Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego?

Poradnik kredytobiorcy24 czerwca, 2022
Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego?

Wielokrotne podwyżki stóp procentowych ogłaszane co kilka miesięcy przez Radę Polityki Pieniężnej NBP sprawiły, że w 2022 roku raty kredytów hipotecznych mocno wzrosły. W niektórych wypadkach nawet o prawie 100%. To cena, jaką muszą ponieść kredytobiorcy za tłumienie galopującej po kryzysie pandemicznym inflacji. Wobec tej sytuacji wielu zadłużonych zadaje sobie pytanie czy można obniżyć ratę kredytu? Jakie są sposobu na obniżenie raty kredytu hipotecznego?

Renegocjacje obowiązującej nas umowy z bankiem

To pierwsze od czego powinniśmy zacząć chcąc płacić niższe raty. Kredyty podejmowane wiele lat temu miały wyższą marżę niż ta proponowana obecnie przez banki. Jeśli tylko nie mieliśmy zaległości w spłatach rat warto złożyć do banku wniosek o zmniejszenie raty kredytu uzasadniając go trudną sytuacją finansową, wzrostem stóp procentowych czy nienagannym przebiegiem dotychczasowych spłat. Istnieje spora szansa, że bank przychyli się do Twojej prośby nie chcąc stracić klienta i by zminimalizować ryzyko, że nie będziesz spłacać kredytu w terminie.

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?

Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.

Refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu to metoda, która zakłada znalezienie tańszego kredytu hipotecznego w innym banku. Wówczas nowy bank spłaca Twoje zobowiązanie ze starej umowy i przepisuje hipotekę jako swoje zabezpieczenie. Ta opcja wymaga jednak dużej wiedzy, jak przeanalizować nowe warunki, tak aby były dla nas rzeczywiście korzystne. W takiej analizie może Ci pomóc ekspert finansowy, który porówna stare i proponowane warunki kredytowania, tak abyś zyskał na tym finansowo i osiągnął cel, jakim jest zmniejszenie raty kredytu.

Wydłużenie okresu kredytowania

To także element opierający się na negocjacjach z Twoim dotychczasowym kredytodawcą. Jeśli spłaciłeś już jakąś część zobowiązania, bank może się zgodzić aby pozostałą do spłaty kwotę rozłożyć w dłuższym okresie kredytowania, co pozwoli na obniżenie raty kredytu.

Konsolidacja kredytów

Zabieg, który pozwala kredytobiorcy połączyć kilka kredytów w jeden z niższą ratą. Jeśli poza kredytem hipotecznym masz więcej zobowiązań np. kredyt gotówkowy, kartę kredytową czy kredyt samochodowy a suma ich rat przekracza Twoje miesięczne możliwości spłaty możesz ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, który także pozwoli na obniżenie raty kredytu hipotecznego. Przy tej formie finansowania (podobnie jak przy refinansowaniu kredytu) będziesz jednak musiał ponownie przechodzić weryfikację zdolność kredytowej, ocenę płynności finansowej w BIK, czy udowodnić swoje dochody. Należy pamiętać, że konsolidacja kredytów to rozwiązanie dla osób, które nie miały dotychczas problemów z terminowością spłat posiadanych zobowiązań. W przeciwnym wypadku może spowodować to odmowną decyzję banku.

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

To pomoc, którą rząd chce odciążyć kredytobiorców w okresie najwyższych stóp procentowych. Wsparcie zakłada, że raz na kwartał rata kredytu będzie mogła zostać przesunięta bez obciążania klienta odsetkami. Pozwoli to – bez konsekwencji w postaci dodatkowych odsetek – aby cztery razy w roku nie trzeba płacić raty kredytu. Tym sposobem cały okres kredytowania zostanie wydłużony o 8 miesięcy od tego, podanego w naszej umowie. Inny rodzaj wsparcia oferuje Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Polega ono na wypłacaniu, co miesiąc na rachunek banku-kredytodawcy kwoty maksymalnie 2 tys. zł przez maksymalnie 3 lata. Oczywiście nie wszystkim – tylko osobom, które spełniają określone kryteria przydzielania pomocy.

Jak widać na przytoczonych przykładach są sposoby na obniżenie raty kredytów hipotecznych. Jeśli nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna i opłacalna skorzystaj z bezpłatnego wsparcia naszych ekspertów finansowych, którzy zaproponują Ci optymalne rozwiązanie. Nie warto czekać z tym, do czasu kiedy rzeczywiście stracimy możliwość regularnej spłaty kredytów, by nie zamykać sobie dróg do wyjścia z trudnej sytuacji.

Inni czytali również

Jaką masz naprawdę zdolność kredytową?

Mandaty, alimenty, zajęcia, inne kredyty - to wszystko ma znaczenie!
Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem finansowym.