie pomoc doświadczonego eksperta kredytowego, który wskaże nam, jaki bank uzna nasze dochody.

Banki, które przychylnie oceniają kredytobiorców z umową zlecenie to:

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.