Co to jest promesa bankowa i do czego służy?
Poradnik kredytobiorcy16 sierpnia, 2024Promesa bankowa jest to obietnica banku, że udzieli on zobowiązania konsumentowi w momencie, kiedy zostaną spełnione określone kryteria konieczne do finalizacji kredytu. Jest to pisemne zaświadczenie potwierdzające zdolność kredytową firmy lub osoby fizycznej. Promesa daje przewagę dla kredytobiorcy w procesie negocjacji. Szczegóły jej przyznania, korzyści, a także kiedy i jak można się o nią starać, przedstawiono w poniższym artykule.
Co to jest promesa bankowa i kiedy się przydaje?
Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego?
Porozmawiaj z naszym Ekspertem o swoich możliwościach. Dowiedz się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt.
Promesa bankowa jest zabezpieczeniem dla kredytobiorcy i najczęściej udzielana jest na 30 dni. Występuje w dwóch wersjach:
- skróconej, która jedynie potwierdza zdolność kredytową oraz udziela informacji o możliwej wysokości udzielanego kredytu,
- pełnej obejmującej więcej kryteriów, w tym odnosi się do konkretnej inwestycji oraz parametrów kredytu.
Co daje promesa?
Promesa bankowa to narzędzie finansowe oferujące szereg korzyści dla potencjalnych kredytobiorców, w tym:
- zapewnienie udzielenia kredytu w przyszłości;
- w momencie zmiany zdania, można z niej zrezygnować;
- ułatwia zakup domu lub mieszkania;
- zwiększa wiarygodność konsumenta;
- mając promesę, można szybko reagować na oferty na rynku;
- umożliwia spokojne zaplanowanie inwestycji bez obaw o finansowanie.
Kiedy można starać się o promesę bankową?
Promesa bankowa jest udzielana na podstawie wniosku o kredyt hipoteczny lub innych dokumentów, które potwierdzają stan majątkowy wnioskodawcy. Ma to na celu potwierdzenie zdolności kredytowej osoby wnioskującej.
Co więcej, bank samodzielnie sprawdza również dotychczasową historię klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Mogą być potrzebne także inne dokumenty, np. związane z planowanym zakupem nieruchomości.
Przed podjęciem decyzji o promesie bankowej warto sprawdzić swoją zdolność kredytową korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki niemu możliwe jest przedstawienie przybliżonej kwoty, jaką może uzyskać wnioskodawca na podstawie wprowadzonych parametrów. Jednak decyzja banku może być inna.
Korzystając z korzyści, jakie daje kalkulator rat kredytu gotówkowego, można zapoznać się z potencjalną wysokością rat oraz terminem ich spłacania. Kalkulator na podstawie parametrów, takich jak wartość nieruchomości czy wpłata własna, oblicza korzystne dla klienta możliwości z uwzględnieniem poszczególnych banków.
Można również skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, który przedstawia oferty różnych banków dotyczących pożądanego kredytu hipotecznego. Ranking kredytów hipotecznych zawiera jedynie sprawdzone oferty, które są opracowywane na podstawie obliczeń z pełnego miesiąca w wybranych bankach.
Po indywidualnym rozpoznaniu swoich możliwości, warto skorzystać z pomocy eksperta, który rzeczowo doradzi, jakie są możliwości wzięcia kredytu oraz wesprze w procesie zawierania umowy o kredyt.
Aby otrzymać promesę bankową, należy złożyć wniosek do odpowiedniego banku o chęć zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Bank przeanalizuje złożone dokumenty i podejmie decyzję, którą wnioskodawca otrzyma na piśmie. Rozpatrywanie wniosku trwa od kilku dni do nawet dwóch tygodni.
Wniosek o promesę może zostać rozpatrzony pozytywnie lub negatywnie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku klient otrzymuje promesę od banku. Natomiast, jeśli wniosek zostanie odrzucony, wówczas konsument nie dostaje zapewnienia otrzymania kredytu w banku.
Kiedy bank może odmówić udzielenia promesy?
Odmowa promesy bankowej zwykle związana jest z brakiem możliwości finansowych konsumenta. Jeśli klient, w opinii banku, ma niepewną i niestabilną sytuację ekonomiczną, wówczas nie otrzyma on zabezpieczenia w postaci promesy.
Jednak nie oznacza to, że w przyszłości nie będzie mógł otrzymać kredytu. Po ustabilizowaniu sytuacji finansowej można ponownie złożyć wniosek o promesę.
Warto także przeanalizować swoje możliwości ekonomiczne oraz potencjalną nieruchomość. Być może to ona jest dla banku mało wiarygodna? Wtedy należy skonsultować się z doradcą.
Czy promesa bankowa może okazać się nieważna?
Niestety tak, promesa bankowa w niektórych sytuacjach może okazać się niewiążąca. Są to nieliczne przypadki, jednak do unieważnienia najczęściej dochodzi z dwóch powodów:
- nastąpiło pogorszenie dochodów wnioskodawcy, np. utracił stałe zatrudnienie;
- dochodzi do opóźnień w spłacie bieżących zobowiązań.
Zatem, choć promesa to obietnica ze strony banku, to nie daje 100% pewności, że wnioskodawca otrzyma kredyt. Dopiero pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank o kredyt jest tego gwarancją.
Czy promesa jest płatna?
W większości banków wydanie promesy wiąże są z dodatkową opłatą w postaci kilkuset złotych (najczęściej około 150-300 zł w przypadku kredytu hipotecznego). Są również przypadki, kiedy promesa jest wydawana bez dodatkowych kosztów.
Cena udzielanej promesy zależna jest wewnętrznej polityki danego banku. Przed rozpoczęciem wnioskowania o promesę najlepiej zapoznać się z ofertą wybranego banku.
Promesa bankowa jest korzystnym rozwiązaniem dla wielu kredytobiorców, ponieważ zapewnia o udzieleniu kredytu w przyszłości. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich zobowiązań bankowych, należy wcześniej zapoznać się ze swoimi możliwościami oraz skorzystać z rady eksperta.